Копенгаген стривожений тим, наскільки агресивно поводиться новий президент США
Новий президент США Дональд Трамп і премʼєр-міністр Данії Метте Фредеріксен провели телефонну розмову щодо майбутнього Гренландії, придбання якої стало нав'язливою ідеєю американського лідера. Розмова відбулася минулого тижня. За даними ЗМІ, пройшла вона вкрай невдало.
Зокрема про це пише Financial Times із посиланням на обізнані джерела. Зазначається, що розмова тривала 45 хвилин. Поганим знаком стало те, що Білий дім не коментував розмову. Фредеріксен під час дзвінка ще раз підкреслила, що Гренландія не продається, що визвало спалах агресії з боку Трампа.
Так, після відмови Трамп став дуже агресивним та конфліктним. Він відкинув данські пропозиції, зокрема Копенгаген пропонував розширити американсько-данську співпрацю щодо спільних військових баз і видобування корисних копалин на острові.
"Це було жахливо... Він був дуже жорстким. Це був холодний душ. Раніше було важко сприймати це серйозно. Але зараз я вважаю, що це серйозно і потенційно дуже небезпечно", – сказав виданню один з чиновників.
Подібна поведінка Трампа, вочевидь, значно посилить занепокоєння Європи щодо того, що відносини США та європейських країн стануть напруженими. Розмова з Фредеріксен тільки підкреслила зовнішньополітичну кризу між союзниками по НАТО.
"Намір був дуже ясний. Вони цього хочуть. Данці зараз перебувають у кризовому режимі. Вони вкрай налякані", – сказало виданню ще одне джерело.
Тим часом Офіс прем'єр-міністра Данії відмовився від коментарів. Там сказали, що не визнають інтерпретацію розмови, яку надали анонімні джерела. Офіційно теж жодних повідомлень зроблено не було.
Зазначимо, Трамп перед Різдвом оголосив, що Гренландія має бути приєднана до Сполучених Штатів. У вівторок він додав, що не хоче виключати використання військової сили для того, щоб узяти Гренландію і Панамський канал під контроль США. На перший погляд, ці заяви - повна нісенітниця, або ще гірше - підготовка до військового вторгнення на суверенну територію. Але якщо мислити максимально глобально, ці заяви можна пояснити з погляду військової логіки в можливому протистоянні за новий світоустрій не тільки на землі, а й у космосі. Інтерес Трампа до Гренландії можуть пояснити три масштабні причини.
Так чи інакше, наміри Трампа щодо Гренландії вже вийшли за межі політичних заяв та перейшли до встановлення прямих контактів. Поки що їх шукає син Трампа – 7 січня, він відвідав острів, як було заявлено з туристичною метою.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.