Операція з пробудженням пацієнта: в Україні вперше видалили пухлину за незвичайною методикою
Аліні Коваль 26. Вона веде активний спосіб життя і працює в сфері зовнішньоекономічної діяльності - багато спілкується з клієнтами і вільно розмовляє українською, російською та англійською мовами. В один момент у дівчини почали з'являтися напади епілепсії. Через них Аліна не могла говорити сама і не розуміла, що їй говорять інші. Пізніше з'ясувалося, що причина цього має назву - кавернома.
Це утворення, яке сховалося в мозку дівчини і оперувати його було небезпечно через ризик назавжди втратити не тільки дар мови, але і можливості розуміти сказане чи написане, - повідомляє Інформатор.За допомогою Аліна звернулася до Обласного центру нейрохірургії та неврології Закарпатської обласної ради.
«Рік тому при пробудженні у мене стався епілептичний напад. Ми почали шукати причину. МРТ в Одесі показало, що все добре, але пізніше з'ясувалося, що якість обстеження була поганою, і утворення просто не проглядалося, хоча воно було. Через рік повторне обстеження на іншому обладнанні показало каверни в лівій скроневій частці. З'ясувалося, що ця ділянка відповідає за розуміння і продукування мовлення. Коли я почала аналізувати свій стан в попередні роки, то згадувала, що років зо три тому я протягом півроку прокидалася з болем в тілі, прикушеним язиком, а на подушці були кров і слина. Я думала, що це пов'язано з фізичними навантаженнями. Потім зрозуміла, що з часом я втрачала здатність говорити і не розуміла, що мені говорять. І це відбувалося все частіше. Останнім часом - з періодичністю раз на три дні», - розповіла дівчина.
Одеські лікарі порадили їй терміново робити операцію, оскільки напади відбуватимуться частіше. Однак через складне розташування каверноми був високий ризик пошкодити ділянки мозку, що відповідають за мову, а це підвищувало ймовірність того, що дівчина отримає інвалідність. Досі такі операції робили лише за кордоном. В Україні подібної практики не було. Проте Аліна вирішила ризикнути. Каже, розуміла, що без цієї операції багато втратить. Це мотивувало її набратися сміливості.
Звернулася до Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології в Ужгороді вона за рекомендацією подруги.
«Пацієнтка звернулася до нас зі скаргами на раптові напади, під час яких вона відчувала, що не розуміє мову, - розповів нейрохірург Тарас Гаврилов. - А за даними магнітно-резонансної томографії у Аліни діагностували судинну мальформацию - каверни, яка була розташована безпосередньо в зоні мозку, що відповідає за розуміння мови. Сучасним світовим трендом видалення патологій, розташованих в подібних ділянках, є awake surgery. Тобто операція з пробудженням. Ми вже давно планували спробувати подібну методику. Більш того, ми тримали контакт з колегами-анестезіологами з Києва, практикуючих пробудження при інших хірургічних втручаннях, зокрема - в кардіохірургії. А зовсім нещодавно ми познайомилися з Оксаною Лялькою, яка володіє технікою інтраопераційного тестування і яка теж шукала однодумців серед нейрохірургів. Ми зібрали команду фахівців, кожен з яких вже має індивідуальний досвід, необхідний для проведення подібної операції. Тому об'єднали наші зусилля для виконання операції з пробудженням».
Операція з пробудженням - це нейрохірургічне втручання, під час якого хірурги отримують доступ до головного мозку і виводять пацієнта з наркозу. У цей час людина виконує лінгвістичні завдання під контролем нейрофізіолога і афазіолога.
До операції Аліна готувалася кілька тижнів. Для неї розробляли індивідуальні завдання, консультувалися з західними експертами і проводили з нею передопераційне тестування.
«Важливо підібрати ті лінгвістичні завдання, які будуть чутливими до зони операційного втручання. Ці завдання повинні бути легкими для пацієнта до операції, але під час стимуляції мозку можуть виникати труднощі з їх виконанням», - пояснила Оксана Лялька.
Оперував Аліну нейрохірург, професор Володимир Смоланка. Лікар розповідає: «Хірургічні втручання на ділянках мозку, які пов'язані з розумінням і формуванням мови, вимагають злагодженої роботи команди нейрохірургів, анестезіологів, нейрофізіологів і афазиологом. Команда, яку нам вдалося зібрати в стінах нашої операційної - унікальна в Україні. Анестезіологи, які забезпечують комфортне пробудження пацієнтки під час операції. Нейрофізіолог з найбільшим в Україні досвідом картування важливих ділянок головного мозку. Афазіологиня з величезним багажем знань і володінням методикою інтраопераційного тестування мови. І, звичайно, нейрохірурги з необхідним обладнанням і досвідом для проведення такої операції. Все це для кращого результату, якого нам вдалося досягти разом з пацієнткою. Зокрема я, нейрохірург, міг безпечно увійти в каверн через так звану мовночутливу зону. Разом з командою шукали ділянки мозку, видалення яких би не призвело до стійкого ураження мови пацієнтки. Моя задача полягала в стимуляції цих ділянок для пошуку ходу до каверн, а потім видалення самого утворення. Тобто, якби ми працювали без застосування моніторингу та тестування, ми б пошкодили ділянку мозку, що відповідає за мову і після операції у пацієнтки були б серйозні труднощі при спілкуванні».
Операція пройшла успішно. Дівчина відчувала себе добре, нічого не боліло і вона була рада, що все обійшлося. Через якийсь час з'явився набряк на обличчі, але лікарі сказали, що це звичайна «побочка» після операції. Вже через тиждень набряк зійшов. З кожним днем Аліні стає все краще. Є невелика слабкість, але в цілому все відмінно. «Головне, я все розумію і можу говорити», - додала дівчина.
Раніше ми повідомляли про те, що в Одесі лікарі провели унікальну операцію з видалення великої пухлини ока.
Також розповідали, що у Львові робот-хірург Da Vinci провів першу операцію .