Особливий удар спрямований на тему обмінів полоненими, репатріації тіл загиблих і повернення незаконно утримуваних цивільних
Росія проводить інформаційну кампанію навколо обміну полоненими. Зокрема, ворог бреше, що це Україна зриває обміни, щоб дискредитувати українські органи влади. На додачу росіяни використовують родичів військовополонених - змушують їх писати скарги до міжнародних установ на українську владу, маніпулюючи тим, що не включать бійця в списки на обмін.
Про це в інтерв'ю Інформатору розповів уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Він наголосив, що Росія використовує тему обміну полоненими, щоб підірвати довіру до українських державних органів.
"Росія запустила чергову деструктивну інформаційну кампанію, щоб деморалізувати українське суспільство, посіяти недовіру до дій української влади, спровокувати родини полонених і зниклих безвісти українців для дискредитації нашої країни перед світом", - каже омбудсман.
Особливий удар, за словами Лубінця, спрямований на тему обмінів полоненими, репатріації тіл загиблих і повернення незаконно утримуваних цивільних. Росія розповсюджує фейки, що це нібито Україна зупиняє процеси обміну чи відмовляється забирати тіла загиблих.
"Ворог цинічно експлуатує біль і тривогу родин, намагаючись зіштовхнути їх із державою, посіяти ворожнечу, підірвати віру в Україну. У хід іде все - фейки, емоційні маніпуляції, викривлені списки загиблих, масове надсилання SMS, повідомлень у месенджерах та дзвінків з дезінформацією; створення і розповсюдження фальшивих наративів про нібито зупинку Україною процесів обміну; провокації та заклики написати шаблонні листи до державних чи міжнародних установ зі скаргами, які ворог згодом планує використати в інформаційній війні", каже Лубнець.
Він додав, що росіяни також закликають родини полонених писати листи провокативного характеру за шаблоном, загрожуючи життю та здоровʼю полонених та невключенням їх до списку обмінів. Після цього просять надсилати ці листи до міжнародних організацій, державних органів України та США.
"Окрім того, російська сторона додатково вимагає пересилати фото листів їм, щоб згодом використовувати це у якості "доказів" для дискредитації українських державних органів перед міжнародною спільнотою", - резюмував Лубінець.
Україна та Росія у п'ятницю, 4 липня, провели черговий обмін полоненими. Більшість з тих, кого повернули, перебували в російському полоні ще з 2022 року.
Лубінець заявив, що особливість цього обміну в тому, що вдалося повернути захисників, яких Росія засудила на тривалі терміни ув’язнення. Додому повернулися й військові, які вважалися зниклими безвісти, а також цивільні.
Цей обмін теж відбувся в межах стамбульських домовленостей. Обміни після переговорів у Стамбулі тривають з 9 червня.