Росія вербує родичів полонених, масштаби вражають - Лубінець відповів на питання Інформатора

Омбудсмен підтвердив, що Росія принципово не хоче повертати військових, які захищали Маріуполь у 2022 році. Також росіяни масово телефонують родинам військовополонених з низкою вимог

лубінець полонені
Лубінець прокоментував Інформатору ситуацію з обмінами полонених

Росія тисне на родичів українських військовополонених - ворог вимагає від них писати листи, зокрема, до органів США та ЄС, в яких треба звинуватити Україну в зриві обмінів. Це потрібно росіянам для дискредитації України на світовій арені. Однак є й інший небезпечний момент - вже зафіксовані випадки, коли після таких листів родини передавали РФ секретну інформацію, адже потрапили "на гачок". В офісі Омбудсмена також підтвердили, що Росія принципово не хоче повертати військових, які захищали Маріуполь у 2022 році, але робота над поверненням всіх полонених триває.

Про це 2 липня на пресконференції в Києві заявив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. На питання Інформатора він підтвердив, що РФ принципово блокує повернення з полону оборонців Маріуполя, а також розповів, як саме Росія тисне на родичів військовополонених та що робити у таких випадках.

"Ми бачимо, що є окрема категорія українських військовополонених, чиє повернення РФ намагається максимально блокувати. Оборонці Маріуполя. Їх засуджують. Їх піддають тортурам та зараз намагаються вивозити подалі від України (від кордону з Україною - ред.). Дійсно, я бачу в цьому системність з боку РФ. На мій погляд, Росія зараз запустила спеціальну інформаційну кампанію по дискредитації керівництва України та України як держави, що нібито Україна відмовляється не тільки від обмінів, а також від отримання тіл загиблих, від глорифікації усіх зниклих безвісти. Тобто, що все блокується Україною", - заявив Лубінець.

За словами омбудсмена, Україна фіксує, що росіяни масово телефонують родинам військовополонених та вимагають від них, щоб вони писали окремі листи на адреси органів влади РФ, органів влади США, європейських інституцій. Ворог вимагає вказувати в таких листах, що це нібито Україна не передає списки полонених та блокує обмінні процеси.

"Це велика системна серйозна кампанія з дискредитації, її масштаби просто вражають. Величезна кількість родин отримують щоденно ці дзвінки та повідомлення. Найголовніше - отримати лист-підтвердження, що це Україна блокує процес повернення. Ми розуміємо, що потім це буде використовуватися проти України для дискредитації України. В першу чергу, намагання РФ - це заблокувати будь-яку допомогу, особливо військову та фінансову. По-друге, це намагання підірвати Україну всередині - щоб родини виходили на акції, протести, блокували дороги, блокували органи влади, звинувачували, що Україна нічого не робить", - каже Лубінець.

Він пояснив, як можна цьому протидіяти. За його словами, важливо, щоб родини усвідомили, що їх просто хочуть використати, й що все це абсолютно не впливає на процес повернення. Ба більше, каже Лубінець, якщо родичі полонених пишуть першого листа, то вони автоматично підсідають "на гачок" ворога. Можливо, пришлють якесь фото бійця з полону, але потім попросять зафіксувати на відео якусь військову частину чи об'єкт. В результаті родини замість того, щоб допомогти рідному, почнуть працювати на РФ.

"Тому я дуже прошу, щоб ви максимально розповсюдили цю інформацію. У разі повідомлень до родин військовополонених чи зниклих безвісти з боку РФ - терміново повідомляйте про це СБУ. Це єдиний спосіб забезпечити хоч якось безпеку своєї родини й того близького, який знаходиться в російському полоні", - наголосив Лубінець.

Він додав, що родичі полонених усвідомлюють, що росіяни намагаються їх використовувати. Але, на жаль, вже є випадки, коли деякі родини передавали чутливу інформацію окупантам.

"Завдяки зусиллям України ми точно всіх повернемо. Не треба підігравати росіянам. РФ - цинічний ворог, все буде використовувати проти нас", - резюмував Лубінець.

Обміни полоненими

Останні обміни полоненими є результатом домовленостей, досягнутих на переговорах у СтамбуліБагатоетапний обмін полоненими розпочався 9 червня. У першу чергу Україна повертає поранених, важкопоранених та військових віком до 25 років.

10 червня обмін продовжився, з полону повернулися важкопоранені та хворі українські захисники. Серед них є захисники Маріуполя, які пробули в російському полоні протягом трьох років. 11 червня стало відомо про повернення тіл загиблих військових.

12 червня знову був обмін - повернулися захисники ЗСУ, які потрапили в полон у перші місяці вторгнення, зокрема важкопоранені та воїни віком до 25 років.

13 червня в Україну повернули тіла 1200 загиблих військових.

19 червня повернули важкопоранених захисників, які перебували в полоні з 2022 року

20 червня Україна теж повернула ще частину військовополонених. У більшості з повернутих зафіксована значна втрата ваги. 

Станом на 2 липня останній обмін відбувся 26 червня. Переважна більшість з повернених військових були у неволі з 2022 року. Наймолодшому з них - 24 роки, і він потрапив в полон під час оборони Маріуполя у квітні 2022 року, коли йому був всього 21 рік. Найстаршому захиснику - 62 роки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube