Оксана Жолнович про соцпідтримку: руйнація чи трансформація. Що мала на увазі міністр?

Очільниця міністерства соцполітики пропонує з нуля переформатувати суспільний договір про соціальну допомогу у державі

Оксани Жолнович
Оксани Жолнович про майбутне соціальних виплат

Навколо виступу міністра з соціальної політики Оксани Жолнович на Міжнародному форумі сталого розвитку в медіа розгорнувся скандал. Експерти звинуватили посадовицю у намірі зруйнувати систему соціальної підтримки, медіа писали, що українці шоковані.

“Інформатор” був присутній на конференції, тож  пропонуємо без емоцій розібратись, що саме сказала Оксана Жолнович і в якому контексті. Ми відредагували її слова лише задля зручності читання, прибравши повтори тощо і залишивши зміст.

Про соціальну політику в цілому

Якщо говорити про соціальну сферу, то я б тут говорила не про відбудову, а про злам. Нам треба зламати все, що сьогодні є соціального і просто реально з нуля переформатувати новий суспільний договір про соціальну політику в нашій державі.

Багато наших громадян є в форматі підлітка: держава має за мене вирішити, дати, допомогти, підтримати, але я не буду брати участі у своєму особистому розвитку, у своєму особистому житті, я не готовий брати відповідальність на себе. І оце - та філософія, яку ми точно мусимо зламати.
Ми в міністерстві в результаті такого нашого брейнстормінгу - а що б ми хотіли як уряд, як міністерство, як урядовці зробити в нашій державі в рамках соціальної політики – сформували слоган: “Формуємо спроможність замість залежності”. Воно дуже звучить негарно для тих людей, які зараз отримують соціальні допомоги. Багато з них не хочуть бути спроможними.
Реально дуже багатьох людей влаштовує той стан, в якому вони знаходяться. І це, до речі, здатність українців і не тільки українців – всіх, – пристосовуватись. Ти перебуваєш в зоні комфорту, навіть якщо це дуже бідне житло, навіть якщо це дуже маленька допомога, але вона ніби стабільна.
Колись я чула таку фразу: ”Нічого не принижує гідність так сильно, як вчасно виплачена мізерна заробітна плата”. Це не дозволяє людині відірватися, не дозволяє розвиватися, але й утримує її в якихось таких незрозумілих складних рамках. І дуже багато людей, які отримують соціальні допомоги, приблизно так себе відчувають. Вони бояться втратити оцю залежність, бояться піти у вільне плавання, бояться формувати власну долю. Хоча зрозуміло, що цей ривок принесе набагато більше можливостей.

Тому, щоб наша держава була через 10 років успішною, ми не можемо роздувати ту кількість різного роду соціальних виплат, які сьогодні є. І дуже небезпечно, дуже ризиковано, коли з всіх екранів або з різних суспільних груп звучить теза: “А давайте ми ще цим пільги додамо, а давайте, ще таку категорію зробимо”.

Про дітей

У нас з'явилась категорія “постраждалі діти в наслідок війни”. Насправді всі діти постраждалі, це очевидно, всі сім з половиною мільйонів дітей реально в той чи інший спосіб постраждалі.

Цей статус історично залишився, але він не передбачає ніяких сьогодні, ні пільг, ні допомоги. Більш того, ми додаткових не намагаємося створити, бо це буде неможливо. Ці 7 з половиною мільйонів дітей, виходить, самі собі їх потім будуть сплачувати.

Але, однак, батьки вже реєструють цим дітям такий статус. Хто може, як може. Це показує наше прагнення - давайте на всякий випадок, якийсь там статус комусь та й буде.

Статус ветерана

Є величезна проблема зі статусом ветерана. Який це має бути статус? Який обсяг пільг ми маємо давати, чи маємо надавати цей обсяг пільг? Переважна більшість людей повернеться у звичайне цивільне життя, і виглядає так, що з одного боку він має заробити, сплатити податок, щоб з іншого боку, цей податок перейшов йому у якусь пільгу. Наскільки це взагалі логічно – такий перебіг грошей в природі? І ми також повинні зважено до того підходити.

Що замість роздування виплат?

Разом з тим, я дуже б хотіла, щоб ми розуміли (і оце якраз порівняно з закордоном), що соціальна політика – це не про виплати, це не про роздування всяких там дрібних виплат, а це про підтримку. А підтримка, в першу чергу – це послуга. І от якраз послуги в нас в Україні не вистачає. У нас немає фахівців, що можуть провести людину крізь складний випадок.
У нас дуже мало мультидисциплінарних команд, які можуть запропонувати рішення.
У нас дуже мало сервісів, які швидко підхоплюють людину і не дозволять їй скотитися у таку залежність, з якої вийти важко. Це на будь-якому етапі.

Внутрішньо переміщені особи - яка задача? Адаптувати, дати роботу, інтегрувати й випустити в самостійність. І це комплекс послуг. Людина, що втратила кінцівку – запротезувати, навчити використовувати той протез, перенавчити, якщо це потрібно, знайти роботу і випустити у світ. І так – по кожному з напрямків.

Про психологічну підтримку

Коли ми говоримо про якийсь складний життєвий випадок, ми повинні точно розуміти, а який алгоритм лікування чи супроводження цієї людини? І це те, над чим ми зараз працюємо завдяки цифровим інструментам, завдяки створенню нових стандартів і нових послуг, зокрема – психоемоційної підтримки, бо вона потрібна десь 70% наших громадян. Якщо такої комплексної послуги не буде, то потім буде проблема з ментальним здоров'ям.

Про бізнес

Ми дуже активно починаємо дивитися, як би по іншому підійти до цієї соціальної сфери, але це не проста розмова. Це взагалі непросте завдання. Воно потребує діалогу і включення в це абсолютно всіх верств. Насамперед – бізнесу.

Соціальна сфера - це друга стаття держбюджету після оборонної, це величезні кошти сьогодні. І ці кошти спрямовуються різним типам надавачів.

Я б дуже хотіла, щоб ми розвинули в цьому напрямку ринок. Ми зараз практично всі наші послуги переформатовуємо таким чином, щоби спрямовувати їх не на установи, що утримуються (державою) і взагалі не зацікавлені в якійсь конкуренції, а щоби це була закупівля послуги в різних видів надавачів, щоб ця сфера стала реально цікавою для того, щоб там розвивався бізнес.

Про інклюзію

Ми мусимо стати інклюзивним суспільством. МИ розуміємо, що величезна наша кількість громадян будуть мати інвалідність. Але це – трудовий ресурс, якого нам так не вистачає. Тому я закликаю бізнес подивитись на свою соціальну складову, ставати соціальними підприємствами, створювати інклюзивні робочі місця для різних людей – ВПО, людей з інвалідністю, людей, що є багатодітними батьками, тому що це також виклик. Нам потрібно підтримувати родини з дітьми.

На запитання журналіста про зростання рівня безробіття, Оксана Жолнович зазначила:

Власне, не знаю, звідки у вас дані про те, що рівень безробіття зріс, бо, чесно кажучи, служби зайнятості взагалі по іншому показують статистику: зареєстрованих безробітних у нас суттєво менше.

Я б так сказала: проблема не в безробітті, вакансії є, а в тому, що у нас дуже серйозна розбіжність між очікуваннями роботодавців і самих працівників. Говорю про нас: у нашому міністерстві величезна кількість вакансій уже сьогодні. Ми постійно проводимо добір, але рівень відсіювання кандидатів теж величезний, тому що є розбіжність. Коли хочуть більшу заробітну плату, аніж готові вкладатися, коли немає розуміння, що ти можеш привнести в компанію.

Сьогодні працівник має теж змінитися. Нам більше не потрібна людина, яка приходила на 09:00, йшла о 18:00. Мають бути мотивовані люди, які розуміють, що вони створюють в кожній конкретній компанії.

Це також і питання до керівництва компанії, як формується колектив, як мотивується, як визначаються цілі, як доводяться цілі до кожного конкретного працівника? Ця система має бути перебудована. Я вважаю, що тут варто залучати приватні агентства зайнятості, розвивати більше цей ринок, давати більше можливостей людям.

Раніше повідомлялося, на виплати ВПО у вересні вже спрямовано 5,8 мільярда гривень. Йдеться про державну допомогу на проживання у розмірі 3 тисяч гривень на місяць людям з інвалідністю й дітям і 2 тисяч гривень для всіх інших внутрішньо переміщених осіб. Загалом з початку року вже профінансовано виплати ВПО на загальну суму 55,6 мільярда гривень.

Наталія Тютюненко

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube