Чутки про мирні перемовини «подобаються» МосБіржі
24 лютого розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. У відповідь цивілізований світ відреагував санкціями проти агресора. На росії образилися і вирішили, що «грати» на їх фондовому ринку зможуть тільки компанії з дружніх країн. Проте навіть у такому викривленому вигляді цей ринок акцій примудряється падати та зростати.
7 листопада індекс МосБіржі підвищився на 0.98%, а індекс РТС становив збільшившись на 3,58%. За інформацією російського Інтерфаксу, це, окрім іншого, пов’язано з чутками про можливі швидкі переговори між росією та Україною. Саме відсутність негативних геополітичних новин для росії та розмови про мирні перемовини вплинули на зростання індексів МосБіржі.
Видання «Комерсантъ» заявило, що 7 листопада акції великих російських компаній зросли до максимальних значень з кінця вересня. Найбільше виросли в ціні акції Polymetal (+3,71%), «Роснефти» (+3%), «Русала» (+2,91%), Ozon (+2,9%) та VK (+2,85%).
Нагадаємо, що на Московській біржі є два основні індекси: РТС та МосБіржа. Індекс РТС будується на динаміці доларових акцій, а МосБіржі – у рублях. Зміни індексів показують усереднений стан російського ринку.
24 лютого, після повномасштабного вторгнення, індекс МосБіржі впав на 45,23%. Індекс РТС на той же момент коливався навколо позначки мінус 47,66%. Про це писав сайт DW.
За даними агентства даними Bloomberg, тоді курс американської валюти на піку досягав 89,99 рубля за долар, європейської валюти – 101,06 рубля за євро. Колишній перший заступник міністра економіки, торгівлі та сільського господарства України Павло Кухта повідомив, що 24 лютого, «російський фондовий ринок самознищується на очах. Курс рубля за останні години впав на 7%».
У зв'язку з цим в росії зупинили торги. За повідомленням агентства Інтерфакс. це відбулося тому, що котирування дійшли до встановленого біржею кордону. Курс долара зупинився на рівні 84,075 рубля за один долар, а курс євро - 95,2425 рубля за один євро. Для порівняння, 22 лютого 2022 року Центральний банк Росії встановив офіційний курс: один долар коштував 76,76 рубля, а один євро - 87,33 рубля.
Після старту повномасштабної війни акції російських компаній на лондонській біржі впали на 50%. Хоча було багато пропозицій, покупців на акції практично не було. Це призвело до того, що ціни на російські активи досягли екстремально низьких рівнів. І справді, початок війни застав інвесторів зненацька. Тому багато хто забажав «піти» з усіх ризикових активів.
Наприкінці березня російський фондовий ринок відкрив торги зростанням. Індекси Московської біржі зростали на фоні очікування переговорів між росією та Україною, які відбулися у Стамбулі. Проте, поганих нових для ринку було більше. 20 вересня прессекретар путіна дмитро песков заявив, що «перспективи політико-дипломатичного врегулювання ситуації в Україні не проглядаються». Через це російський фондовий ринок відреагував негативно. Індекс МосБіржі становив -1,3%, індекс РТС – -1,1%. У лідерах зниження були акції «Газпром нефти» (-3,2%), «НОВАТЭКа» (-2,6%), «ЛУКОЙЛа» (-2,4%), «АЛРОСА» (-2,1%), «Роснефти» (-1,9%), «Сєвєрсталі» (-1,9%). Долар впав на 0,07 рубля.
Після оголошення путіним часткової мобілізації на російському ринку акцій стався черговий обвал. На відкритті торгів 21 вересня індекс МосБіржі знизився на 9,61%. Це мінімальний рівень після 24 лютого. Доларовий індекс РТС впав на 11,81%.
Після того, як путін 19 жовтня підписав наказ про приєднання до рф Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей фондовий ринок відреагував «отрицательным всплытием». За підсумками торгів індекс МосБіржі становив -2,7%, індекс РТС – -2,8%. Ціни більшості «блакитних фішок» (найбільші російські компанії – ред.) знизилися в межах 6%.
Проте, навіть ці котирування не можуть бути показовими. Після обвалу наприкінці лютого 2022 року торги на МосБіржі тривалий час не проводились. А коли відновилися, то почали діяти жорсткі обмеження. Наприклад, 26 липня стало відомо, що Московська біржа надасть доступ до торгів компаніям із країн, які не потрапили до списку недружніх до росії. Для цього, вони повинні пройти перевірку. Тому зараз ситуація на фондовому ринку не може показати реального стану в російській економіці.
Інформатор писав, що як росіяни відреагували на новину про часткову мобілізацію.