Офіцер ЗСУ Ігор Лапін: Тітушок разом з військкомами не має бути, але ТЦК треба захищати від цивільних

Ігор Лапін каже, що не може собі уявити, за які гроші представник ТЦК може найняти "тітушку" на роботу

ТЦК
Лапінкаже, що не треба шукати "зраду" там, де її немає

Втручання цивільних зі зброєю у роботу ТЦК, як нещодавно це сталося в Одесі, не має системний характер у контексті "створення незаконного збройного формування", тобто йдеться про "тітушок". Військкоми не можуть собі дозволити "наймати" таких людей на роботу. Водночас представників ТЦК все ж треба захищати від цивільних - біля кожного з них має бути поліцейський.

Про це йдеться в матеріалі Інформатора "Новітні "тітушки" на службі ТЦК та поліції: чи існує це явище в Україні і в чому його небезпечність". Повідомляється, що в Україні все частіше фіксують випадки залучення так званих "тітушок" - цивільних, які беруть участь у бійках біля військкоматів, відстоюючи інтереси військових чи правоохоронців.

Вираз "тітушки" виник в Україні за часів Януковича та позначав молодих людей, які негласно використовувалися місцевою владою як підбурювачі бійок, інших акцій із застосуванням фізичної сили. Сам антигерой Майдану Вадим Тітушко, від прізвища якого і пішла назва, зараз є військовим і перебуває на фронті. А поняття "тітушка" використовується у широкому сенсі для позначення "найманців" задля організацій силових провокацій та акцій.

Спецпризначенець та офіцер ЗСУ Ігор Лапін пояснив, що не обов’язково треба шукати "зраду" там, де її немає. Він запевняє, що ніхто не може зі 100%-ою впевненістю сказати, що цивільні, які на місці дій представників ТЦК та СП займають чи то сторону військових, чи сторону військовозобов’язаних, є "тітушками" у значенні саме проплачених бійців. Тим більше Лапін не вважає це явище системним.

Для Лапіна кейси з конфліктами представників ТЦК та цивільних - це переважно про те, як військовослужбовці не можуть захиститись від незаконних дій цивільних. А не навпаки. Водночас Лапін погоджується, що і випадки незаконних дій військових трапляються.

"Наприклад, мобілізовуючи працівників оборонно-промислового комплексу України чи загалом людей, які не мають броні і відстрочки. Коли представник ТЦК приходить на завод ВПК до директора і відповідно до чинного законодавства приносить купу повісток, де директор зобов’язаний їх всі вручити працівникам, щоб ті розписалися і т. д. І зрозуміло, що на сьогодні це підприємство можна буде закривати. Де мізки працівників ТЦК в цій історії?", - наголосив Ігор Лапін.

Хоча Лапін і не знає, ким саме є цивільні зі зброєю, які стають на бік ТЦК в Одесі, погоджується, що "всі цивільні з кийками та битами - беззаконники" і це має бути предметом розслідування поліції. Він вважає, що однозначно біля представника ТЦК має бути поліцейський, який забезпечує військовий порядок і допомагає військовослужбовцям здійснювати їхні службові повноваження.

"Якщо є такі випадки, то це значить начальник поліції не знаходиться на своєму місці і його треба вигнати з роботи. Що в нього взагалі люди з битами ходять по місту особливо під час воєнного стану. Це моя особиста думка, і треба розбиратися в кожному окремому випадку. Але говорити про існування незаконних збройних формувань на службі в ТЦК за ймовірну бронь - це, чесно кажучи, є кримінальною справою. З вашої сторони це повідомлення про злочин. І я вважаю, що тут чистий кримінал, в якому мають розбиратися правоохоронці", - наголошує Лапін.

Він також додав, що не може собі уявити, за які гроші представник ТЦК, образно кажучи, може найняти "тітушку" на роботу. І ще таку людину, яка буде при цьому йти на кримінал з битою по Одесі.

"Я не вірю, що ці люди в цивільному є найманими працівниками, якимось "тітушками", які працюють на боці ТЦК, тому що тоді це буде абсурд. Це вже буде просто-напросто громадянське протистояння всередині країни. І незрозуміло, то що кожен буде мати свою приватну армію?! І я не знаю жодного кримінальника, який за "спасибі" буде йти на вчинення кримінального правопорушення, ризикувати своєю свободою. За гроші - може. То що представники ТЦК такі багаті, що в них є бюджет оплачувати такі речі?! - Ні! Тоді за що? Які плюшки можуть роздавати? Ну, не будуть їх мобілізовувати. - Так я скажу, що це також не працює. Тому що працівники ТЦК Львівської області спокійно їдуть у відрядження працювати, наприклад, в Одесі. Яких вони "тітушок" з собою привезуть? Дуже дороге задоволення. Чи вони будуть наймати, коли самі не є місцевими…", - розвінчує всі тези про "тітушок" Лапін.

Він запевняє, що такі процеси, як втручання цивільних зі зброєю у роботу ТЦК, не можуть мати системний характер у контексті "створення незаконного збройного формування", яке замість поліції допомагає представникам ТЦК проводити "операцію Бусік", як охрестили такі ситуації в народі. Він запевняє, що жодного разу не бачив і не чув про такі випадки, окрім одеської історії. Але, якщо це буде доведене, то такі спроби "створення незаконного збройного формування" - це вже діяльність СБУ, яка має розслідувати такі випадки і жорстко на них реагувати.

При цьому Лапін наголосив, що якщо навіть теоретично собі таке уявити, то це вийде, що військові наймають собі захист. І тут, він запевняє, що у нього знов є питання до Кабміну, якому тоді потрібно в країні врегулювати питання застосування зброї військовими, щоб вони працювали так само, як діють поліцейські при нападі.

"Йдеться про спецзасоби, наручники, кийки. Не значить, що всіх одразу треба стріляти на вулиці. Але якщо хтось кидається на тебе з сокирою, то якщо поліцейський має право вистрелити, то військовослужбовець має право на такі самі дії", - каже Лапін.

Гучний скандал з ТЦК в Одесі

11 червня в Одесі стався конфлікт між співробітниками ТЦК Київського району та бригадою швидкої допомоги. Медики приїхали за викликом у ТЦК, але їх не відпускали. У результаті між сторонами зав'язалася бійка. На одному з відео бійки, які поширилися в соцмережах, видно, як до одного медика ззаду підбігає чоловік у цивільному та б'є його по голові. А коли той падає на землю, інший молодик починає бити лікаря ногами та руками, поки його не відтаскують інші. 

Співробітники медичних бригад "швидкої допомоги" Одеси розповіли свою версію бійки під територіальним центром комплектування (ТЦК). За словами медиків, військові не віддавали їм травмованого чоловіка та намагалися затримати.

Нагадаємо, Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглядає ідею відібрати у територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) функції. Причина в тому, що останнім часом ТЦК стали концентраторами скандальних ситуацій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube