NYT: Українці стали менше донатити на ЗСУ. Як на це реагують військові та волонтери

Більшість людей уже просто втомилися від цієї війни, пожертвування стають все рідшими

Донат на ЗСУ
Українські військові намагаються збирати гроші самостійно, часто нетрадиційними способами

Після повномасштабного вторгнення росії донати українців допомагають волонтерам забезпечувати бійців аптечками, бронежилетами, безпілотниками та іншими необхідними речами. Проте через 16 місяців великої війни цей ентузіазм почав спадати. Українські військові на передовій кажуть, що пожертвування стають все рідшими.

Як пише New York Times з посиланням на волонтерів, це призвело до того, що деякі солдати намагаються збирати гроші самостійно, часто нетрадиційними способами. Наприклад:

  • продають картини чи пам’ятні речі з передової, як-от уламки збитих російських безпілотників;
  • пропонують українцям писати власні повідомлення на артилерійських снарядах за окрему плату.

Також видання згадує Павла Вишебабу, командира взводу 68-ї бригади. Нещодавно він взяв відпустку, щоб поїздити по країні та особисто читати українцям свою творчість. Завдяки цьому за останні два тижні військовий зібрав понад 100 тисяч доларів, які підуть безпосередньо на забезпечення його підрозділу на передовій. Зібраних донатів вистачить, щоб купити безпілотники, радіостанції, пристрої зв’язку Starlink та зброю для боротьби з безпілотниками.

"Збір коштів в інтернеті на початку 2023 року перестав бути ефективним, і, можливо, моя аудиторія виснажилася і в нас давно не було перемог", - сказав виданню Вишебаба.

Про те, що збирати кошти стає дедалі важче, говорить і Олег Карпенко, заступник голови одного з найбільших фондів "Повернися живим". Минулого року благодійна організація зібрала майже 177 мільйонів доларів та підтримала 580 військових підрозділів. Цього року волонтери не очікують досягнути цієї позначки через зменшення міжнародного інтересу та складнішу ситуацію всередині країни.

"Держава - це великий бюрократичний механізм, який рухається дуже повільно, але деякі потреби є наднагальні. Наша перевага - це швидкість. Ми можемо здійснювати закупівлі без сотень погоджень із 15 різних офісів. Ми сьогодні можемо отримати угоду, підписати її, і через три тижні отримати вантажівку кулеметів. Держава не може цього зробити", - пояснює важливість роботи волонтерів Карпенко.

А Руслан Зубарєв, солдат із 92-ї механізованої бригади, каже, що більшість людей уже просто втомилися від цієї війни. 21-річний військовий зараз збирає донати завдяки своєму відео, на якому він вбиває кількох російських солдатів та зупиняє бронемашину за допомогою ракетної установки поблизу контрольованого росією міста Сватове. До цього моменту його підрозділ здебільшого покладався на волонтерів, які доставляли обладнання. Завантаживши своє відео, він практично за одну ніч отримав тисячі підписників у Telegram та Instagram. Таку монетизацію він вважає необхідною, оскільки військовим було важко самостійно забезпечити собі необхідне для боротьби обладнання.

Скільки українці задонатили ЗСУ з 24 лютого 2022 року

З початку повномасштабної війни загальна сума донатів на потреби Збройних Сил та на підтримку гуманітарних ініціатив сягнула 98,9 мільярда гривень. Половину з них українці задонатили на рахунки благодійних фондів. Про це свідчать дані NV. Зокрема, через благодійні фонди українці зібрали донатів на 54,6 млрд грн. Приватні компанії загалом зібрали 17,9 млрд грн, банки - 3,7 млрд грн.

Найбільш популярним каналом донатів на ЗСУ став спецрахунок Нацбанку для збору коштів на потреби армії, відкритий 24 лютого 2022 року - на нього переказали 25 млрд грн. Другу та третю сходинку посіли фонд United24 - 12,1 млрд грн та фонд Повернись живим - 6,8 млрд грн. Фонд Сергія Притули зібрав 4,2 млрд грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube