Новий уряд Ізраїлю: чого чекати від Нетаньяху Україні та путіну

Читать на русском

Все буде залежати від правильної дипломаітії

Читать на русском
Новий уряд Ізраїлю: чого чекати від Нетаньяху Україні та путіну
Беньямін Нетаньяху

Все буде залежати від правильної дипломаітії

В останні дні 2022 року Ізраїль отримав новий уряд. Лише заяви про його наміри викликали багатотисячні акції протесту в Тель-Авіві. Люди протестували проти внутришньополітичних планів щодо палестинських поселень та обмедення прав представників ЛГБТ. Щодо зовнішньої політики - там все непросто. На перший погляд, Ізраїль так і залишиться чи не єдиною демократичною країною, яка буде максимально дистанціюватися від проблеми війни, яку росія веде проти України. Але насправді багато залежитиме від грамотних зусиль українських дипломатів. А також від тиску США, що закликають Ізраїль “прийняти правильну сторону” у війні в Європі.

Новий уряд ізраїльтяни зустріли протестами

8 січня тисячі ізраїльтян вийшли на вулиці Тель-Авіва на знак протесту проти нового уряду. Протестувальники розмахували ізраїльськими та веселковими прапорами та тримали транспаранти з гаслами проти нового прем’єра Нетаньяху. Його називали «міністром злочинності», що є посиланням на чисельні розслідування, автори яких підозрювали Нетаньяху у шахрайстві, зловживанні довірою та корупції. На інших гаслах було написано: «Демократія в небезпеці» та «Разом проти фашизму та апартеїду».

Беньямін Нетаньяху 29 грудня знову офіційно очолив уряд Ізраїлю. Він став прем'єр-міністром утретє. До цього Бібі, як називають прем’єра ізраїльтяни, очолював уряд з 2009 до 2021 рр., а також протягом одного терміну наприкінці 1990-х років.

Після дострокових виборів до Кнесету 1 листопада партія Нетаньяху "Лікуд" сформувала уряд разом з вкрай правими та ультраортодоксальними партіями. Заява про створення уряду прозвучала менш ніж за 30 хвилин до закінчення терміну, встановленого законом для формування коаліції.

Цьому передували тижні важких переговорів. Все через запропоновані закони щодо Західного берега річки Йордан, судової реформи та чзакони про контроль над поліцією.

Новий уряд планує скасувати закони про усиновлення та суррогатного материнства для ЛГБТ. Ультраправа ультранаціоналістична партія “Ноам”, яка допомогла блоку Нетаньяху перемогти, хоче скасувати гей-паради в Тель-Авіві. Її лідер, Аві Маоз, офіційно заявив, що дивні люди є загрозою для сім'ї.

Зрозуміло, що ізраїльтян турбують внутрішньо ізраїльські питання. Але нас з вами більше цікавить міжнародна політика.

Міжнародні погляди Нетаньяху

4 січня, виступаючи на Жаботинській конференції глобального руху Бейтар новий прем’єр Ізраїля сказав наступне:

“Ми впевнено проведемо ревізію: ми діятимемо рішучіше – твердіше та потужніше – проти терористичних гілок крайнього ісламу в нашому регіоні; Ми завадимо військовому розміщенню Ірану у Сирії. І насамперед, ми будемо безкомпромісно боротися проти наміру Ірану створити ядерний арсенал. Ми переглянемо зовнішні стосунки: наш голос буде почутий у світі. Замість того, щоб схиляти голови та підкорятися диктату міжнародного співтовариства, ми відстоюватимемо наші інтереси в Державі Ізраїль та на Землі Ізраїль”.

Що це означає на практиці? Давайте розглянемо, які були перші кроки Ізраїлю у стосунках з Україною, росією та США.

Україна

30 грудня президент Зеленський написав у Твіттері, що особисто привітав Нетаньяху зі вступом на посаду прем’єр-міністра Ізраїлю. “Обговорили двосторонню співпрацю між нашими державами, зокрема у безпековій сфері, та взаємодію на міжнародних майданчиках. Торкнулися теми реалізації формули миру”, - написав Володимир Зеленський.

Між тим, як пише американське видання Axios, бесіда була непростою. Нетаньяху попросив президента Зеленського, щоб Україна проголосувала проти резолюції Генасамблеї ООН, яка закликає Міжнародний суд винести юридичний висновок про наслідки окупації Ізраїлем палестинських територій. Україна проголосувала за резолюцію під час голосування в комітеті ООН, але не була присутня на голосуванні Генеральної Асамблеї 31 грудня, «щоб дати шанс стосункам з Нетаньяху», заявив український чиновник. 

Це важливе питання для Ізраїлю. Адже попри відсутність України Генасамблея схвалила резолюцію. Тепер Міжнародний Суд підготує консультативний висновок про ізраїльську окупацію Західного берега річки Йордан. Цей процес може тривати від одного до двох років.

Під час розмови з Нетаньяху Зеленський заявив, що в обмін на голосування проти резолюції чи помірність хоче почути, як новий уряд Ізраїлю змінить свою політику та надасть Україні системи захисту від російських атак з використанням балістичних ракет та безпілотників іранського виробництва. Про це повідомив український чиновник.

За його словами, Нетаньяху нічого не обіцяв, але сказав, що готовий обговорити прохання Зеленського у майбутньому. За словами українського чиновника, Зеленському не сподобалася відповідь, і він не погодився голосувати проти резолюції чи утриматися. Натомість він дав вказівку послу України в ООН не бути присутнім на голосуванні.

Тобто Україна та Ізраїль не задовольнили один одного, але й горшки не побіли. 5 січня в інтерв’ю ізраїльському телеканалу «I24»  радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху міг би стати ефективним посередником між росією та Україною. Адже ізраїльський прем'єр досить чітко розуміє нюанси сучасних воєн.

«У мене немає сумнівів у тому, що Нетаньяху може бути ефективним посередником, оскільки він точно розуміє, що є сучасними війнами і в чому полягає суть посередництва в таких умовах», - заявив Подоляк.

Росія 

Поки Україна шукає взаємодії, росія з трибуни ООН почала повчати новий уряд Ізраїлю. 5 січня постійний представник рф при ООН Василь Небензя заявив під час засідання Ради Безпеки: "Розраховуємо, зокрема, що новий ізраїльський кабінет міністрів відмовиться від радикальних кроків щодо створення незворотних реалій на землі, включаючи руйнування будинків палестинців та конфіскацію їхньої власності".

Крім того, Небензя прокоментував відвідування міністром національної безпеки Ізраїлю Ітамаром Бен-Гвіром комплексу мечеті "Аль-Акса" 3 січня. За словами російського постпреда, такий крок сприймається неоднозначно у світлі подій 2000 року, коли візит лідера опозиційної партії «Лікуд» Аріеля Шарона на Храмову гору спровокував жорстоке протистояння між палестинцями та ЗС Ізраїлю. Звучить не дуже по-дружньому.

Між тим, 29 грудня в МЗС рф заявили про готовність до конструктивної взаємодії з урядом Біньяміна Нетаньяху та розвитку російсько-ізраїльського партнерства. А президент росії володимир путін привітав Нетаньяху зі вступом на посаду прем'єр-міністра.

Новий міністр закордонних справ Ізраїлю Елі Коен заявивляв, що Ізраїль тепер уникатиме відкритої критики росії за її агресію в Україні. Він також показово провів телефонну розмову з керівником російської дипломатії Сєрґєєм Лавровим невдовзі після вступу на посаду. І цим викликав обурення в США.

США

Радник Білого Дому з питань національної безпеки Джейк Салліван планує візит до Ізраїлю у середині січня, щоб переконати уряд Біньяміна Нетаньяху триматися на відстані від Росії, повідомим портал «Times of Israel» із посиланням на представників американської адміністрації.

Поїздка Саллівана до Ізраїлю покликана зупинити поглиблення напруженості в американо-ізраїльських відносинах. Новий кабінет Нетаньяху завдає «головного болю» президенту США Джо Байдену. Тим часом Вашингтон намагається зосередитися на росії та Китаї, уникаючи нових проблем на Близькому Сході, повідомляє Times of Israel.

Після Саллівана до Єрусалиму може вирушити держсекретар Ентоні Блінкен, повідомляють джерела Times of Israel в американській адміністрації.

Меседж, який представники Білого дому мають передати кабінету Нетаньяху, — уникати ескалації напруженості з палестинцями, порушення балансу на Близькому Сході та «зближення з росією», особливо зараз, коли москва отримує поставки зброї з Ірану, повідомляє портал.

Білий дім хоче, щоб ізраїльський уряд не «стишував свою критику росії», як сказав посол США в Єрусалимі Том Найдес новому міністру закордонних справ Ізраїлю Елі Коену. Посол Найдес також сказав Коену, що в контексті війни в Україні «Ізраїль повинен стояти на правильному боці історії».

4 січня речник Держдепартаменту США Нед Прайс на брифінгу повідомила, що у США вже обговорили з новою владою Ізраїлю можливості для припинення витоку зброї з Ірану, зокрема постачань БПЛА до країни-агресора, яка застосовує їх проти мирного населення України.

«Я з нетерпінням чекаю на можливість працювати з прем'єр-міністром Нетаньяху, який був моїм другом протягом десятиліть, для спільного вирішення багатьох проблем і можливостей, що стоять перед Ізраїлем і близькосхідним регіоном, включаючи погрози з боку Ірану», — сказав Байден, коли Нетаньягу вступив на посаду 29 грудня.

Адміністрація США дає зрозуміти, що взаємодіятиме з Нетаньяху, уникаючи при цьому радикальніших членів його уряду. Так само, як США мають справу з урядом Лівану, уникаючи при цьому членів «Хізбалли», яка є політичною силою всередині країни. 

«Ми матимемо справу безпосередньо з прем'єр-міністром Нетаньяху», — заявив офіційний представник Держдепартаменту Нед Прайс, відповідаючи на запитання про можливі контакти з міністром національної безпеки Ізраїлю Ітамаром Бен-Гвіром, який відвідав місце, святе для іудеїв та мусульман.

На засіданні Ради Безпеки ООН, скликаному арабськими державами для засудження відвідин святих місць Бен-Гвіром, на якому Небензя повчав ізраїльтян, заступник посла США в ООН Роберт Вуд наголосив на твердій підтримці Байденом «історичного статус-кво», особливо Храмової гори.

Що буде далі

6 січня кабінет безпеки Нетаньяху схвалив низку заходів проти палестинського керівництва на помсту за те, що палестинці наполягають на тому, щоб найвищий судовий орган ООН дав висновок про ізраїльську окупацію Західного берега ріки Йордан. Зокрема кабінет безпеки вирішив утримати мільйони доларів від Палестинської адміністрації та переказати ці кошти на програму компенсації для сімей ізраїльських жертв атак палестинських бойовиків. І він відмовити у дозволах на поїздки палестинським чиновникам, які «ведуть політичну та юридичну війну проти Ізраїлю».

Тим часом, адміністрація Байдена рухається в діаметрально протилежному напрямку. З моменту вступу на посаду адміністрація скасувала заборону Трампа на допомогу та надала палестинцям та агентству ООН у справах палестинських біженців понад 800 мільйонів доларів у вигляді економічної допомоги, допомоги з метою розвитку, безпеки та іншої допомоги. Восени Державний департамент отримав висновок Міністерства юстиції, який дозволяє палестинським чиновникам відвідувати Сполучені Штати та витрачати гроші в США, незважаючи на закони, що забороняють такі поїздки та угоди, та постанову Верховного суду про те, що Конгрес відіграє обов'язкову роль у зовнішньополітичному процесі.

Рівно за тиждень до того, як Нетаньяху обійняв посаду наприкінці грудня, Державний департамент США запровадив, але відразу ж скасував санкції проти палестинського керівництва, заявивши, що взаємодія з палестинцями є критичним інтересом національної безпеки США.

Тобто ситуація в регіоне є дуже непростою. Що відкриває для україни можливість завдяки розумній дипломатії залучити на свій бік Ізраїль на основі спільних інтересів. Таких, як приборкання режиму Ірана.

Як раніше повідомляв Інформатор, Ізраїль дозволив надавати Україні зброю з елементами власного виробництва.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.