У Сухопутних військах пообіцяли розібратися в інциденті
Українські військові з підрозділу Асгард заявили про погрози та приниження з боку Олександра Дмитрієва на прізвисько Тихоход. Вони стверджують, що "Тихоход", який представляється радником командувача Сухопутних військ Олександра Павлюка, намагався незаконно віддавати їм накази, являючись цивільною особою. У ЗСУ вже пообіцяли розслідувати цей випадок.
У неділю, 13 жовтня, підрозділ Асгард, що належить до Сухопутних військ ЗСУ, опублікував у Facebook відео. Там записано, як стверджується, розмову Дмитрієва з військовими, які відмовилися виконувати його наказ про переміщення на певні позиції. На записі присутні нецензурна лайка та погрози.
Військові пояснюють, що ігнорували накази, оскільки Дмитрієв є цивільною особою. У той же час командир роти, за їхніми словами, представляв людиною, яка "вирішує питання роти з командуванням".
"Цей так званий "рєшала" зі своїм громадянським товаришем Жуком незаконно та самовільно зайшли на територію режимного військового об'єкту. Не маючи відповідних повноважень, Тихоход почав ставити завдання та роздавати вказівки щодо переміщення особового складу підрозділу, заявивши, що нібито наділений повноваженнями від Сухопутних військ ЗСУ", - розповіли бійці.
Коли військові відмовилися виконувати його вказівки, Тихоход, який не має юридичного права роздавати військовим накази, за їх твердженням, почав кричати та погрожувати.
"Я, б...дь, кажу, ти з...бав мене. Я тобі батько, чи що, б...дь. Чи ти синочок мені, що я повинен постійно лояльно з тобою говорити. Ти совість май, б...дь. Що це за х...ня, за соплі, б...дь? Та ти з...бав мене. Я тебе, б...дь, вмовляю. Розумієш? Я по-людськи з вами говорю, б...дь. Ти думаєш, я не вмію ламати чи робити через коліно, на...й? Розмова закінчена", - чути серед іншого на аудіозаписі.
Асгард вимагає від Дмитрієва публічного вибачення. Військові підготували звернення до командування полку, командування Генерального штабу ЗСУ, командування Сухопутних військ та верховного головнокомандувача Володимира Зеленського з проханням унеможливити подібні ситуації у війську.
Сухопутні війська ЗСУ у понеділок, 14 жовтня, вже прокоментували скандал. Там заявили, що інцидент буде ретельно розслідуваний. Будуть з'ясовані обставини справи, аргументи та докази обох сторін конфлікту. Діям учасників конфлікту буде надано правову оцінку, після чого у ЗСУ пообіцяли розказати широкому загалу про результат розслідування.
"На час перевірки просимо громадян утриматись від самостійної емоційної оцінки даної ситуації, яка може бути невірною, через відсутність повного об'єму інформації та суперечність наявної", - зазначається у заяві.
Сам Дмитрієв у коментарі hromadske 14 жовтня заявив, що "ніяких наказів, звичайно, не було і не могло бути". За його словами, буде розслідування, а ситуацію коментуватимуть офіційні джерела. Він додав, що бійці нібито мали вийти на бойові позиції 14 жовтня.
Крім того, в коментарях до допису Асгарда "Тихоход" назвав публікацію запису розмови вкидом "лайна на вентилятор". Він заявив, що "ця провокація давно спрогнозована".
У профілі Дмитрієва на його сторінці у Facebook вказано, що він - засновник благодійного фонду "ОЧІ" та працює в Командування Сухопутних військ ЗС України. Раніше Тихоход навчався на юридичному факультеті ДВНЗ "Українська академія банківської справи НБУ".
У 2023 році "АрміяInform" також називала його профільним фахівцем у питанні насичення військ БпЛА та зазначала, що він є радником міністра оборони й командувача Сухопутних військ ЗСУ.
У відео, яке розповсюдив Асгард, є фрагмент інтерв'ю Дмитрієва, де він заявляє, що є держслужбовцем, цивільною особою та "непридатний для Збройних сил, перепрошую, для зброї".
За даними сайту “КиївВлада”, Дмітрієв народився 26 січня 1978 року в Києві. З 2005 року працював у сферах нерухомості, розробки спеціалізованих засобів та консультацій в сфері оборони. Був учасником проєкту реформування екстреної медицини в Україні. Відомий також як учасник Революції гідності, організатор та координатор Громадської варти Оболоні, організатор громадської ініціативи “Авто сотня”.
Під час війни РФ проти України Тихоход, як стверджується, був ініціатором та організатором підриву дамби в селі Козаровичи 26 лютого 2022 року – з метою затоплення річища річки Ірпінь і недопущення просування окупаційних військ до Києва. Також був координатором агентурної мережі на окупованих територіях Київської області у 2022 році.
Вказано, що у 2022 році Дмитрієв став радником командувача сухопутних військ Олександра Сирського. Чи зберіг він цей статус після того, як замість Сирського командувати Сухопутними військами було призначено Павлюка, не уточнюється.
Скандал навколо зміни командування в окремій десантно-штурмовій 80-й Галицькій бригаді ДШВ ЗСУ виник наприкінці липня. Народна депутатка Мар'яна Безугла заявила, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський змусив Командування Десантно-штурмових військ (КДШВ) збрехати про зняття командира 80-ї бригади ДШВ Еміля Ішкулова. А ЗМІ підтвердили, що Ішкулова вирішили змінити через його розбіжності з вищим командуванням, про що в ДШВ мовчать.
Екскомбриг пізніше підтвердив, що бригада отримала наказ висуватися на певний напрямок, Ішкулову поставили завдання, яке він назвав нереалістичним: бракувало часу, сил і людей. Це не сподобалось командуванню, і його зняли з посади. Оскільки підлеглі Ішкулова стали на його захист, згодом Командування ДШВ поширило повідомлення про те, що Ішкулова не звільняють, а переводять на вищу посаду в КДШВ. Ішкулов, зокрема, наголосив, що "взяти населений пункт у нас – політична подія". Чи йшлося у завданні, що отримала 80-та бригада, про операцію у Курській области, Ішкулов не уточнював. Але зараз вона там воює.
У розпал жорстоких боїв за Вугледар, 29 вересня, з посади командира 72 ОМБр звільнили Івана Винника. Він обіймав посаду комбрига понад два роки - з літа 2022 року.
Оперативне командування "Північ" повідомило, що Винника призначено на вищу посаду з метою просування по службі та для передачі бойового досвіду. Інших деталей військові не надали.
"Наші шановні панове "вирішуючи голови" якось або не захотіли, або не змогли відреагувати належним чином на очевидну загрозу, що повисла над містом. Мовчу вже про "швидкі" кадрові рішення, втручання сторонніх особистостей у бойові процеси та по суті зрив цих процесів і так далі. Розвалили основну бригаду просто зсередини. навіщо?", - писав канал після окупації Вугледару.
При цьому про кадрові рішення в 72 ОМБр, які прийняло вище начальство, невтішно відгукнувся інформований Telegram-канал "Миколаївський ванек".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.