Носити чи не носити бюстгальтер! Дизайнери та медики сказали своє вагоме слово

Кілька міфів про бюстгальтер, та куди доречно не одягати жіночу білизну

Без бюстгальтера - рух Свобода грудей
Чи це корисно - не носити жіноче бра

Щороку 3 вересня світ відзначає День народження бюстгальтера! Саме цього дня 1914 року американська винахідниця Мері Фелбс Джейкобс вперше запатентувала свій виріб. Ця найперша конструкція була виготовлялася з носових хустин та кольорових стрічок.

Чоловік винахідниці, який тоді працював у фірмі, що виготовляла корсети, запропонував своєму керівництву винахід дружини, і ті викупили патент за 1,5 тисячі доларів. До того часу жінки користувалися громіздкими, незручними й жорсткими корсетами. 

На противагу цьому святу - існує й інше. Так, 27 серпня світ відзначив Всесвітній день топлес - International Go Topless Day. З найбільшим розмахом свято проходить у Сполучених Штатах. Метою його проведення є підтримка прав жінок ходити топлес у громадських місцях - для забезпечення гендерної рівності.

Як відомо, у деяких штатах закон надає жінкам це право, тому акції відбуваються в регіонах, де жінкам ходити топлес все ще заборонено. А отже старе, як світ питання, виринуло знову. Адже і в Україні є дівчата, які не надто схильні обтяжувати себе кайданами жіночої білизни скрізь і завжди. То як же бути - носити чи не носити бюстгальтер? 

Чи це корисно - не носити бюстгальтер

Міф перший. Бюстгальтери підтримують здоров’я жінки. Виявляється, жодного зв'язку між носінням чи неносінням цього виду жіночої білизни та здоров’ям грудей не існує. 

Міф другий. Бюстгальтери запобігають обвисанню. Скажемо просто, це не так. Обидва переконання, що широко побутують серед жінок світу, спростувала голова відділу догляду за грудьми клініки Клівленда, штат Флорида, Кассанн Блейк.

На думку медикині, єдиний випадок, коли наявність бюстгальтера дійсно виправдана з медичної точки зору, це його носіння жінками з дійсно великим об'ємом грудей. Адже спортивний бюстгальтер полегшує навантаження на спину.

Українки використовують топлес як соціально-політичний інструмент для привертання уваги на протестних акціях. 
Українки використовують топлес як соціально-політичний інструмент для привертання уваги на протестних акціях. 

Чи можна ходити топлес в Україні 

За даними Вікіпедії, оголення жіночих грудей в Україні є настільки ж легальним, наскільки й оголення чоловічих. Статтями 21 і 24 Конституції України гарантується рівність прав усіх людей, а стаття 24 зокрема забороняє будь-які привілеї чи обмеження людини за різними ознаками, у тому числі й за ознакою статі.

Проте це може вважатися неприйнятним членами громади й нечасто зустрічається на громадських пляжах, що не є нудистськими. Власне, останні в нашій країні, теж швидше є виключенням, ніж широко розповсюдженою нормою поведінки. 

Додамо, що ні в Україні, ні в США немає законів, які б забороняли жінкам носити чи не носити білизну. Натомість є закони, зосереджені на тому, які частини тіла можна демонструвати, а які слід приховувати в людних місцях.

Тобто українки на власний розсуд можуть не носити білизну, але так, щоби це не провокувало та не обурювало інших. В офіційному дрес-коді в Україні заведено ховати соски та не обирати одяг з надто глибоким декольте. Станом на сьогодні більшість українок можуть обирати, носити бюстгальтер в офіс, чи ні. Зрештою за те, що під кофтиною може вгадуватись обрис пипок чи грудей, вас не ув'язнять.

Та, якщо ви маєте керівну посаду, то доречним буде подумати, що для вас пріоритет: високі показники командного результату чи обговорення підлеглими ваших форм, на які вони так чи інакше будуть відволікатися. 

Жіноче бра (bra) - фактично те саме, що бюстьє.
Жіноче бра (bra) - фактично те саме, що бюстьє.

Думка українських дизайнерів 

Інформатор поцікавився думкою дизайнерів із цього приводу. Так, українська дизайнерка вишиванок та засновниця власного бренду "Своє" Світлана Волик вважає, що все індивідуально, а рішення - одягати чи ні - найчастіше продиктоване тим, куди саме збирається жінка. 

"Бюстгальтер - тема індивідуальна. Носити його чи ні, часто залежить від того, на якому заході знаходиться жінка. Якщо це ділова зустріч, то звичайно все повинно мати свою естетику. Якщо це в повсякденному житті - то можливо (не одягати бюстьє - прим. ред.), але це не завжди виглядає естетично, - підкреслила вона.

На думку модної експертки, існують елементи жіночого гардероба на заміну бюстгальтерам. 

"Якщо брати за і проти, моя думка така, що існує багато топів. Вони сучасні, легкі і прекрасно підкреслюють жіночність!" - резюмувала дизайнерка. 

Інша дизайнерка Дарʼя Донець, автор бренду Darja Donezz, порадила все ж таки добряче подумати, перш ніж йти без ліфчика будь-куди. На її переконання, часто трапляється так, що груди ніби починають жити власним життям. І це може привертати непотрібну увагу та провокувати реакції з небажаними наслідками. 

Якщо говорити про правила носіння цього виду жіночої білизни, дизайнерка припускає, що в образах з відкритою спиною бюстгальтер можна не вдягати. На її думку, це виглядає природно і невимушено. А от у виробах з прозорої тканини він потрібен, переконана експертка. Якщо це не модний показ чи концертний образ до відповідної фотосесії, звісно.

Крім того, важливо добирати колір білизни до кольору одягу, вважає Дарʼя Донець.

"Мені, як дизайнеру, ріже око, коли бюст контрастного кольору у поєднанні з напівпрозорою тканиною або ж мереживний рельєф бюста, що видно під цупкою тканиною. Такі історії роблять образ неохайним, ніби його одягали нашвидкуруч", - пояснила дизайнерка.

Вона також застерегла від ще однієї оказії, яка може виникнути у зв'язку із неносінням бюста. Річ в тім, що велика кількість жіночих блуз, суконь чи приталених сорочок тощо зроблені з виточкою у зоні грудей.

Остання плюс-мінус розташовується там, де треба, якщо розмір підібрано вірно. Та коли ви знімаєте бюстгальтер, то "висота" грудей змінюється. Виточка опускається або підіймається, що виглядає некрасиво й дуже привертає увагу.  

Куди доречно не одягати бюстгальтер 

Якщо ви в спеку вийдете без бюстгальтера в місто, при цьому маючи відносно невеликий об'єм грудей та одягнувши щільний топ з непрозорої тканини - жодного ажіотажу це швидше за все не спричинить.

Усе інше - питання місця й часу. Тераса літнього кафе чи міський транспорт такий "лук" ще припускають, а от пафосний ресторан чи благодійний захід - вже навряд. Звісно що такий вигляд не надто доречний на освітніх чи траурних подіях тощо. 

А от на відпочинку - будь ласка! Топ без бюстьє може мати місце і при цьому не бути несмаком на наступних локаціях: 

  • Пляж, ліс, море, аква- гідропарк (чи будь-які інші рекреаційні зони). 
  • Будь-яка прогулянка за містом у спеку.
  • Посиденьки на терасі заміського будиночка.
  • Вилазка на природу чи "на шашлики" тощо.
Серед модниць в Україні та світі з'явилася та набрала сили тенденція не носити бра під кроп-топи, спортивні топи чи топи-бандо, які сидять доволі щільно. Це дозволяє зафіксувати груди, та найбільш естетично це виглядає за умови не надто великого об'єму. 
Серед модниць в Україні та світі з'явилася та набрала сили тенденція не носити бра під кроп-топи, спортивні топи чи топи-бандо, які сидять доволі щільно. Це дозволяє зафіксувати груди, та найбільш естетично це виглядає за умови не надто великого об'єму. 

А що із цим питанням у США

Рух жінок, які виступають проти носіння бюстгальтерів, очолила американка Флоренс П’ю. Жінка має категоричну позицію, вважаючи жіночі бюстьє "абсолютно незручними, жаркими та такими, що викликають сверблячку".

Жінка не тільки не носить бюстгальтер, вона пішла далі. П'ю носить сукні з тонкої прозорої тканини прямісінько на оголене тіло (щоправда, трусики вдягає). Про все це йдеться в матеріалі видання The New York Times. 

Флоренс П’ю з гордістю демонструє власні форми!
Флоренс П’ю з гордістю демонструє власні форми!

Тренд на неносіння бюстгальтера відроджувався в США з 1960-х років, і знову почав набирати обертів після коронавірусної пандемії. Саме тоді жінки скинули вдома незручну білизну, та повернувшись у суспільне життя, вочевидь, не збираються її знову одягати. 

Натомість у питання носити чи не носити бюстгальтер, скажімо, в офіс восени, є три сторони: медична та етична, тобто соціокультурна. Загалом відмова від бюстгальтера означає не лише зміну звичаїв. Це про гендерні норми, боротьбу за владу та сексуальні стереотипи.

Яка ситуація в різних штатах

У США ситуація відмінна в різних штатах. Так, в Індіані, наприклад, заборонена публічна непристойність, яка визначається, в тому числі як "показ жіночих грудей". Проте ряд штатів, включаючи Нью-Йорк, Юту та Оклахому, дозволяють жінкам ходити на публіці топлес, тобто без бюстгальтера. 

Однак, якщо говорити про офісний дрес-код, ситуація дещо ускладнюється. До прикладу, Нью-Йорк був першою юрисдикцією, яка наполягала на так званій повній гендерній нейтральності. 

Це означає, що роботодавець може вимагати від жінки не демонструвати груди, тільки якщо така ж вимога є стосовно співробітників-чоловіків (щоправда, чоловікам в цьому сенсі - нема чого демонструвати, тож нам такий стан речей видається дещо комічним - прим. ред.). 

Довідка. Рух Свобода грудей, топфрідом (англ. topfreedom) - це культурно-політичний рух, що прагне змінити закони. Мета - дозволити жінкам бути топлес у громадських місцях, де це дозволено чоловікам, як форму статевої рівності. Зокрема, рух прагне перегляду або скасування законів, які обмежують право жінки не прикривати груди в будь-який час на публіці.

В сучасному світі існують варіанти безшовної білизни з гіпоалергенних тканин, що дихають. 

Безшовна білизна, що "дихає", давно увійшла в побут жінок багатьох країн світу. 
Безшовна білизна, що "дихає", давно увійшла в побут жінок багатьох країн світу. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube