“Невигідний” заробіток можна виключити при обчисленні пенсії: відповідь Пенсійного фонду

Законодавство дозволяє виключити із підрахунку зарплати періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд. Але не більш як 10% тривалості страхового стажу.

пенсії
До розрахунку можна не брати період карантину та воєнний час

«Оптимізація» заробітної плати для обчислення пенсії визначена статтею 40 закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців. 

Про це повідомив Пенсійний фонд

З початком повномасштабного вторгнення багато в кого зменшилася зарплата. Проте такий заробіток не вплине на розмір пенсії.

Як обраховується пенсія

В Пенсійному фонді нагадали, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата за всі періоди страхового стажу людини, починаючи з липня 2000 року.

«За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також може враховуватися заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року», - пояснили спеціалісти фонду.

Зарплата за кожен місяць із зазначеного періоду враховується для обчислення пенсії через індивідуальний коефіцієнт, який визначається шляхом співставлення заробітної плати людини із середньою зарплатою по Україні у цьому місяці.

Однак закон дозволяє виключати із періоду, за який враховується зарплата для обчислення пенсії, місяці із невигідним заробітком.

Як це можна зробити

У 2022 році закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» доповнили та зробили можливим виключати невигідні місяці заробітної плати, нарахованої в період воєнного стану та впродовж трьох місяців після його припинення.

«Можливість виключати при обчисленні пенсії періоди з невеликим заробітком у зв’язку з особливим станом було передбачено законодавством і раніше – у зв’язку з введенням карантину: з місяця його запровадження у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення», - нагадали в Пенсійному фонді.

За таким правилом, місяці офіційної роботи під час карантину та воєнного стану будуть враховані до страхового стажу, а невигідний заробіток для обчислення пенсії за цей час можна не враховувати.

При «оптимізації» можливо виключити із підрахунку зарплати періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, але не більш як 10% тривалості страхового стажу.

«З понад 10% тривалості страхового стажу може бути виключено заробіток за періоди карантину, воєнного стану, строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю, людиною, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», - нагадали в Пенсійному фонді.

Після проведення «оптимізації» період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Інформатор писав, кому в Україні підвищать пенсії з липня та на скільки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube