Що таке нервова анорексія
Нервова анорексія - це складне захворювання, яке супроводжується порушенням харчової поведінки. Для нього характерні умисне зменшення кількості їжі і неослабне прагнення до худорби. Хвороба зустрічається, як у дорослих, так і у дітей. Найбільше випадків за статистикою припадає на підлітків у віці 14-18 років. Патологія вимагає серйозного лікування й участі відразу декількох фахівців: психолога, психіатра, педіатра або терапевта, а також дієтолога. Відсутність належної терапії може призвести до серйозних наслідків. Як розпізнати симптоми нервової анорексії та лікувати хворобу, читайте на Інформаторі.
Харчовий розлад характеризується надмірною концентрацією на власній вазі, параметрах і сильним бажанням схуднути. Для досягнення цих цілей пацієнт відмовляється від продуктів, які, на його думку, повнять і мінімізує загальну кількість їжі.
Також може застосовуватися один або кілька методів схуднення з нижче перерахованих:
Сечогінні препарати (діуретики) сприяють виведенню рідини з організму і швидкому схудненню. Тривалий прийом діуретиків може призвести до важких ускладнень.
У тих, хто хворіє на нервову анорексію, вага тіла на 15 і більше відсотків нижче, ніж у здорової людини. Дефіцит можна спостерігати й при визначенні індексу маси тіла, який в анорексиків зазвичай становить 17,5 або нижче. Для розрахунку індексу застосовується формула: ІМТ = вага (кг) / ріст (м2).
Багато підлітків стикаються з нездатністю набрати вагу через активний період зростання. Зміна образу власного тіла переходить в психопатологію, яка супроводжується страхом перед набором маси тіла і зберігається у вигляді нав'язливої ідеї. Надалі хворий не сприймає підвищення ваги ні на грам.
Вкрай низька вага стає причиною розвитку інших захворювань, таких як аменорея, хронічні запори, анемія, ниркова дисфункція, низький артеріальний тиск. Для дітей хвороба небезпечна тим, що на тлі недостатнього харчування внутрішні органи та системи починають неадекватно функціонувати. Нервової анорексії наслідки можуть бути наступними: загальне виснаження, захворювання опорно-рухового апарату, порушення розвитку нервової системи, дисфункції шлунково-кишкового тракту та інші.
Причини, через які розвивається дане захворювання, поділяються на такі види:
Почати правильне лікування можна тільки виявивши справжню природу захворювання.
Адже в ході терапії особлива увага приділяється роботі з психологом, який здатний допомогти розв'язати проблему зсередини. Лікар працює над страхами, вчить приймати себе, позбавлятися від загальноприйнятих стандартів краси, змінювати поведінку і ставлення до хвороби.
Пацієнти з харчовим розладом вважають відмову від їжі усвідомленим вибором і не пов'язують його з наявністю у них хвороби. Тому не помічають, як вона прогресує, переходячи зі стадії в стадію.
Виділяють наступні стадії захворювання:
Піковий етап хвороби супроводжується наступними проявами:
У деяких випадках хвороба закінчується летально.
У людей, які померли від анорексії, був дефіцит ваги 50 і більше відсотків. Але навіть при цьому їх не покидало бажання знизити свою вагу ще сильніше.
Найбільш поширені симптоми та етапи нервової анорексії:
Виявляються симптоми нервової анорексії етапами: починаючи відмовою від їжі та закінчуючи сильним зниженням ваги. Маса тіла в анорексиків мінімум на 15% нижче норми. А індекс маси тіла, розрахований за формулою Кетле, дорівнює або нижче 17,5.
Індекс Кетле розраховується наступним чином: ІМТ = кг / м2.
Саме нездорова худоба є головною ознакою прогресуючої хвороби.
Для лікування харчового розладу заведено застосовувати комплексний підхід у вигляді психологічної терапії та контрольованого набору ваги. Починати роботу необхідно відразу ж після виявлення хвороби. Це дозволить уникнути серйозних ускладнень, включаючи шлункову, печінкову і ниркову дисфункції.
Складати план лікування потрібно буде відразу декільком фахівцям: психіатру, психологу, дієтологу, педіатру або терапевту, в залежності від віку пацієнта.
Перш ніж почати терапію, лікарі проводять детальний огляд хворого, оцінюють його психологічний і соціальний стан, розробляють послідовність терапії. Тривалість роботи з анорексиками залежить від занедбаності випадку і становить зазвичай близько пів року.
Як лікувати нервову анорексію:
Отже, нервова анорексія - це розлад харчової поведінки, спровокований стресовими, особистісними, біологічними або культурно-соціологічними причинами. Для нього характерні відмова від їжі й сильне зниження ваги.
Можна виділити наступні положення з вищенаписаного:
Тепер ви знаєте, що таке нервова анорексія і її симптоматику. Informator бажає здоров'я вам і вашим близьким!