Некомпетентні люди знищують культуру: звільнений директор Лаври Остапенко пояснив, чому Мінкульт травить його та директорку Софії Київської

Звільнений гендиректор заповідника Києво-Печерська лавра Максим Остапенко заявив, що в Україні досі чинний генплан Лаври, ухвалений за президентства Януковича. Документ передбачає забудову святині понад 20 новими спорудами, зокрема й готелем на 7 поверхів

Максим Остапенко
Остапенко розповів про схеми, які роками працюють у Лаврі, і про справжні причини свого звільнення

Максим Остапенко, якого раптово звільнили з посади гендиректора Києво-Печерської лаври, заявив про політичний тиск і системну атаку на незалежні культурні інституції. У великому інтерв’ю він викрив, що в Лаврі досі чинний скандальний план забудови від 2013 року, створений за вказівкою намісника УПЦ МП митрополита Павла. Це так званий "План організації території" Лаври, підписаний ще під час президентства Януковича.

Документ, за словами Остапенка, передбачає подальшу щільну забудову Нижньої лаври. Зокрема йдеться про зведення семиповерхового готелю, розповів він у коментарі Детектор.медіа.

"У 2013 році в Міністерстві культури підписали документ. Його писали під диктовку митрополита Павла. Він передбачав забудову понад 20 спорудами. Вважалося, що документ скасували, а виявилося, що він досі чинний", - наголосив Остапенко.

Його звільнення два тижні тому викликало скандал. Понад сто діячів культури звернулися з відкритим листом із вимогою звільнити міністра культури Ростислава Карандєєва. У відповідь Мінкульт поширив заяву в дусі "проплачених акцій" і публічно опублікував базу так званих "іноагентів" - за аналогією з російською практикою.

Тим часом причини звільнення Остапенка дійсно виглядають надуманими. Видання The Бабель перелічило 9 причин звільнення Остапенка, які він сам прокоментуав. І серед них - начебто неправильний колір стін у приміщенні, де проходила виставка про гетьмана Мазепу.

"Це приміщення відновили в 1947 році, воно було знесене по коліно. Заповідник ніяку автентичну мазепинську штукатурку не фарбував у червоний. Там її в природі не існує. Останній раз там робили ремонт у 1970-х роках. Штукатурка відпадала, фарба облізла, підлога жахлива. Стіни були пофарбовані в коричневий колір, стояв банкомат - і міністерство цим не переймалося. Ми поремонтували приміщення коштом благодійників. Витратили 600 тисяч", - зазначає Остапенко.

Він також заявив, що звільнення себе та директорки "Софії Київської" Нелі Куковальської - це частина системної атаки на осередки української культури.

"Система насувається на заклади, які утримують українську ідентичність. Звучить як конспірологія, але мені вже так не здається", - додав він.

Остапенко не виключає, що оскаржуватиме своє звільнення в суді. 

"Неля Куковальська 25 років зберігає Софію. Вона непроста людина, і до неї можуть бути претензії, але у неї є міжнародна репутація, вона виступала від України в ЮНЕСКО. І тепер цій людині департамент культурної спадщини забороняє приходити в Софію. Люди, які взагалі нічого не зробили в сфері, розмазують її в інформаційному полі", - розповідає він.

Як ще пояснює своє звільнення Остапенко

Ексдиректор вважає, що його звільнили через кафе на території заповідника, а в ПЦУ скористалися нагодою, щоб поскаржитися на УПЦ. Загалом, Остапенко вважає, що Мінкульт звільняє менеджерів із дивовижних причин - "у когось весілля пройшло, у когось кафе працює", а в результаті це грає на руку російській пропаганді

Як повідомляв Інформатор, Мінкульт звільнив директора Києво-Печерської лаври 21 травня. Жодних пояснень, попереджень та претензій до його роботи на той час озвучено не було. Сам Максим Остапенко стверджував, що останнім часом з'явилися чутки про закулісну боротьбу за контроль над Лаврою.

Позицію Мінкульту 22 травня оприлюднив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький . Він зазначив, що "процес очищення українських святинь" є тим пріоритетом, який вимагає ефективних рішень. Ймовірно, саме таким, на думку міністерства, є звільнення Остапенка, що мав "слабку позицію" у виконанні закону про заборону діяльності в Україні московських релігійних організацій. Точицький вважає, що результат роботи Остапенко за рік "не є адекватним викликам національної безпеки, з якими стикається українське суспільство".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube