"Президент чітко дав зрозуміти обом сторонам: якщо прямий діалог не розпочнеться в найкоротші строки, то США мають піти з цього конфлікту - що б це не означало..."
Робота "100 років" за віршем видатного українського поета Василя Стуса нагадує про тривалу боротьбу українців за свободу, сильний дух нашого народу, що не був зломлений попри найтяжчі випробування.
Новий український посол в Угорщині Шандор критикує ініціативи українських гірських громад
Новий український посол в Угорщині Шандор критикує ініціативи українських гірських громад, стверджуючи, що дозвіл на краще життя гуцули мають отримувати не тільки від європейських еко-активістів, але і від сусідів по кордону, - пише професор Степан Поп у блозі на Obosrevatel.net.
Замість того, щоб разом з громадами шукати шляхи вирішення і запобігання консервації економічного розвитку депресивних гірських регіонів, основною дохідною частиною яких досі є вирубка лісу та збиральництво.
При чому, тижнями напередодні президент на нараді в Закарпатті заявив, що регіон може стати драйвером економіки України. І тут емоційна промова дипломата, який мав би піднімати імідж нашої держави на міжнародному рівні, а натомість публічно критикує будь-який потенціал до розвитку. Позиція депутата та дипломата може погіршити стосунки України із сусідами по кордону та ставить під сумніви єдність влади. Та й сама промова, після перевірки наведених фактів (що не відповідають дійсності), змушує задуматися про безпеку нашої держави з такими представниками зовнішньої політики.
Економічний колабораціонізм – так можна назвати тих, хто умисне чи несвідомо блокує розвиток регіону. Чи не прагне обранець "Слуг народу" заробити репутаційний капітал, критикуючи проєкт по створенню дороги Ясіня-Чорна Тиса та розвиток рекреаційної зони у карпатському регіоні, замість конструктивного діалогу всередині власної політичної сили? Що цікаво, говорячи про непотрібність туристично- рекреаційного розвитку Закарпаття, уродженець нашого регіону не заперечує проти будівництва курортів у інших гірських регіонах.
Заява була оприлюднена на сторінці еко-активістів "Free Svydovets", що намагаються зупинити створення туристичного курорту "Свидовець" на територіях Ясінянської та Чорнотисянської громад, котрі виступають з ініціативою розвивати економіку рідного краю.
Федір Шандор стверджує, що створення дороги та рекреаційної зони поблизу гірського села Чорна Тиса змінить ландшафт гірського масиву Свидовець, а це вплине на водний басейн річки Тиси, яка протікає по території сусідніх країн. Такі зміни нібито потребують дозволів від урядів Угорщини, Румунії та Сербії, і це призведе до зростання напруженості у стосунках. "Я сам беруся повідомити про це парламенти відповідних країн", заявляє Федір. Проте фактична перевірка проєкту за висновками науковців, які здійснюють роботу над звітом з оцінки впливу на довкілля показує, що туристичний курорт Свидовець, який ініційовано місцевими громадами, не вплине на басейн річки Тиса. За словами Людмили Архіпової доктора технічних наук з екологічної безпеки, професора Івано-Франківського національного університету нафти і газу такі побоювання безпідставні, оскільки"цей гірський регіон – найбільш багатоводна територія України. Курорт споживатиме води в кількості, що не перевищуватиме 5 відсотків стоку річки Чорна Тиса".
Головна ідея, яку висловлює Шандор, це те, що розвиток Закарпаття може ускладнити і так вже складні відносини з Угорщиною, Румунією та Сербією. Та досвід України демонструє протилежне: відсутність сильної економічної та політичної позиції, прагнення всім догодити, перетворює країну на жертву, з якої можна знущатися. Натомість розумний розвиток потенціалу, створення економіки з доданою вартістю, якою є туризм, дозволить проводити переговори на рівних та відстоювати власні інтереси.
Степан Поп – доктор фізико-математичних наук, професор, заслужений діяч науки та техніки України, завідувач кафедри фізичної географії та раціонального природокористування ДВНЗ «Ужгородський національний університет» – співкерівник. Очільник робочої групи по формуванню звіту впливу на довкілля ТРК «Свидовець»