Не нудьга, а хвороба: в НЗСУ розповіли, чим небезпечна депресія і пояснили, куди звертатись за допомогою

Депресія має дев'ять чітких ознак, за якими лікарі ставлять діагноз

Весела жінка, сумна жінка
Депресія має різні обличчя: людина не завжди виглядає сумною, а досить часто - аж занадто веселою

У неділю, 14 січня, відзначають Всесвітній день боротьби з депресією. У національній службі здоров'я України пояснили, що йдеться не про нудьгу, лінь чи прояв слабкості, а серйозну недугу, на яку може захворіти кожна людина. І лікуватися самотужки не можна. 

Про це НСЗУ інформує на своїй сторінці у Facebook. У службі пояснюють, що звертатися по допомогу можна навіть до сімейного лікаря, а не профільного фахівця. Але нехтувати симптомами хвороби не можна. 

"Депресія - це не вияв слабкості або “такий настрій”, відсутність мотивації, різновид ліні. Йдеться про захворювання, яке може статися з кожною людиною. За даними ВООЗ, депресію щороку діагностують у понад 300 млн людей. Якщо ігнорувати це захворювання, воно негативно впливає на працездатність і якість життя людини та може призвести до трагічних наслідків", - пишуть в НСЗУ.

Звичайну нудьгу можна подолати силою волі, бажанням чи навіть необхідністю: вставати та йти на роботу, відводити дитину в садочок тощо. Але на депресію сила волі та будь-які зовнішні обставини не діють. Бо людина більше не здатна долати емоційні спади, вона втратила контроль над ситуацією і не може допомогти собі сама.

Депресія впливає на фізичний стан організму, настрій і психіку людини. Поступово, наче снігова куля, з’являються нові прояви хвороби. Зникає мотивація будь-що робити, і мова не особливі досягнення, а про побутові речі. Такі, як встати з ліжка, почистити зуби, причепуритись.

"Зникає бажання спілкуватися з людьми, виходити на вулицю. Натомість виникає відчуття провини, безпорадності та самотності. Життя поступово втрачає сенс", - пояснюють фахівці. 

Дев’ять основних ознак депресії

  • переважно пригнічений настрій;
  • знижений інтерес до справ та улюблених активностей та відсутність задоволення від них;
  • суттєва втрата або набір ваги, не пов’язані із дієтою;
  • втома;
  • порушення сну;
  • збудливість або пригальмованість;
  • безпідставне відчуття провини;
  • зниження здатності мислити, зосередитися;
  • регулярні думки про смерть, спроби суїциду.

Якщо щонайменше п’ять із цих симптомів тривають протягом двох тижнів, в такому випадку мова може йти саме про депресію, а не нудьгу. Депресія не минає сама по собі, і як будь-яка інша хвороба, може прогресувати.

"Але депресія виліковна. Для цього необхідно звернутися по професійну допомогу до лікаря. Лікар встановить діагноз та призначить лікування. Друзі та інтернет в лікуванні депресії не допоможуть", - наголошують в НСЗУ. 

Який лікар допоможе - контакти 

Можна звернутись до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра в той медичний заклад, який має договір із НСЗУ за пакетом “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”. Знайти найближчий медзаклад допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

"Якщо до найближчого закладу первинки, де надають супровід пацієнтам зі скаргами на розлади психіки чи поведінки, далеко - зверніться до свого сімейного лікаря, з яким укладено декларацію. Ваш лікар у разі необхідності призначить обстеження та консультації у фахівців, щоб виключити гормональні порушення чи порушення в роботі щитоподібної залози. Або відразу порадить звернутися до вузьких спеціалістів — психіатра чи психотерапевта", - пишуть в НСЗУ. 

Навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яке проходять фахівці первинної ланки медичної допомоги, зокрема й сімейні лікарі, дозволяє їм виявляти у пацієнтів проблеми з ментальним здоров'ям, які також можуть мати вплив на здоров'я фізичне. Навчання для лікарів і послуга для пацієнтів безоплатні.

Сімейний лікар жодним чином не замінить психолога, психотерапевта або психіатра, але він зможе надати допомогу пацієнту та у разі потреби – перенаправити до вузького фахівця.

Ще одна опція — звернутися одразу до психіатра. Щоб потрапити на прийом до психіатра, електронне направлення не потрібне. Слід обрати лікарню, яка має договір із НСЗУ на амбулаторну допомогу та відповідного фахівця у штаті. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube