Навіщо Росії провальне голосування на Донбасі

Читать на русском

Явка жителів окупованих територій була низькою

Читать на русском
Навіщо Росії провальне голосування на Донбасі

Явка жителів окупованих територій була низькою

За 60 годин безперервного виборчого процесу в Росії "куратори" квазіреспублік ЛНР і ДНР зуміли забезпечити дуже низьку явку - менше 30%. Історія з донбаськими прихильниками руського миру повинна була стати показовою в плані прагнення жителів тимчасово окупованих Росією українських територій за всяку ціну підтримати Путіна і його партію на виборах до Держдуми. 

Те, що в Україні вважалося б підкупом виборців, в Росії з особливим пієтетом виноситься у публічну площину на державному рівні. "За три дні з ОРДЛО було організовано 1400 транспортних рейсів, включаючи залізничні", - повідомив голова комісії з міжнародного співробітництва Ради з прав людини РФ Кирило Вишинський. Але навіть організований підвіз виборців на дільниці не сильно допоміг. З  650 тисяч жителів ЛНР і ДНР з російськими паспортами у Трисерійних виборах до Думи взяли участь лише 150 тисяч людей ... 

Як відбувалося голосування

Голосувати могли тільки жителі тимчасово окупованих територій з російськими паспортами. Ті, хто оформив СНІЛС (страховий номер індивідуального особового рахунку), по кремлівським законам, голосували безпосередньо на території свого фактичного місця проживання, інших вивозили до Ростовської області.

Як розповідає донеччанин у Мінській тристоронній контактній групі (ТКГ) з Донбасу Сергій Гармаш, щоб "виборці" в так званих "республіках" проголосували, було організовано 396 інфоцентрів (по суті, виборчих дільниць): 255 в "ДНР" і 141 в "ЛНР". Система електронного голосування на порталі держпослуги попереджала: "Ви можете проголосувати з 08:00 17 вересня до 20:00 19 вересня. Один пристрій і один браузер. Бюлетені будуть доступні тільки з того пристрою, на якому вони вперше отримані. Це означає що при відкритті бюлетеня з телефону, ви не зможете повторно його відкрити на своєму комп'ютері".

Але 18 вересня в мережі з'явилося 16-хвилинне відео, на якому чоловік голосує від імені жителів окупованої частині Луганської області за партію Путіна. На відео чітко чутно, як чоловік пояснює, проставляє голоси, тому що йому так сказали на нараді. 

 

 

А ось у окупованому Криму голосування відбувалося набагато простіше, без підвезень і зі справжніми виборчими дільницями. Як би там не було, але Росія, нехай і незаконно, але визнає український півострів своєю територією. Відповідно, там і представники півострова висувалися до Думи, чого з "ЛНР" і "ДНР" зробити було не можна за Мінськими угодами. 

За інформацією політолога з питань Криму Євгенії Горюнової, явка на псевдовиборах в Криму склала майже 50% і на соті частки перевищила підсумки 2016 року. Сумний і той факт, що представники кримських татар, які проживають в Криму,  цього разу до Держдуму не балотувалися.

"Ми знаємо, що у 2016 році у Держдумі був Бальбек, а зараз кримських татар в Держдумі не буде, 100%. Це говорить про те, що росіяни повністю нівелюють кримськотатарський фактор, фактично виводять їх за політичну сферу. Можливо, це помста за те, що кримські татари не підтримують Росію", - говорить Горюнова. 

Інформацію про не дуже високу явку у майже 50% публікує і офіційний Кримський виборчком

Навіщо Путіну Донбас на цих виборах

На думку Сергія Гармаша і низки українських політологів, голосування псевдореспублік могло змінити контекст виборів по Росії. З року в рік кремлівський електорат все менш охоче відвідує виборчі дільниці. Можливо, через те, що результат народного волевиявлення всім дуже добре відомий ще задовго до офіційного оголошення результатів Виборчкомом. Як розповів представник ТКГ Інформатору,за останні 5 років відсоток неявки виборців зріс у 3 рази, потрібно було якось рятувати ситуацію. 

"Вони розраховували за рахунок мобілізації жителів Донбасу збільшити явку. І електронне голосування теж потрібно для цього. Якщо ви подивіться окремо на результати електронного голосування, то там 95-98% тих, хто проголосував. Інше питання, що їх очікування від голосування на Донбасі не виправдалися. Голосування на Донбасі можна вважати проваленим для Росії, тому що з 650 тис. тих хто отримали російські паспорти, 200 тисяч проголосували - це менше, ніж 30%. В середньому по Росії 47%, а Донбас, скажімо так, форпост русского мира, лише близько 30%. Тобто це нижче, ніж в середньому по Росії. І це суттєвий удар в першу чергу по російських маріонетках - цим Пушиліним (Денис Пушилін  - ватажок квазіреспубліки ДНР - Ред.) І Пасічникам (Леонід Пасічник - ватажок квазіреспубліки ЛНР - ред.), які фактично провалили "російську весну", - пояснює Сергій Гармаш . 

З іншого боку, за його словами, донбаське голосування, хоч і не дало Росії великого електорального ефекту, оказало на жителів країни нашого Північно-східного сусіда пропагандистський ефект. 

"Головна проблема окупованих територій навіть відповідно до соцопитувань - це не унітарність навіть, а відсутність визначеності, тобто розуміння чіткої картини завтрашнього дня. Хтось хотів до Росії, хтось хотів до України, за результатом ніхто нічого не отримав. Таким чином Москва посилає сигнал, що ви, жителі республік все-таки рухаєтеся, скажімо так, до Росії", - резюмує Гармаш. 

Наслідки виборів

У перший же день російських виборів Міністерство закордонних справ України опублікувало дипломатичну заяву у зв'язку з протиправним проведенням РФ виборів на тимчасово окупованих територіях України. 

"Розглядаємо організацію і проведення незаконного голосування як продовження грубих порушень Росією державного суверенітету і територіальної цілісності України ... ... Закликаємо інші держави і міжнародні організації рішуче засудити незаконні дії РФ, чітко заявити про невизнання результатів виборів на тимчасово окупованих територіях України і нелегітимність сформованої таким чином Державної думи РФ, посилити політико-дипломатичний тиск на Російську Федерацію, зокрема шляхом розширення проти неї санкцій", - йдеться у заяві. 

Секретар Ради національної безпеки України (РНБО) Олексій Данилов заявив про санкції щодо громадян іноземних держав з Франції, Венесуели, Сербії, які планують брати участь у виборах як спостерігачі. 

Ми запитали у Сергія Гармаша, чи може ситуація з голосуванням жителів Донбасу вплинути на результати переговорів лідерів європейських держав у форматі Нормандське четвірки. 

"Як говорить Гризлов, проведення виборів до Державної Думи не відноситься до Мінських угодам, тому все це ніяк не вплине на результати роботи ТКГ. А в Нормандії це питання може підніматися, але я впевнений, що це теж ніяк не вплине. Це може вплинути, скажімо, на присутність російської делегації в ПАРЄ (Парламентська асамблея ради Європи - ред.). Це може вплинути на настрої Генеральної асамблеї, коли президент України буде говорити про це. В цілому на настрої заходу це може вплинути, але як це відіб'ється практично з користю для України мені важко сказати", - відповів Гармаш.  

За його ж словами, Путін зацікавлений в Донбасі лише як у  рані яка кровоточить у України. По суті людей просто використовують, щоб вони створювали ту картинку, яка потрібна Кремлю. 

 

Оксана Цибуля

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.