Кілька європейських країн у приватному порядку закликали Північноатлантичний Альянс прискорити переговори про перегляд своїх оборонних планів
Європейські союзники США по НАТО почали в приватному порядку готуватися до виведення американських військ з Європи. В ЄС переконані, що президент США Дональд Трамп скоротить чисельність військ, розгорнутих на Європейському континенті, та переспрямує їх в Азію й на Близький Схід. Особливо стурбований через це східний фланг НАТО.
Про це повідомляє Euractiv. Наразі в Європі налічується приблизно 80 тисяч американських солдатів. Дискусії в ЄС точаться навколо трьох основних питань: скільки американських військ піде, наскільки різким буде виведення військ і чи здатні європейські сили замінити американські військові ресурси, що йдуть.
"Питання не в тому, чи відбудеться скорочення чисельності американських військ, а в тому, наскільки впорядковано це можна зробити, не ставлячи під загрозу наявні оборонні плани Альянсу", - сказав співрозмовник видання.
Східний фланг НАТО (країни, які розташовані найближче до Росії та Білорусі - зокрема, Балтійські держави та Польща - ред.) особливо стурбований раптовим виведенням американських військ, що, ймовірно, призведе до негайних запитів про підкріплення від інших союзників. Кілька країн у приватному порядку закликали НАТО прискорити переговори про перегляд своїх оборонних планів, щоб почати підготовку до того, що в Америки буде набагато менша роль. Очікується, що виведення американських військ також вплине на основні американські військові бази в Німеччині та Італії, які служили базою для підтримки передових військових операцій США.
З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну США додатково спрямували 20 тисяч солдатів у прикордонні з Україною держави, а загальна кількість американських військових у Європі зросла до 80 тисяч. Станом на 2025 рік це число поки що залишається незмінним, але деякі європейські дипломати очікують виведення військових США з Європи.
Під час саміту НАТО в Гаазі, який відбувся 24-25 червня, Трамп заявив про готовність дотримуватися зобов’язань за 5 статтею статуту Альянсу. Також похвалив збільшення оборонних витрат країн-членів НАТО до 5% ВВП.
Президент США добре оцінив саміт НАТО. Це відбулося на тлі побоювань зриву цієї зустрічі у зв’язку з його непередбачуваністю. За його словами, цей захід був "найпродуктивніший в історії".