Для спільного флоту НАТО планувалося замовити шість літаків ДРЛВ, однак нині ситуація залишається невизначеною
НАТО замовило літак далекого радіолокаційного виявлення та управління E-7 Wedgetails для спільного флоту. Утім, через нещодавнє рішення Сполучених Штатів Америки про скасування проєкту Альянс може залишитися без нього. Нині використовують старі E-3 Sentry, які експлуатуються з 1980-х років.
У Франції ці літаки досі є в наявності, а от у Великій Британії їх нещодавно списали. Про це пише CEPA.
Зазначається, що E-7 Wedgetail, який було створено на базі авіалайнера Boeing 737 та багатоцільової системи з електронним скануванням (MESA). Він мав суттєву перевагу над старшими літаками ДРЛВ, які покладалися на поворотну антену.
Відомо, що Австралія, Велика Британія, Туреччина та Південна Корея замовили собі літаки партіями від трьох до шести. Ба більше, американці планували придбати 26 суден E-7 до 2032 року. Зокрема, до 2031 року для флоту НАТО мали замовити шість Wedgetails, але цього вже може не відбутися, оскільки минулого місяця в США вирішили скасувати проєкт.
Пентагон заявив, що літаки занадто дорогі та мають низьку витривалість. Припускається, що на це рішення міг вплинути досвід російсько-української та індо-пакистанської воєн, оскільки повітряні бої відбуваються далекобійними ракетами.
Крім того, існує думка, що Штати вирішили замінити нішу меншими E-2D Hawkeyes та датчиками космічного базування, які мають призначення для "Золотого купола". Однак, за оцінками експертів, цього не буде достатньо для вчасної заміни можливостей E-7.
Туреччина, Велика Британія, а також спільний флот НАТО вже вклалися у скасований E-7. Це означає, що рішення США завдало серйозного удару по уніфікації між членами Альянсу.
Утім, НАТО ще може відмовитися від американських Wedgetail та замовити шведські GlobalEye. Прогнозується, що в будь-якому випадку спільні можливості серйозно постраждають.
Під час саміту НАТО в Гаазі, який відбувся 24-25 червня, Трамп заявив про готовність дотримуватися зобов’язань за 5 статтею статуту Альянсу. Також похвалив збільшення оборонних витрат країн-членів НАТО до 5% ВВП.
Президент США добре оцінив саміт НАТО. Це відбулося на тлі побоювань зриву цієї зустрічі у зв’язку з його непередбачуваністю. За його словами, цей захід був "найпродуктивніший в історії".
Інформатор писав, що Європейські союзники США по НАТО почали в приватному порядку готуватися до виведення американських військ з Європи. В ЄС переконані, що президент США Дональд Трамп скоротить чисельність військ, розгорнутих на Європейському континенті, та переспрямує їх в Азію й на Близький Схід. Особливо стурбований через це східний фланг НАТО.