Наступ РФ на Харківщині: ворог діє повільно, але все може швидко змінитися - розбір Інформатора

Мета росіян - село Липці, звідки вони зможуть дотягнутися до Харкова артилерією, відбуваються загрозливі події навколо Вовчанську та зростає напруга на Донбасі навколо Часового Яру - ситуація на 14 травня.

Наступ росіян на Харківщині.
Напруження на Харківському напрямку зростає.

Російські війська не припиняють спроб просунутися на Харківщині. Ворог захоплює нові села на шляху до села Липці, звідки окупанти зможуть бити артилерією по Харкову. Це суттєво ускладнить ситуацію для мешканців великого міста. Росіяни задіяли значні ресурси - за даними РНБО, у наступі на Харківському напрямку беруть участь близько 30 тисяч солдатів РФ. Зважаючи на кількість, просуваються вони доволі повільно. Проте є небезпечні чинники, через які все може змінитися. Інформатор зібрав все, що відомо про харківську операцію ворога станом на 14 травня.

 

Наступ РФ на Харківщині відбувається повільно

Окупантам вдалось просунутись трохи далі від кордону, вглиб Харківської області. Як наслідок - щонайменше наполовину захоплене село Глибоке та повністю окуповані Лукʼянці. Ворог рухається в напрямку населеного пункту Липці. Як ми писали раніше, це село є досить бажаним для росіян, оскільки з нього вони зможуть атакувати Харків з артилерії.

Глибоке та Лукʼянці
Глибоке та Лукʼянці

Однак варто звернути увагу на темпи руху окупантів. Як повідомляли в РНБО напередодні, в так званій харківській операції задіяні 30 тисяч ворожих бійців. Ще 20 тисяч зосереджені в тому районі поблизу кордону з Харківщиною. Однак навіть за умови того, що Кремль кинув у бій десятки тисяч загарбників, просування можна назвати досить млявим.

Тим не менш, воно може прискоритись. Напередодні ми повідомляли, як українські бійці вдало застосовували дрони по ворожій піхоті. Цьому сприяло те, що окупанти тоді не встигли розгорнути РЕБ в тому районі. Однак тепер, як стверджують добровольці з підрозділу "Гострі Картузи", засоби радіоелектронної боротьби росіяни вже задіюють. Тож ефективність використанням БПЛА Силами оборони може знизитися.

У той самий час відомо, що ворог наразі не кидає у бій велику кількість техніки. Зазвичай це піхотні штурми. Однак це теж можи змінитися. 

Вовчанський район: як може наступати ворог далі

Ще одна зона напруги на Харківщині - район Вовчанська. Росіяни не обмежуються наступом безпосередньо на місто. Якщо б це було так, загарбникам довелось би ще довго просуватися у бік Купʼянська. Однак напередодні ворог спрямував удар не на лівий, а на правий берег річки Сіверський Донець. Там, за 5 кілометрів від кордону розташований населений пункт Стариця.

Ймовірно, армія РФ намагатиметься взяти й це село. Якщо це станеться, ситуація дещо погіршиться. Оскільки теоретично ворог може піти звідти на південний захід, в бік Харкова. Крім цього поблизу є дорога на ті ж Липці - вона пролягає через села Ізбицьке, Тернова та далі на захід. Що знов ж таки наблизить окупантів до мети встановити вогневий контроль над Харковом. Однак просування там не буде простим для загарбників, оскільки це лісова місцевість, де нашим захисникам легше оборонятись.

Стариця та Вовчанськ
Стариця та Вовчанськ

Щодо оборони - на днях спалахнув скандал довкола фортифікаційних споруд на Харківщині. 12 травня командир підрозділу розвідки Сухопутних військ ЗСУ Денис Ярославський написав пост, де розповів про те, що за весь цей час на Харківщині мали б збудувати бетонні укріплення в мінус три поверхи. Однак, як наполягає Ярославський, не було навіть мінних полів на першій лінії, через що росіяни зайшли в область легше, ніж мало б бути.

 

Скандал навколо фортифікаційних споруд на Харківщині

Сумнівів у наявності фортифікаційних споруд додала і відповідь мера Вовчанська Тамаза Гамбарашвілі. Він проголосив одночасно декілька тез, що суперечать одна одній:

  • фортифікаційні споруди довкола було своєчасно побудовано;
  • все побудували, але "можливо не так щільно";
  • побудувати фортифікаційні споруди було дуже важко через обстріли Вовчанська;
  • що, фортифікаційні споруди будуються просто зараз. 

Якщо навіть перед Вовчанськом фортифікації не були такими надійними, або їх не було в тому районі взагалі (а вже відомо, що ворог дістався північних околиць міста та району мʼясокомбінату), можливо лінії укріплень розташовані трохи далі. Наприклад, південніше Стариці. Однак зʼясується це лише з часом, коли будуть відомі подальші результати цієї російської операції на Харківщині.

Між тим загрозливі сигнали щодо слабкості фортифікацій на Харківщині продовжують надходити. 14 травня фахівці OSINT-проєкту Deep State оприлюднили світлину околиць вже згаданого села Липці, що ймовірно є однією з ключових цілей росіян під час поточного етапу їх наступу. 

Можливо це недобудовані з літа 2023 року фортифікаційні споруди на околицях села Липці. Фото: Deep State.
Можливо це недобудовані з літа 2023 року фортифікаційні споруди на околицях села Липці. Фото: Deep State.

"На даних світлинах — околиці Липців та подарунок від українських платників податків для ворога. Зі слів бійців, дані загородження лежать без діла з літа 2023 року", - пише Deep State, проте закликає не робити передчасних висновків. 

 

Росіяни відтягують Сили оборони на Харківщину, щоб вдарити на Донбасі

Тим часом як представники української влади, так і військові аналітики стверджують, що головна мета росіян в контексті загострення у Харківській області полягає в тому, щоб віддятгнути туди Сили оборони. У такому разі слід очікувати посилення боїв на Донбасі, зокрема, на Бахмутському напрямку. Відомо, що там російські війська хочуть захопити Часів Яр.

Часів Яр
Часів Яр

Жодних суттєвих успіхів наразі ворог там не має. З 1 травня окупанти штурмують мікрорайон Канал, що розташований на березі каналу Сіверський Донець - Донбас. Про це писав у тому числі аналітик німецького видання Bild Юліан Рьопке.

Однак, за даними DeepState, російська армія вночі почала перекидати до Бахмута важку техніку. Ймовірно ворог кине її на захоплення Часового Яру і бойові дії там стануть набагато інтенсивнішими. І тут постає питання для Генштабу - куди спрямовувати резерви - на Донеччину чи на Харківщину. Як вказав в інтервʼю від 14 травня начальник ГУР Кирило Буданов, зараз у Силах оборони спостерігається брак людей, через що повноцінно прикривати обидві ділянки фронту неможливо.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube