Нарахування пенсій та субсидій, допомога ветеранам та людям з інвалідністю: які нововведення у соцполітиці готує Кабмін у 2023 році

Головні зусилля Уряду будуть спрямовані на подолання безробіття, заохочення переселенців до повернення в Україну та на розвиток малого бізнесу

Мета Уряду: повернення вимушених переселенців до роботи
Мета Уряду: повернення вимушених переселенців до роботи

Через жахливу війну, яку розв’язала росія, в Україні значно збільшилась кількість людей, які потребують соціальної підтримки. Судячи з Плану роботи уряду на 2023 рік, ухвалений 14 березня, зміни будуть революційними.

“Ми пропонуємо новий соціальний договір між державою та громадянином. Буде покращено адресність виплат і їх збільшення для тих, хто цього дійсно потребує. Запроваджуємо принцип гарантованої базової соціальної допомоги, яка буде залежати від рівня доходів, і буде спрямована на підтримку найвразливіших верств населення. Завдяки подальшій цифровізації соціальні послуги стануть доступнішими та зручнішими. Продовжуємо програми допомоги внутрішньо переміщеним особам. Це стосується виплат, житла та працевлаштування. Завдяки підвищенню якості реєстрів буде покращена адресність виплат. Безбар’єрний простір. Засоби для реабілітації. Підтримка людей з інвалідністю. Все це теж у нашому фокусі”, - заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні Уряду. 

Подивимось, що і коли буде змінюватись.

Березень

Мінінтеграції має розробити законопроєкт щодо внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань розкриття банківської таємниці та заходів щодо встановлення опіки над майном фізичної особи, визнаної безвісно відсутньою або зниклої безвісти за особливих обставин. Передбачаєься, що доступ до банківської таємниці отримають нотаріуси. 

Крім того, Мінінтеграції має розробити законопроект щодо внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення правового статусу та соціального захисту осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. 

Мінсоцполітики має розробити проект постанови Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану. 

Мінсоцполітики разом з Пенсійним фондом мають розробити законопроект щодо внесення змін до деяких законів України щодо виплати пенсій та умов зарахування стажу для окремих категорій громадян. Йдеться про страховий стаж, набутий у державах СНД, в СРСР. Визначення умов пенсійного забезпечення військовослужбовців, зарахування військової служби у СРСР та військових формуваннях держав СНД до вислуги років. А також про врегулювання питання призначення пенсій особам, які проживають за межами України в країнах, з якими не укладено відповідних міжнародних договорів. 

Квітень

Мінекономіки має розробити нормативний акт щодо запровадження дистанційної та дуальної форм професійного навчання безробітних.

Травень

Мінсоцполітики має розробити проєкт постанови Кабміну про нові умови призначення житлової субсидії. 

Мінсоцполітики має розробити законопроект щодо фінансування соціальних послуг. Нова система має стимулювати розвиток ринку соціальних послуг, зокрема шляхом фінансування безпосередньо надання цих послуг, а не закладів системи соціального захисту.

Червень

Мінінтеграції має забезпечувати речами першої необхідності всіх звільнених з російського полону українців.

Мінсоцполітики має підготувати законопроєкт про запровадження гарантованої базової універсальної соціальної допомоги. Вона буде залежати від рівня доходів та буде спрямована на підтримку найвразливіших верств населення.

Липень

Мінсоцполітики має внести зміни у Класифікатор соціальних послуг, додавши у нього послуги для ветеранів війни та їх сімей, зокрема, щодо психосоціальної підтримки, соціальної адаптації, соціального супроводу тощо.

Вересень

Мінсоцполітики та МОЗ мають створити законопроєкт про перегляд умов та критеріїв надання окремих видів соціальної допомоги у зв’язку з із запровадженням універсальної соціальної допомоги (за планом це має відбутись у червні). Йдеться про забезпечення зміни підходів до соціальних виплат для осіб з інвалідністю. Розмір виплат має ґрунтуватися на основі обмежень функціональності з урахуванням Міжнародної класифікації, а не на групі інвалідності.

Жовтень

МВС має провести навчання першого набору осіб з інвалідністю в автошколах на базі закладів вищої освіти МВС. Особи з з порушенням опорно-рухового апарату мають набути навички керування транспортними засобами. 

Укрзалізниця має провести І чергу реконструкції вокзального комплексу “Київ-Пасажирський” та створити там безбар’єрний простір за допомогою ескалаторів, ліфтів та іншого.

Листопад

Мінсоцполітики має розробити проєкт постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін до Порядку регулювання тарифів на соціальні послуги. Йдеться про обмеження адміністративних витрат у тарифі на соціальну послугу з нинішніх 15% до 10% відсотків від прямих витрат. 

Укрзалізниця має облаштувати платформи, перони, туалетні кімнати та інше тактильними табличками й пандусами та перетворитись на територію суцільної доступності. Планується також встановити кнопки виклику чергового персоналу вокзалу, звукові інформатори "Метроном", засоби орієнтування.

Грудень

Мінекономіки має підготувати нормативні документи, що будуть сприяти працевлаштуванню ветеранів, вимушених переселенців та осіб передпенсійного віку. Крім того, Мінекономіки має підготувати законопроєкт про механізми повернення в Україну трудових мігрантів та їх підтримки. Передбачається, що їм буде цікаво вкладати зароблені за кордоном кошти в економіку України.
Мінсоцполітики має розробити законопроект щодо внесення змін до деяких законів України про пенсійне забезпечення. 

Мінінфраструктури має забезпечити пільговими кредитами на придбання житла 400 родин ветеранів.

Протягом року

  • Підтримка ВПО у формі одноразового гранту понад 200 мікро- та малими підриємствам в рамках проекту міжнародної технічної допомоги "Розвиток малих і середніх підприємств: економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та відновлення бізнесу" (KfW). Ця програма вже діє. Приєднатися до неї можна через Дію
  • Забезпечення евакуації цивільного населення із території постраждалих регіонів. Для задоволення першочергових потреб евакуйованих осіб та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах заплановано понад 100 млн грн. 
  • Виплати одноразової допомоги звільненим військовополоненим. 
  • Створення мережі Центрів допомоги врятованим на території України. Ця програма реалізується у співпраці з Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPА).
    ДП “Документ” має відкрити представництва в Німеччині, Іспанії, Чехії, Словаччині, Туреччині, у яких українці вимушені переселенці зможуть відновити документи для повернення в Україну.

Як раніше повідомляв Інформатор, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання уряду назвав ключові пріоритети у роботі на 2023 рік, затвердивши відповідний план дій. Серед головних пунктів плану передбачено безпеку громадян та оборону, адже Україна має справу з цинічним і підступним російським ворогом, який воює з мирним населенням.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube