Нардепка Піпа, яка посварила підлітка за пісні Цоя, хоче посилити відповідальність за булінг: законопроєкт вже розкритикували

Згідно з ініціативою, суд зможе зобов‘язати неповнолітнього кривдника пройти корекційну програму для таких осіб. Також окремо прописана відповідальність для посадовців

Булінг
Законопроект, що має захистити відповідальність за булінг, викликає у правозахисників тривогу

Народна депутатка Наталія Піпа, яка стала відома через скандал з цькуванням підлітка за співання у Львові пісні Цоя, подала до профільного комітету Верховної Ради України законопроєкт № 9400, який регулюватиме відповідальність за цькування.

Про це депутатка повідомила на своїй сторінці у Facebook. Також Піпа нагадала, що раніше вона подала законопроєкт № 6393-Д, який розширюватиме дію основного закону про булінг.

"Тепер його фіксуватимуть не лише в закладах освіти, а у всіх закладах, де є діти", - пояснила Піпа нову ініціативу.

Законопроєктом передбачена відповідальність не тільки для дорослих, але і для неповнолітніх. Зокрема суд зможе зобов‘язати неповнолітнього кривдника пройти корекційну програму для таких осіб. Також окремо прописана відповідальність для посадовців.

"Також додаємо в Кодекс України про адміністративні правопорушення окремо відповідальність за вчинення булінгу посадовою особою, яка взаємодіє з дітьми. Тут маються на увазі як керівники, так і працівники закладів, в тому числі вчителі, тренери, вихователі тощо. Будемо переконувати профільний комітет передбачити для них покарання у вигляді заборони обіймати посади або займатися діяльністю строком на один рік, які пов'язані з впливом на дітей", - написала Піпа.

Як реагують правозахисники

Відома правозахисниця Анастасія Мельниченко, яка активно займається темами протидії булінгу та дискримінації, та зокрема розробляла програму для вчителів "Недискримінаційний підхід у навчанні", розгромно розкритикувала законопроєкт Піпи та прямо вказала на деструктивність визначень, наведених в ньому. Зокрема, вона наводить свої тези наступним списком:

  • В пропозиціях "програм" нема жодного слова про зміну шкільного середовища. Абсолютно не врахована екологічно-соціальна модель розвитку особистості та багаторівневий вплив на булінг, на якому базуються всі доказові програми протидії булінгу.
  • Зміни до законопроєкту взагалі не базуються на доказових методах, це все фантазії на тему, викладені без розуміння суті булінгу.
  • Знову перекладається відповідальність на учасників процесу, а не на середовище, де стається булінг.
  • Некоректно дане визначення булінгу, без урахування 4 характеристик, таких, як повторюваність, завдання шкоди, дисбаланс сил, відсутність розкаяння.

Мельниченко пише, що впровадження подібного законопроєкт чиновником без участі фахівців врешті призведе до того, що у ряді випадків сама жертва булінгу може бути сприйнята законом як кривдник. А в деяких випадках відповідальність за неспроможність дитини протидіяти булінгу взагалі сприйматиметься як норма. Тобто, без конкретної бази, каже фахівчиня, імплементувати закон будуть за принципом "хто на що гаразд".

"Цей законопроєкт, фактично, у разі прийняття перекриває мені можливість працювати над програмою протидії булінгу в Україні, над якою я працюю з 2018 року, по вуха в цій темі, дослідженнях і т.д. Останні 5 років свого життя я присвятила вивченню цієї теми. Я встигла випустити три онлайн-курси, долучитися до створення ще одного, написати книжку, мільйон просвітницьких матеріалів. Захистила диплом на тему розробки програми протидії, допрацьовувала цю програму. Я присвятила всю себе і весь свій час темі протидії булінгу. І тут якась стороння до теми особа, без залучення фахівців (а нащо?), яка сама практикує публічне цькування неповнолітнього, просто перекреслює все. Я мріяла провести в Принстоні дослідження, допрацювати і подарувати МОН програму протидії, базовану на дослідженнях моїх і чужих. А тепер цим будуть займатися центральні органи виконавчої влади, без жодної рамки і природи булінгу, хто на що гаразд", - пише Мельниченко.

Чим відома депутатка Наталя Піпа

Широкому загалу Піпа стала відомою після вірусного відео, де вона вимагає від підлітка не співати пісні Віктора Цоя. Згодом депутатка написала з приводу інциденту на підлітка заяву в поліцію.

Після інциденту підліток потрапив у притулок для неповнолітніх. Пізніше його звідти випустили, він повернеться додому в Одесу. Вона також заявила, що постійно стежила за долею хлопця, поки він перебував під наглядом уповноважених осіб.

Пізніше він попросив вибачення на камеру, але після цього сказав, що зробив це нібито під тиском. Знаходячись в притулку він заявляв, що мати не може забрати його через стан здоров’я.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube