Напад на журналістів: чи загрожує в'язниця другу президента Зеленського Мецгеру

Читать на русском

З початку цього тижня українці стежать за розвитком чергового скандалу за участю високопоставленого чиновника - на цей раз керівника державного Укрексімбанку на прізвище Мецгер. Чи буде влада рятувати «свого» банкіра?

Читать на русском
Напад на журналістів: чи загрожує в'язниця другу президента Зеленського Мецгеру

З початку цього тижня українці стежать за розвитком чергового скандалу за участю високопоставленого чиновника - на цей раз керівника державного Укрексімбанку на прізвище Мецгер. Чи буде влада рятувати «свого» банкіра?

Днями Євген Мецгер - керівник державного банку і досить близький приятель акторів «Квартал 95» - дає охороны банку відверто злочинну вказівку затримати журналістів програми «Схеми» та відібрати в них відеотехніку. Журналісти прибули до офісу банку для інтерв'ю, і спочатку все йшло гладко. Але раптом на адресу Мецгера звучить питання про багатомільйонний кредит людині, обґрунтовано підозрюваній у фінансуванні терористів на Донбасі. І все - банкір зник, а замість нього співрозмовником «Схем» раптом став гопник з підворіття. Ним віддана команда охороні відібрати в оператора техніку, «забрати касети і вичистити все це г ** но» з приміщення. Пізніше встановлено, що журналістів заблокували для силового тиску на них. Оприлюднені кадри нападу на оператора Олександра Мазура - співробітник банку повалив його на підлогу і силою вирвав у нього з рук картку до відеокамери. Все це стає надбанням громадськості. 

Детальніше про інцидент можна почитати тут,а в цьому матеріалі спробуємо розібратися, чи стане те, що сталося ще однією кримінальною подією, винуватцю якого вдасться уникнути покарання, або влада відчайдушно  «рятуватиме рядового Мецгера»? 

Дві реакції двох спільнот - чиновників та журналістів

Протидія роботі журналістів в Україні - справа хоч і ганебна, але на жаль не рідка досі.Традицію нападів на представників ЗМІ «за нової влади» можна сміливо відраховувати від 27 вересня 2019 року, коли тодішній прес-секретар Президента Юлія Мендель, дуже грубо відштовхувала журналіста «Радіо Свобода» Сергія Андрушка від свого шефа. Трохи пізніше, під час жовтневого прес-марафону, сам президент Зеленський заявив, що «дівчинку в образу не дасть», і через пару днів все якось заспокоїлося.

Були потім і інші неприємні для преси інциденти.

Можливо, випадок з банкіром Мецгером і нападом його підлеглих на журналіста Кирила Овсяного і оператора Олександра Мазура не можна назвати самим зухвалим, але схоже, що його можна назвати самим дурним і зухвалим. Через максимально непрофесійні дії самого глави Укрексімбанку Євгена Мецгера, директора департаменту інформаційної політики банку Володимира Пікалова, а також співробітників служби безпеки та ІТ-фахівців повна картина того, що відбувається недовго була в таємниці. Природно, влада змушена реагувати на цей провал. Ось тільки робить це якось неспішно.

Офіс Президента України розповсюдив заяву Михайла Подоляка про неприпустимість такої поведінки.МВС розпочало розслідування за фактом заяви з боку редакції «Радіо Свобода».

Показовою була реакція Комітету з питань свободи слова Верховної ради України. Ні сам комітет, ані його глава Нестор Шуфрич ніяких заяв з приводу скандальної події не публікували до дня проведення планового засідання комітету 6 жовтня. При цьому варто зазначити, що на засіданні самого комітету, Нестор Шуфрич все ж таки засудив інцидент у приміщенні державного банку.

«Я пропоную звернутися до в.о. голови правління Укрексімбанк з нашою рекомендацією тимчасово відсторонити людей, які причетні до цієї ситуації - керівника внутрішньої служби безпеки, прес-секретаря та інших, хто був задіяний в діях щодо журналістів. Моя особиста позиція: я пропоную надати оцінку цим діям. Висловити засудження щодо того, що ми побачили», - сказав, звертаючись до членів парламентського комітету Нестор Шуфрич.

Комітет звернувся до міністра внутрішніх справ з проханням взяти розслідування під особистий контроль. І таке ж звернення планують направити генеральному прокурору України.

Парламентарії від опозиції реагували на подію бурхливо. Нардепи від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко і Вікторія Сюмар, вимагають судити Мецгера.

 

Напад на журналістів: чи загрожує в'язниця другу президента Зеленського Мецгеру 1

Більш гостра і нервова реакція на ситуацію у представників громадянського  суспільства та журналістів. Соціальні мережі буквально вибухнули обуренням.

Громадська ініціатива «Медіа за свідомий вибір» (Медіарух «Медіа за усвідомленій вибір»), яка об'єднує понад 70 медіа-компаній та ЗМІ зажадала негайного звільнення, а не тимчасового відсторонення Євгена Мецгера з посади голови правління «Укрексімбанку».

«Міністерство фінансів і Кабінет Міністрів України повинні надати гідну і справедливу оцінку неприпустимим кримінальним діянням глави державного банку і прийняти рішення щодо його невідповідність посаді ... в цьому випадку має місце ... тяжкий злочин: захоплення і утримання журналістів в якості заручників, яка передбачає до 15 років позбавлення волі згідно зі статтею 349-1 Кримінального кодексу України», - перерахував вимоги організації журналіст і редактор Liga.net Петро Шуклина.

6 жовтня 2021 року київські журналісти провели акцію протесту біля стін «Укрексімбанку», де зажадали зняття Мецгера з посади. Крім цього, учасники акції виступали за належне розслідування не тільки цього випадку, але і інших фактів нападів на журналістів, які донині залишаються нерозслідуваними.

 

Напад на журналістів: чи загрожує в'язниця другу президента Зеленського Мецгеру 2

Приблизно в той же час, співробітники київської прокуратури мали намір вручити Мецгеру і Пікалову підозри про вчинення ними правопорушення. Але, за словами прес-секретаря прокуратури Києва Надії Максимець, менеджерів «Укрексімбанку» не було на місці, тому спроба ця поки не увінчалася успіхом.

А ось представники моно-більшості продемонстрували стійкий душевний спокій і масово вирішили, що фраза «мовчання - золото» вигадана не дарма. Хоча всім виглядом показували, що бити журналістів - погано. Подібна реакція не дивна. Вона ідентична тій, яку вже демонстрували парламентарії від «Слуги народу» під час резонансних подій з народним депутатом Юрченком і хабарем Трухіним та «п'яним» ДТП,з Тищенком та карантинними обмеженнями,Тищенко і Леросом, і навіть з братом Андрія Єрмака (глави ОП).

І цілком резонно буде припустити, що влада докладе всіх зусиль для швидкого, але тихого гасіння і цієї пожежі. Оскільки за останні два роки реакція команди Зеленського на будь-які «факапи» колег залишається незмінною - ритуальне засудження на словах без реальних санкцій до винуватців на ділі. Втім, реакція журналістів раніше ніколи не була настільки однозначно різкою і монолітною. Можливо, це може змінити звичний хід реагування.

Своїм все, ворогам - закон і суд?

Історія з Євгеном Мецгером показова ще тим, що він не просто високопоставлений чиновник, а ще й друг сім'ї президента Володимира Зеленського (та й, мабуть, усього акторського цеху Студії «Квартал-95»). Інформацію про дружбу Зеленського і Мецгера, а вірніше про дружбу їхніх дружин, і інші «таємниці двору» опублікував у своєму відеозверненні журналіст-розслідувач Денис Бігус.

До того ж, в Україні і без того не дуже просто притягнути до відповідальності тих, хто перешкоджає роботі журналістів. Своїми висновками про це з «Інформатором» поділилася виконавчий директор «Інституту розвитку регіональної преси» Людмила Панкратова. 

«Ми ведемо статистику нападів на журналістів і супроводжуємо справи в судах. Справи відкриваються, а потім скільки з них доходить до суду? У суді ці справи можуть довго тягнутися, а суд не встановить належних доказів, які були б достатні для встановлення вироку. Це проблема для України, коли нападають на журналістів, перешкоджають журналістам працювати. Ці справи не розслідуються належним чином. І відповідно немає вироків, за якими реально притягли до відповідальності винних», - повідомила Людмила Панкратова.

Тим не менш, вона висловила надію, що розслідування інциденту з банкіром Мецгером вже має шанс завершитися обвинувальним вироком суду.

«Я дуже сподіваюся, що це стане можливим. З такими доказами! І у зв'язку з тим, що Генпрокуратура разом з громадськими організаціями створили робочу групу, в якій розглядаються ці справи. Адже ця історія зі «Схемами», вкрай груба по втручанню в роботу журналістів. Тобто, тут не один склад злочину (перешкоджання професійній діяльності журналістів), а й більше. Тут і утримання проти волі журналістів протягом якогось часу в кабінеті. Тут і незаконне вилучення карт, з яких намагалися стерти інформацію ...», - впевнена Людмила Панкратова.

Менш оптимістично дивиться на ситуацію відомий адвокат Масі-Мустафа Найєм. Він не бачить в Україні практики реального покарання за подібні дії проти преси. 

«Справи, які стосуються нападів на журналістів, зазвичай, ставляться на контроль. Це все, що відрізняє їх від звичайних кримінальних справ. І «поставити на контроль» означає - тільки для галочки. Але реальних розслідувань, реальних вироків немає - тільки тому, що самі поліцейські часто є об'єктами критики журналістів. Тому поліцейські розслідують, часом маючи певну образу, а ще їх керівництво завжди під пильною увагою медіа ... Це впливає на якість розслідування», - повідомив «Інформатору» Масі Найєм.

Що ж стосується конкретного кейса злочинних дій проти журналістів «Схем», то на думку адвоката, «незважаючи на надану доказову базу, результат судового розгляду багатьох може засмутити».

«Кримінальна справа буде розвалена, швидше за все, через процесуальні помилки, які допустить слідство. Ви бачите відео, там б'ють, забирають, порушують права журналіста. Але як це відбувається в суді? Чи не підклали доказ, не зробили те, не зробили це. Знаєте ще в чому величезна проблема? За не дуже якісне розслідування діла не буде покарання. Слідчий, можливо отримав хабар, щоб не розслідувати нормально, не нестиме покарання. Все! Як людина, яка не понесла відповідальність за те, що вона щось порушила», - резюмував Масі Найєм.

Виходячи зі сказаного, можна припустити, що покарання Мецгера відповідно до усієї суворості Закону медіа-громадськість може і не дочекатися. Навіть якщо будуть регулярні акції з плакатами типу «Хто побив Кирила Овсяна?!».

Нині є розслідування за фактом перешкоджання роботі журналістів - максимальне покарання (ч.3 ст.171 Кримінального Кодексу України)передбачає 5 років обмеження волі. Навіть не тюрми! І, судячи з усього, слідство дуже постарається «не звернути уваги» на факти утримування людей силою і незаконне вилучення техніки. Ми ж пам'ятаємо, що Мецгер - не просто банкір, а близький друг «Кварталу 95»?

Але цілком уникнути покарання йому все ж навряд чи вдасться, адже сам цей скандальний випадок гідний того, щоб потрапити в підручники з комунікацій - як приклад того, як не треба робити. Про це в коментарі «Інформатору» розповів політолог Віталій Кулик.

«Для директора банку все закінчиться відставкою. Які б у нього не були зв'язки із Зеленським, як би не дружили їхні дружини - вже не має ніякого значення. Мова вже йде про репутацію президента. Іміджеві втрати вже колосальні. Нинішня реакція Офісу Президента дала зрозуміти, що на посаді Мецгер перебуває фактично останні дні», - сказав Віталій Кулик.

Цей сумний інцидент з журналістами «Схем» в «Укрексімбанку» складно назвати заплутаним або не дуже зрозумілим. Медіа-спільнота вимагає, щоб Євген Мецгер не відбувся тільки звільненням. Ситуація продовжує розвиватися і загострюватися. Але саме цей випадок має всі шанси стати відправною точкою до необхідних для країни і суспільства змін на краще - хоча б у сфері комунікацій. А ось брати коментарі у представників нинішньої влади журналістам, швидше за все, стане ще складніше ...

Іван Добровольський

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.