Кількість чиновників, які вказують у своїх деклараціях криптовалюту, щороку зростає. За минулий рік у 2,2 тис. поданих декларацій зазначено криптоактиви на 786 млн грн
За 2024 рік понад 2,2 тисячі посадовців задекларували криптоактиви загальною вартістю 786 мільйонів гривень. Про це повідомляє пресслужба Національного агенства з питань запобігання корупції (НАЗК), посилаючись на дані Єдиного державного реєстру декларацій.
Кількість декларантів, які зазначають кошти в криптовалюті, зростає щороку. Так, у 2022 році задекларовано 371 млн грн у 1,32 тис. декларацій, у 2023-му - 526 млн грн у 1,71 тис. декларацій.
У НАЗК пояснюють, що криптовалюта може бути легальним інструментом інвестування, але її часто використовують і для приховування статків. Під час перевірок агентство співпрацює з кіберполіцією та верифікує дані в блокчейні. Найтиповіше порушення - декларування непідтверджених активів. Посадовці нерідко вказують значні суми, не маючи жодних доказів на їхню користь: відсутні адреси гаманців, виписки з бірж чи навіть скриншоти.
"Серед найчастіших пояснень декларантів, що зазначили непідтверджену криптовалюту, — втрата доступу до гаманця через забутий пароль, викрадення апаратного носія або втрату фізичного ключа. Проте вони не надають жодних документальних доказів, хоча сучасні криптогаманці зазвичай передбачають механізми відновлення. Інше поширене пояснення - придбання активів за готівку через невстановлених осіб або нелегальні сервіси без будь-яких підтверджуючих документів", - йдеться в повідомленні.
Ще одна поширена схема - невірне зазначення вартості. Замість реальних витрат на купівлю чиновники орієнтуються на курс на кінець року або навмисно занижують суму. Це дозволяє уникнути питань про походження коштів. Усі ці випадки перевіряють ДБР і Національна поліція.
Колишній заступник начальника Одеського обласного ТЦК Денис Галушко опинився в центрі уваги антикорупційних органів. НАЗК виявило в його декларації за 2023 рік суттєві порушення - експосадовець не задекларував майна й транспортних засобів на суму понад 7,38 мільйона гривень.
Депутат з Дніпра Станіслав Кушнір забув про ряд об'єктів нерухомості на 4 млн грн. У декларації він забув про земельну ділянку (1146 кв. м) у Дніпрі, користувачем якої він був. На ній розміщений павільйон з прибудовою автосалону. На ній розміщений павільйон з прибудовою автосалону. За даними міської ради (яка передала землю в оренду), ділянка коштує 3 млн 405 тис. 886 грн.