На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрилась скульптура Воля Олексія Сая, виготовлена з вітальних літер прифронтового селища на Херсонщині
Укрзалізниця та PinchukArtCentre на вокзалі Києва представили на широку аудиторію скульптуру українського художника Олексія Сая «Воля». Вона створена з літер, що залишились від вітального знаку у Любимівці, прифронтовому селі в Херсонській області. Про це 18 квітня повідомила Укрзалізниця.
Село Любимівка було захоплене російськими військами в березні 2022 року, а згодом звільнене українськими військами 3 жовтня того ж року. Знак, який колись був символом громадянської ідентичності, був сильно пошкоджений російською артилерією та ближнім боєм.
Раніше ця скульптура експонувалася виключно для міжнародної аудиторії, аби привернути увагу світових лідерів, політиків та експертів до того, за що борються українці. Відтепер її може побачити кожен відвідувач нашого вокзалу. Вона знаходиться на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.
Ця скульптура утворює слово «Воля», яке несе в собі значення як «свобода», так і «волевиявлення». Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю.
Формально робота «Воля» відсилає до культової скульптури Роберта Індіани «LOVE», візитної картки американського попарту, вперше створеної в 1960-х роках і популяризованої впродовж 1970-х років. Спираючись на сміливий типографічний стиль Індіани, робота будує концептуальний міст між глобальними символами ідеалізму епохи, вкоріненими у вірі в мир, єдність і надію, та суворими геополітичними реаліями війни сьогодні. «Воля» переорієнтовує послання на екзистенційний спротив, колективну витривалість і безкомпромісне прагнення до національного самовизначення.
Сай Олексій - художник, громадський діяч. Народився у 1975 році у Києві. Закінчив відділення графічного дизайну Київського художньо-промислового технікуму (1993), відділення станкової графіки Академії образотворчого мистецтва та архітектури (2001). Живе і працює у Києві. З 2004 працює з програмою Excel у якості ресурсу візуальної мови. Exel-Art є його авторським винаходом.
Вперше виставка із відповідною назвою «Excel-Аrt» відбулась у київській галереї ЦЕХ у 2007 році. Номінант премії PinchukArtCentre 2009 року.
Роботи експонувались у Black Square Gallery (Маямі, США), Saatchi Gallery (Лондон, Велика Британія), Bunsen Goertz Gallery (Нюрнберг, Німеччина).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут