Гептил «Південмашу» не є небезпечним до 2023 року – рішення Мінстратегпрому
Утилізацію рідкого ракетного палива (гептил), яке з 2016 року зберігається на території держпідприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. Макарова» в Дніпрі, знову відстрочили.
Про це у відповіді на інформаційний запит Інформатору повідомили в Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості України.
Про те, що ситуація зі зберіганням гептилу критична, ще в жовтні повідомив генеральний директор «Південмашу» Сергій Войт. Він надіслав листа до Мінстратегпрому, до Державної космічної агенції та до Дніпровської міськради.
У листі Сергій Войт зазначив, що «термін експлуатації резервуарів, у яких зберігається гептил, минув».
А грошей на покращення умов зберігання небезпечного ракетного палива підприємство від держави так і не отримало. І це незважаючи на те, що у 2018 році Кабінет міністрів ухвалив державну цільову програму з утилізації палива до 2020 року. Також Сергій Войт повідомив, що за весь час дії програми жодного її пункту повною мірою виконано не було. Крім того, Мінстратегпром начебто обіцяв допомогти «Південмашу» грошима у 2022 році. Однак потім з'ясувалося, що фінансова обіцянка Мінстратегпрому була скоріше декларацією про наміри, яку тепер міністерство виконати не може.
Примітно, що паніку Сергій Войт створив не на порожньому місці, у генерального директора «Південмашу» на руках висновок Державної служби з надзвичайних ситуацій від 2019 року. Понад два роки тому відомство підтвердило, що загроза виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру існує.
«Відповідно до прогнозованих оцінок обстановки в зоні можливого хімічного забруднення внаслідок розгерметизації однієї цистерни з некондиційним компонентом ракетного палива (гептила), яке зберігається на території ДП ВО «ЮМЗ ім. Макарова», можливе перебування до 100 тисяч людей, що може призвести до надзвичайної ситуації регіонального чи державного рівня», – написано у висновку.
Чим ще небезпечний гептил для людей, читайте тут.
Власне, необхідні висновки керівники профільних відомств зробили, програму прийняли, занепокоєння висловили і проблему, мабуть, забули.
Найцікавіше розпочалося в жовтні 2021 року. Гептил ніхто нікуди не подів, він досі зберігається на колишньому місці. Умови утилізації за нульового фінансування цієї статті, за інформацією гендиректора «Південмашу», краще не стали. Проте фахівці ДСНС знову виїхали на місце, перевірили місця зберігання ракетного палива і виявилося, що загрози виникнення надзвичайної ситуації на «Південмаші» немає. Або говорячи мовою документа «наразі небезпеки не існує».
А ще «Ситуація перебуває під постійним наглядом та контролем керівництва підприємства «Південмаш» та Головного управління ДСНС у Дніпропетровській області». І тут не посперечаєшся. Ситуація справді перебуває під контролем. Ось тільки висновки контролюючих органів суперечать один одному. Адже керівництво «Південмашу» у своєму листі якраз повідомляє, що «були випадки випаровування високотоксичних агресивних хімічних речовин».
Дещо прояснив ситуацію Мінстратегпром. У відповіді на інформаційний запит Інформатору у відомстві відповіли, що ситуація на «Південмаші» критична, незважаючи на те, що витік гептилу на підприємстві поки що не зафіксований.
Також Мінстратегпром рекомендував скликати позачергове засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Судячи з опублікованих на сайті комісії протоколів, станом на 12 листопада засідання щодо зберігання ракетного палива на «Південмаші» не проводилося.
І найголовніше: Мінстратегпром відповів, що проблему зі зберіганням гептилу держава обіцяє вирішити та вирішить. Але тільки вже не 2021 року і навіть не 2022-го, а 2023 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.