На чому готувати без газу і світла – що обрати, якої якості і скільки коштує

Читать на русском

Вибір великий, голодними українці не залишаться

Читать на русском
На чому готувати без газу і світла – що обрати, якої якості і скільки коштує
Корисні поради та приладів для приготування їжї

Вибір великий, голодними українці не залишаться

Приготування їжі без газу та електрики - не найпростіше завдання. Тому краще бути готовими до несподіванок і мати вибір. Як приготувати їжу без електрики та газу? 

Багаття і посуд для приготування

Найпростіше розвести багаття для приготування їжі. Цей варіант є ідеальним для приватних будинків. Але він можливий і для мешканців багатоповерхівок. Єдиною перешкодою може бути несхвалення ваших дій з боку сусідів. Тож налагоджуємо дружні стосунки із сусідами та сміливо йдемо у двір готувати обід. 

Для приготування їжі на багатті спочатку потрібно підготувати металевий (краще чавунний) посуд, дрова, сірники або запальничку, також можна використовувати вугілля. Сама схема подальших дій проста і очевидна. Знаходимо зручне місце для розведення багаття, розпалюємо вогонь. Над вогнем підвішуємо металевий посуд і починаємо готувати в ньому їжу. Замість посуду можна використовувати мангал. 

Види казанів

Залежно від матеріалу, виділяють наступні види:

  1. Чавунні - найбільш популярні.  Чавун має товсті стінки, завдяки чому їжа повільно, рівномірно нагрівається, довго залишається теплою, не пригорає. Головна перевага чавунного котла - довгий термін експлуатації, рівномірне нагрівання матеріалу. Це - ідеально для їжі на вогнищі. Недолік - важка вага.
  2. Алюмінієві - мають легку вагу, їх зручно переносити. Алюмінієві більше доречні для готування їжі на газовій печі, хоча підходять і для відкритого вогню.
  3. Сталеві - близькі до чавунних, але швидко нагрівається, миттєво охолоджується. Це ускладнює процес томління продуктів, сприяє пригорянню на дно. З цього їх частіше використовують для смаження продуктів. Головна перевага стали - висока міцність. Недолік - товщина, що дає високу температуру готування.

Яка товщина стінок повинна бути у казана?

Товщина вироби безпосередньо впливає на смакові якості страви. Чим товщі каструля, тим краще вона зберігає, накопичує тепло, віддає його продуктам. В литому виробі з товстими стінками продукти зможуть рівномірно прогріватися з усіх боків, довше остигати.

Алюмінієві котли з напівкруглим низом швидше нагріваються. Для східних страв їх товщина повинна бути близько 1 см. Чавунні повільніше нагріваються, довше зберігають тепло. Їх товщина - 0,3-0,7 см.

Не існує якихось конкретних правил підбору чанів. Все залежить від ваших потреб, місця приготування, індивідуальних переваг. Наприклад, для домашнього застосування, на газових плитах, то підійдуть тільки малого літражу казани. На відкритому вогні – більші.

Обов'язково звертайте увагу на бренд виробника, якість поверхні. Кришка повинна щільно прилягати, не давати пару виходити назовні, тоді продукти будуть нудитися всередині. Смак вийде більш насиченим.

Радимо не експериментувати з матеріалом, а купувати міцний чавунний посуд. Він чудово зберігає тепло, прослужить десятки років, зберігши свої форми і властивості.

Газовий примус і портативна газова плита

Газовий примус – це пальник, який працює від маленького газового балона. Одними з переваг такого пристрою є його легкість і компактність. Та й принцип роботи з ним – простіше нікуди. Розкручуємо балон, запалюємо пальник і ставимо посуд з їжею на вогонь.

Портативна газова плита. Вона може працювати від централізованої магістралі газопостачання або автономно від газового балона. Вага такої плитки невелика і варіюється від 5 до 10 кг. Тож за потреби її можна прихопити з собою. Плюсом також буде швидке нагрівання, що дасть можливість і їжу приготувати, і без гарячої кави не залишитися. Головне – підключити балон потрібної ємності.

Газові пальники – який обрати

Зважаючи на те, що під час віялових відключень пальник використовуватиметься у квартирі, не слід під час вибору орієнтуватися на вітрозахист пальника, розрахований на туристів. До того ж під час використанні пальника не варто використовувати газовий балон на максимумі – так його вистачить на довгий час.

Слід обирати пальник з надійних матеріалів – що міцнішим візуально він виглядає, то краще служитиме, радять досвідчені туристи.

Ось декілька моделей пальників, які допоможуть розігріти чи приготувати нескладні страви під час відключень електроенергії.

YANCHUAN YC-201

Компактний пальник без "наворотів" використовує газовий балон місткістю 220 г підігріє один літр води за 10 хвилин. Достатньо для того, щоб зварити чай або приготувати простий перекус – сосиски чи яйця. Ціна: 519-899 грн.

Fire Maple 300T

Ще один простий пальник, який у складеному вигляді не більший за коробку сірників. Не має казанка у комплекті – це знижує вартість пальника. Один літр води кипʼятить за 3 хвилини 35 секунд. Ціна: 1200 грн.

Fire Maple FMS-X1 

Більш "просунута" система приготування їжі на газовому балоні має вбудовану систему терморегуляції. Як запевняє виробник, це збільшує енергоефективність приладу на 30%. Пальник створений з ударостійкої термопластичної смоли, а проварений стикувальний шов на казанку усуває шкідливі викиди під час приготування їжі. Ціна: 1914 – 2060 грн.

Adimanti GC10 

Туристична система з пальником та казанцем на 900 мл, його можна зняти та поставити свій посуд. Оснащена пʼєзопідпалом. Ціна: 2610-2999 грн.

Tramp TRG-115

Система для приготування їжі, що складається з пальника з пʼєзопідпалом та казанка на 1 літр з теплообмінником. Перевага системи в тому, що вона має перехідник, який дозволяє готувати на звичайних пательнях чи каструлях, а не тільки у казанці.

У пальник можна ставити балони місткістю 450, 220 та 110 г газу. 1 літр води закипає за три з гаком хвилини. Ціна: 3318-3455 грн.

Jetboil Flash

Швидкісна система приготування їжі – літр води закипає лише за 100 секунд. У комплекті йде знімний казанок, який можна замінити власним посудом, вітрозахист, можна докупити кава-прес, але це вже опція для походів. Є й підставка-тринога, яка не дасть впасти пальнику. Ціна: 5540-6048 грн.

Портативні газові плити – яку вибрати

Інший вид пальників – портативні плитки. Вони схожі на конфорку від звичайної газової плити, але в окремому корпусі. Плитку можна під'єднати як до невеликого газового балончика, так і до звичайного газового балона за допомогою перехідника. Завдяки зручному корпусу та вазі у кілька кілограмів плитку можна поставити на кухні на стільницю.

Alpen Camping Bavaria IK001

Плитка з пʼєзопідпалом та можливістю під'єднання до двох типів газових балонів – картриджів та великих балонів. Підійде для приготування невеликого обʼєму їжі, кави або чаю. Ціна: 2099-2299 грн.

Happy Home BDZ-155-A 

Компактна плитка на одну конфорку, розрахована на під'єднання до картриджів та пропан-бутанових газових балонів. Має пʼєзопідпал. Ціна: 2950-3600 грн.

СИЛА Сушеф

Плитка вагою 1,9 кілограма, що працює як від балончика на 220 грамів, так від балона на 50 літрів. Має піддон для очищення. Ціна: 3499-3999 грн.

Раніше ми повідомляли, що голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький на прес конференції розповів про стан енергосистеми в Україні. Він також відповів на головні питання громадян щодо блекауту та призовів до евакуації. Голова правління наголосив, що "блекаут - це не кінець світу".

Тетяна Самойлова

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.