На Берлінський кінофестиваль не пустили п'ятьох політиків і згадали війну в Україні: перші прем'єри

Фестиваль обіцяє масу сюрпризів та несподіванок

Лупіта Ніонго та Кілліан Мерфі на Берлінському фестивалі
Лупіта Ніонго та Кілліан Мерфі на Берлінському фестивалі

15 лютого 2024 року у Німеччині стартував 74 Берлінський міжнародний кінофестиваль. В основному конкурсі представлено 20 робіт, серед них два дебютні повнометражні фільми, а також два документальні проєкти. Претенденти на головні нагороди Берлінале – фільми Олів'є Ассайаса, Брюно Дюмона, Хон Сан-су.

Відкрила Берлінський кінофестиваль ірландсько-бельгійська драма «Такі дрібниці», головну роль у якій виконав Кілліан Мерфі. Картина розповідає про торговця вугіллям Білла Ферлонга, який дізнався правду про ірландські притулки Святої Магдалини – установи, які нібито існують для виправлення «занепалих молодих жінок». Цими притулками з 1820-х по 1996 рік управляла Римо-католицька церква. Фільм був показаний в основній конкурсній програмі. На світову прем'єру до Берліна приїхав сам Кілліан Мерфі разом із режисером Тімом Мілантсом та продюсером Меттом Деймоном.

Кілліан Мерфі та Метт Деймон
Кілліан Мерфі та Метт Деймон

Фестиваль не оминув і актуальні політичні події. Незадовго до початку огляду організатори виступили із заявою щодо ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» (AFD). На Берлінале вирішили представників цієї партії не кликати, а п'ятьом її політикам відкликали вже відправлені запрошення.

Содиректор фестивалю Марієтт Ріссенбек у своїй промові на відкритті згадала війни та конфлікти в Україні, Ірані, на Близькому Сході та в Судані, а також попередила про загрозу, яку праві екстремісти становлять для демократії Німеччини.

Актриса Фелін Рогган у ювелірному кольє з літер «FCK AFD»
Актриса Фелін Рогган у ювелірному кольє з літер «FCK AFD»

Міжнародне журі основного конкурсу очолила акторка, режисерка та продюсерка Лупіта Ніонго. Разом із нею до складу журі увійшли актор та режисер Брейді Корбет (США), режисер Енн Хуей (Китайг), режисер Крістіан Петцольд (Німеччина), режисер Альберт Серра (Іспанія), актриса та режисер Жасмін Трінка (Італія) та письменниця Оксана Забужко (Україна).

Лупіта Ніонго
Лупіта Ніонго

Насиченою гучними прем'єрами обіцяє бути програма Special. На ній покажуть нові фільми Атома Егояна, Цая Мінляна, Кієсі Куросави, Роуз Гласс, Абеля Феррари, Сого Ісії та Йохана Ренка. У рамках секції відбудеться світова прем'єра четвертої частини популярної південнокорейської детективної екшн-франшизи «Кримінальне місто», фільми якої є одними із найуспішніших картин усіх часів у Південній Кореї. Головну роль у бойовику зіграв Ма Дон Сок («Потяг до Пусана», «Вічні»), а стрічку на фестивалі представить режисер Хо Мен-хен разом з акторським складом.

Контингент та фотографи
Контингент та фотографи

На Берлінале привезуть відразу кілька картин, які вже були показані на кінофестивалі Санденс – «Безнадійна любов», «Захід сонця снігової людини», «Я бачив сяйво телевізора», «Інший чоловік», «Між храмами» та «Коротка історія сім'ї».

Почесного «Золотого ведмедя» за сукупність досягнень вручать американському режисерові, продюсеру та сценаристу Мартіну Скорсезе. Нагородження відбудеться 20 лютого у Berlinale Palast. Інша нагорода – Berlinale Camera, яка видається за внесок у кінематограф, дістанеться 91-річному німецькому режисерові та сценаристу Едгару Райтцю. Його новий фільм Filmstunde_23 буде показаний на цьому Берлінале у програмі Special.

Мартін Скорсезе
Мартін Скорсезе

Продовження «Дюни»

У день відкриття фестивалю відбулася прем'єра фільму «Дюна. Частина друга». Канадський режисер Дені Вільнев повертає глядачів на Арракіс для продовження свого фільму «Дюна» 2021 року, де головний герой Тімоті Шаламе Поль Атрейдес об'єднує сили з Чані Зендая та місцевими жителями Арракіса, яких називають Вільними, щоб помститися тим, хто вбив його батька.

Дені Вільнев
Дені Вільнев

Дія франшизи відбувається у майбутньому, де шляхетні сім'ї правлять планетарними феодальними володіннями. В основу франшизи покладено однойменний роман Френка Герберта, що вийшов у 1965 році. Він торкається політики, релігії, боротьби за дорогоцінні ресурси та довкілля.

«Перший фільм був для глядачів чимось на зразок домашнього завдання, у якому вони мали дізнатися про цей світ… там було багато передісторії, от і все. Тепер другий фільм став для мене більш кінематографічною розвагою», – заявив Вільнев агентству Reuters.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube