МВС України оприлюднило кримінальні справи про канібалізм під час Голодомору

Чимало архівних справ стосуються трупоїдства

голодомор, мвс України
Ящук: Це дуже серйозний пласт для досліджень фізіологів, психіатрів

У суботу, 25 листопада, у День пам’яті жертв Голодоморів в Україні, Міністерство внутрішніх справ оприлюднило кримінальні справи про канібалізм 1932-1933 років. Тема людоїдства та трупоїдства висвітлена у 1022 справах.

Про оприлюднення документів на чутливу тему української історії повідомляє пресслужба МВС України. Усі справи стосуються геноциду проти українців у 1932-33 роках.

Зокрема, в архіві міністерства збереглося 1022 справи про канібалізм часів Голодомору. Як зауважили в МВС, це лише та кількість кримінальних проваджень, що їх відкрила радянська міліція. Були і групові випадки.

"Я би дуже хотіла, щоб ті матеріали, які сьогодні відкриті, дали поштовх для серйозних історичних правових та інших наукових досліджень. Це дуже серйозний пласт для досліджень фізіологів, психіатрів. Це доведення людини до канібалізму. Я би дуже хотіла, щоб наше суспільство через таку призму прийняло ці факти", – заявила державний секретар відомства Інна Ящук .

Серед оприлюднених документів – справа Анни Іванівни Сторчеус. Через голод помер її чоловік і троє дітей. Останню четверту дитину – дівчинку, на ім'я Надія – жінка вбила та з'їла.

У Міністерстві внутрішніх справ також визначили особливість усіх справ. Основна їх політизація і фальсифікація дійсності.

Зовні ці справи відповідали законодавству. Формально провели розслідування, встановили факт злочину, виявили винних, однак жертв – людей, доведених режимом до канібалізму, – засуджували за вчинення вбивства. Механізми штучного голоду та факт доведення людей до відчаю і божевілля в матеріалах справ не задокументовані.

Психіатричні експертизи у межах проваджень майже не проводилися. Натомість медики у висновках записували: "вигляд туповатий, очі блищать". Подібним чином була оформлена справа від травня 1933 року. Обвинуваченою у ній проходила жінка на ім'я Марцеліна Антонівна.

Чимало архівних справ стосуються трупоїдства. Так є у справі Ярової М. К. У матеріалах відкритого проти жінки вказано, що після смерті малолітньої дитини від голоду замість поховання виявили факт трупоїдства.

 

Канібалізм під час Голодомору

Чутливу тему канібалізму в часи Голодомору історики й досі досліджують з обережністю. Людожерство і трупоїдство не притаманне здоровій психіці людини, проте це аномальне явище в історії української нації було. Голодомор довів деяких людей до божевілля і повного здичавіння. Про мораль і людяність вже не йшлося — хтось керувався лише інстинктом виживання та рефлективно шукав будь-що, що могло стати їжею. Ні до, ні після більшовицького геноциду подібного в історії українства не було.

У 2009 році Служба безпеки України розсекретила донесення Державного політичного управління УСРР про випадки людо- та трупоїдства в Україні. За цими документами, відомо про 1022 кримінальні справи про канібалізм, які містять докази. Історики стверджують, що загалом за такий злочин засудили понад 2,5 тис. людей.

Доктор наук Василь Марочко дослідив, що у першій половині 1932 року були поодинокі факти людожерства. А вже у другій половині 1932-го і в 1933-му це стало досить поширеним явищем в усіх областях України, де лютував голод.

Інформатор писав, що у суботу, 25 листопада, в День пам'яті жертв Голодомору президент Сполучених Штатів Джо Байден вшанував пам'ять українців, які загинули в 1932-1933 роках. Він порівняв, як знищував українців диктатор Йосип Сталін із тим, що зараз робить президент РФ Володимир Путін. Він назвав давні події - величезною трагедією, а сучасні - цинічною атакою на продовольчу безпеку в усьому світі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube