МВС через соцмережі звернулося до мера Дніпра: в чому справа

В поліції вважають, що Борис Філатов використовує чутливі для суспільства теми з політичною метою

Міський голова Дніпра Борис Філатов
Міський голова Дніпра Борис Філатов

Міський голова Дніпра Борис Філатов 27 червня в своїх соцмережах опублікував офіційне звернення до Керівника Міністерства внутрішніх справ України Ігоря Клименка щодо можливої загрози його життю. 1 липня він повторив свої запитання до поліції та отримав відповідь. 

Що хоче Борис Філатов

“Шановний Ігоре Володимировичу! Після того, як минулого тижня численні українські ЗМІ просто з зали суду, де проходило засідання у справі підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон, повідомили, що в телефоні ймовірного злочинця були виявлені досьє на низку інших публічних громадян України (зокрема й на мене), я просив вас пояснити, чому оперативні підрозділи та слідчі МВС протягом тривалого часу замовчували факт існування цього, так би мовити, «розстрільного списку».- пише Борис Філатов.

Натомість 27 червня 2025 року департаментом комунікації Нацполіції України на офіційному порталі було розміщено таку відповідь на звернення міського голови:

«У медіа було поширено інформацію про збір даних підозрюваним у вбивстві Ірини Фаріон щодо одного з активістів та міського голови Дніпра. Інформуємо, що у ході досудового розслідування, матеріали якого 25 грудня 2024 року слідчі скерували до суду, поліцейські відпрацювали усі матеріали, зібрані Зінченком. Зокрема, правоохоронці вивчили вміст телефону підозрюваного. Окрім того, опрацьовані пошукові запити та інші файли, які він зберігав. Повідомляємо, що у ході досудового розслідування опрацьовано інформацію, яка стосувалась цих двох осіб, що отримана Зінченком з відкритих джерел Інтернету. За результатами встановлення всіх об’єктивних обставин, у справі не здобуто інформацію, яка б свідчила про підготовку до злочинів відносно активіста та очільника міської ради».

Борис Філатов нагадав, що трохи менше ніж рік тому під час брифінгу Ігоря Клименка зауважувалось, що коли підозрюваний у вбивстві Фаріон виїжджав зі Львова, то вже можливо готував наступну акцію. Адже, як було вказано, шукав інформацію про засідання обласних рад тощо. Зокрема він особисто сказав: «Ми вам показали його «пошукову табличку». Я можу вам одне прізвище відкрити. Наступний, кого він дивився, це Макс Бужанский».

“Тоді ж народний депутат України від партії «Слуга народу» шановний пан Бужанський подякував правоохоронцям, написавши: «Безкінченно вдячний співробітникам Національної поліції та всім тим, хто причетний до затримання підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон, завдячую їм життям». Мене дивує той факт, що Ви обрали публічно попередити лише одну ймовірну жертву. Натомість ані я, ані Сергій Стерненко, на якого підозрюваний у вбивстві Фаріон також мав досьє, не чули про це від Вас та Ваших підлеглих жодного слова. Навіть непублічно - хоча підстави були однакові. Чи не так, шановний Ігоре Володимировичу?”, - написав Борис Філатов.

Борис Філатов припустив, що саме бездіяльність та небажання належним чином реагувати на інформацію про підготовку злочинів з боку працівників МВС України призвели до скоєння 1 травня 2025 року чергового замаху на життя Сергія Стерненка. Мер зазначив, що в РФ Басманний суд Москви заочно заарештував та засудив його до дев’яти років ув’язнення. І що на адресу міського голови неодноразово публічно надходили погрози від сепаратистів Царьова та Захарченка.

Із огляду на вищевикладене та керуючись ст.ст. 1, 4, 7, 19 Закону України «Про звернення громадян», Борис Філатов поставив Ігорю Крименку наступні запитання:

  1. Чому за наявності однакових підстав, я, як громадянин України та міський голова мільйонного міста, не був, на відміну від нардепа Бужанського, попереджений, що підозрюваний у вбивстві Фаріон має досьє також і відносно мене?
  2. Чому працівники МВС України не поінформували мене про це ані після отримання даної інформації під час досудового розслідування, ані після замаху на Сергія Стерненка?
  3. Чому я повинен дізнаватись зазначену інформацію від журналістів, які брали участь у судовому засіданні, а не від представників правоохоронних органів?
  4. Чи поінформували б Ваші підлеглі особисто Вас, якби у телефоні ймовірного вбивці Фаріон було досьє на Ваше імʼя? Як би Ви діяли у такому випадку? Чи не вважаєте Ви, що в очолюваній Вами системі МВС діють подвійні стандарти?
  5. У разі, якщо б Вам так само довелося дізнаватися про існування такого досьє лише із ЗМІ, як би Ви діяли відносно своїх підлеглих - враховуючи факт замаху на Стерненка?

Офіційна позиція Міністерства внутрішніх справ України щодо заяв міського голови Дніпра Бориса Філатова

“Міністерство внутрішніх справ України вважає неприпустимим використання чутливих тем, пов’язаних із безпекою громадян, для створення маніпуляцій, провокацій та використання у власних політичних цілях”, - йдеться в заяві.

Згідно з заявою, факти залишаються незмінними і перевіреними слідством Національної поліції України та прокурорами в даному кримінальному провадженні. В МВС зазначили, що на момент першого брифінгу щодо затримання підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон (липень 2024 року) імʼя Бориса Філатова не фігурувало в матеріалах кримінального провадження.

Єдина зафіксована на той час активність підозрюваного стосувалася окремих публічних осіб, зокрема згадуваного під час брифінгу народного депутата, на якого була зібрана інформація про місце проживання та членів сімʼї. Інформація про введення підозрюваним у пошукових системах прізвища Бориса Філатова була встановлена пізніше — уже під час поглибленого аналізу його цифрових слідів під час подальших процесуальних дій.

У результаті всебічного опрацювання отриманої інформації, слідство Національної поліції не виявило жодних ознак підготовки до вчинення злочинів відносно зазначеної особи. Відсутні будь-які матеріали, які б свідчили про реальну загрозу його життю чи здоров’ю.

“Наголошуємо: Національна поліція діє виключно у правовому полі і спирається на факти, отримані в межах досудового розслідування. Закликаємо окремих політиків утриматися від поширення суб’єктивних оцінок, які можуть дезінформувати суспільство і створювати ілюзію «подвійних стандартів», яких насправді не існує. Єдиний стандарт, на який опирається слідство Національної поліції, це Закон”, - йдеться в заяві МВС.

Суд над Зінченком

26 червня у Шевченківському районному суді міста Львова продовжили розгляд справи В'ячеслава Зінченка, якого обвинувачують у вбивстві мовознавиці Ірини Фаріон. Суд досліджував матеріали, які виявили в телефоні Зінченка після затримання. Про це повідомляє Суспільне.

Також 5 червня у Шевченківському районному суді Львова відбулося засідання у справі про вбивство Ірини Фаріон. Тоді Зінченку продовжили запобіжний захід. Він перебуватиме у СІЗО щонайменше до 4 серпня.

 В’ячеслава Зінченка звинувачують в умисному вбивстві Ірини Фаріон, вчиненому з мотивів національної нетерпимості, а також у незаконному поводженні зі зброєю. 19 липня 2024 року у Львові у Фаріон стріляли. Після чого її негайно госпіталізували. Стан Фаріон був украй важкий, у неї сталася глибока мозкова кома, а потім зупинка серця. Лікарі намагалися рятувати її життя протягом кількох годин, але стан жінки був надто важким і вже о 23:20 настала біологічна смерть.

Замах на Стерненка

У четвер, 1 травня, на відомого українського волонтера, громадського активіста Сергія Стерненка скоїли замах. Спершу про це повідомив сам Стерненко, а далі й в СБУ. Жінку, яка вчинила збройний замах, затримали на місці. Згодом Стерненка прооперували. Виявилося, що куля пройшла навиліт. Життєво важливих органів вона не зачепила.

Напнападниця на активіста Сергія Стерненка Людмила Черемська має інвалідність першої групи та потребує регулярного діалізу. Вона уродженка Одеської області, останнім часом проживала у Києві. Зараз перебуває в СІЗО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube