Наступного тижня українська делегація поїде до Штатів, щоб пояснити позицію Києва щодо московського патріархату
У Верховній Раді є достатньо голосів, щоб ухвалити законопроєкт про заборону релігійних організацій, пов'язаних з РФ, зокрема, Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Однак промосковські групи впливу у парламенті намагаються перешкодити голосуванню. Також існує лобі в США, яке намагається переконати американців, що в Україні відбуваються утиски церкви.
Наступного тижня українська делегація відвідає Сполучені Штати, щоб довести американцям, що жодних утисків в Україні немає. Наразі існують сигнали, що у разі ухвалення законопроєкту нардепи можуть потрапити під американські санкції Про це у своєму телеграм-каналі повідомила народна депутатка Марʼяна Безугла.
Зокрема, парламентарка заперечила, що Верховна Рада пішла на канікули до кінця серпня, так і не ухваливши законопроєкт про заборону УПЦ МП. За її словами, у парламенті продовжується робота в комітетах, регіонах України та в форматі відряджень. Також вона зазначила, що у Раді є достатньо голосів для ухвалення законопроєкту, проте групи впливу московського патріархату цьому перешкоджають.
Безугла нагадала, що законопроєкт був ініційований президентом Володимиром Зеленським та підтриманий Кабміном і СБУ. СБУ неодноразово зверталася до депутатів з проханням підтримати законопроєкт. Однак комітет нацбезпеки, оборони та розвідки не провів жодного засідання, присвяченого загрозам національній безпеці від УПЦ МП. Крім внутрішніх перешкод є ще й зовнішні.
"У США існують тисячі конфесій від звичайних до найбільш екзотичних та відверто загрозливих, і ця тема гарно заходить, особливо в республіканському середовищі. Так гарно, що ми маємо сигнали, що на народних депутатів, які проголосують, будуть накладені санкції тощо", - написала політикиня.
Крім внутрішнього лобі російської церкви, існує також зовнішнє лобі, зокрема в США, яке сприяє поширенню теми утисків на релігійному ґрунті, зазначила Безугла. Водночас у США існують безліч конфесій та релігійних угруповань, тож позиція Києва американським виборцям може бути незрозумілою. За її словами, екс - олігарх та колишній народний депутат Вадим Новинський, який незрозумілим чином виїхав з України, активно сприяє розповсюдженню інформації про утиски всередині держави.
А оскільки Україна отримує від США значну фінансову та військову підтримку, голосування за законопроєкт про заборону УПЦ МП у передвиборчий період в Штатах може мати негативні наслідки, пояснила Безугла. Тож наступного тижня українська делегація виїжджає до США для проведення переговорів та надання роз'яснень. Ватикан також висловлює застереження щодо законопроєкту, що є результатом російського впливу та традиційних позицій Ватикану, додала нардепка.
Водночас Державна служба з етнополітики та свободи совісті висловила публічні зауваження щодо змін у законопроєкті, які відбулись з того часу, як президент вперше вніс його до Ради. Своєю чергою партія Петра Порошенка "Євросолідарність" активно використовує ситуацію для критики влади, намагаючись отримати політичні дивіденди, стверджує Безугла.
Тож засідання Ради вирішили призупинити на декілька тижнів для доопрацювання фінальної версії законопроєкту та проведення консультацій, пояснила парламентарка. Сама вона зазначила, що підтримує заборону УПЦ МП та готова голосувати за фінальний варіант законопроєкту.
Зрушення у питанні заборони УПЦ МП відбулося восени минулого року. У жовтні 2023 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт №8371, який передбачає заборону релігійних організацій, пов'язаних з РФ. Законопроєкт підтримали 267 депутатів.
4 травня у Верховній Раді знову представили законопроєкт №8371 про заборону Московського патріархату на території України. Після голосування профільного комітету він тимчасово зникав із сайту парламенту.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.