Журналіст Айдер Муждабаєв пояснив, чому з уст українських посадовців зникли заяви про знищення важливовго об'єкту в тимчасово окупованому Криму - і що це насправді означає
Відсутність публічних заяв про Керченський міст - це не забуття і не відмова від мети, а ознака того, що реальна операція вже готується. Таку думку висловив кримськотатарський журналіст Айдер Муждабаєв в інтерв'ю для медійника Романа Цимбалюка. Він нагадав, що під час війни справжні плани не оголошують наперед - їх просто виконують. Те саме стосується і незаконної переправи через Керченську протоку.
Інтерв'ю вийшло на YouTube-каналі Романа Цимбалюка. Муждабаєв відповів на запитання, чому на найвищому політичному рівні в Україні вже давно не звучать гучні обіцянки знести міст. Журналіст зазначив: зникнення теми з публічного поля - саме те, що передує реальній дії. Про ціль, яку збираються вразити, не попереджають - це базовий принцип будь-якої воєнної операції. Також міністр оборони Федоров нещодавно анонсував ізоляцію Криму дронами, і ця стратегія вписується у ту саму логіку - спочатку відрізати, потім вдарити. Як заявив Айдер Муждабаєв, журналіст і громадський діяч кримськотатарського походження:
"Коли починають про щось говорити, то цього точно не буде. Я не вірю ні в якісь оголошені трагедії, як і в оголошені перемоги я не вірю ніколи. Це вже така звичка. Всі справжні справи відбуваються без оголошення. Це як кохання: його не можна анонсувати. Я взагалі за мовчання. Краще взагалі менше говорити в принципі у публічному полі під час війни".
Муждабаєв також висловився про тих, хто нині перебуває у Криму. Всі окупанти, що їдуть на півострів, чудово розуміють - ця земля не їхня. Вони їдуть лише тому, що поки мають таку можливість. Журналіст наголосив: у чиновників окупаційної адміністрації - від Аксьонова до найдрібнішого гауляйтера - є нерухомість за межами Криму. Це свідчить, що вони самі не вірять у перспективи окупації. За словами Муждабаєва, Керченський міст обов'язково буде вражений - це логіка тієї самої війни, яку Росія сама розпочала у 2014 році. Як додав Муждабаєв:
"Буде тільки гірше і, звичайно, Керченський міст обов'язково буде вражений. Це логіка війни, війни, яку вони самі почали у 2014 році, але нічим іншим вона не могла закінчитися".
Слова Муждабаєва про неминучий удар звучать на тлі системного знищення кримської логістики. Керченський міст вже тричі підривали, і два удари були дуже суттєвими - тепер він не витримує навантаження, закладеного під час проєктування. Вантажні потяги з цистернами пальним мостом поки що не переміщуються.
Серйозно постраждала й альтернативна система постачання: поромна переправа теж практично знищена, а пороми, що перевозили вагонні цистерни, пішли на дно. Вночі 21 червня безпілотники масовано атакували Керч. Чонгарський міст - ключова ділянка південного маршруту - повністю зупинив роботу після серії точних ударів українських БПЛА.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що переправа поки зберігає для багатьох росіян певне "сакральне" значення: поки вона стоїть - у них є ілюзія, що Крим "прицвяхований" до Росії. Насправді це не більше ніж ілюзія. OSINT-аналітики пояснюють, що після трьох попередніх ударів переправа фактично втратила значення головного логістичного маршруту.
Проте стратегічна і символічна цінність удару нікуди не зникла - і саме про це говорить Муждабаєв, коли каже, що справжні речі роблять без оголошення. Ремонтні роботи ворога заблоковані під постійним тиском. Зона Керчі залишається під безперервним вогнем: після серії ударів там палають порти, об'єкти ППО та військові частини.
Стратегія полягає в послідовному знищенні альтернативних маршрутів постачання - це знецінює переправу як окрему ціль, бо її функції вже виконують об'єкти, які теж горять і руйнуються. Україна технічно здатна вразити Кримський міст, але питання полягає не у спроможності, а у стратегічній доцільності удару. Дальність дії українських БПЛА підтверджена фактично: безпілотник здатен дістатися будь-якої точки в радіусі 3000 кілометрів.
Нагадаємо, що голова Меджлісу Рефат Чубаров заявив, що ЗСУ відрізали всі логістичні шляхи до окупованого півострова - міст, трасу і поромну переправу. Він закликав росіян, які незаконно оселилися в Криму, виїжджати - поки переправа і міст ще функціонують хоч якось.