У Нарендри Моді запланований візит до Києва і зустріч з президентом України Володимиром Зеленським 23 серпня, позиція прем'єр-міністра Індії щодо справедливого миру може мати вирішальне значення для подальшого ходу війни
Візит прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді до Києва, який запланований на 23 серпня, викликав хвилю обговорень у світових медіа. Зазначається, що цей візит стане першим в історії двосторонніх відносин візитом глави індійського уряду до нашої держави. Зокрема, видання Bloomberg навіть припустило, що Моді може виступити посередником у конфлікті між Україною та Росією, мовляв, він особисто буде передавати повідомлення між Зеленським та Путіним.
Проте такий сценарій виглядає малоймовірним і відображає неправильне розуміння ролі Індії в глобальній політиці. Пояснюємо, в чому може полягати мета візиту Моді й чому це насамперед важливо для впливового індійського політика.
На сьогодні Індія є однією з найвпливовіших країн світу, а Моді – надто масштабною фігурою, щоб займатися передачею послань від Путіна до Зеленського. Позиція Індії щодо миротворчої ролі у цьому конфлікті є чіткою: країна не зацікавлена в активному посередництві. Це пов'язано з тим, що Індія перебуває у конкурентних відносинах із Китаєм, зокрема, за інвестиції. Хоча Індія і продовжує підтримувати стабільні відносини з Росією, зокрема, через закупівлю зброї, війна між Росією та Україною прямо не відповідає її інтересам, хоча й відкриває певні можливості для зростання інвестицій в Індію на тлі напруження у відносинах США та Китаю. Зауважимо, що саме через загострення у відносинах між США і Китаєм інвестиції до Китаю почали падати, а до Індії, навпроти, зросли.
Моді, без сумніву, є одним із найавторитетніших політиків світу. Його вплив на міжнародній арені тільки зростає. Наразі його особистість і авторитет мають величезне значення, зокрема, у Сполучених Штатах, де Моді користується великою повагою. Якщо врахувати, що реальним кандидатом у президенти США стала Камала Гарріс, чия сім'я має індійське походження, вплив Індії на світову політику може тільки посилитися. Якщо конкретизувати ці паралелі, то Гарріс походить з сім'ї тамільських брахманів, яка має дуже високий статус і вважається вищою кастою.
Моді, ймовірно, прагне зміцнити позиції Індії як важливого гравця на світовій арені, зокрема, в питаннях миру. Він може відчувати внутрішню потребу конкурувати з Китаєм у цій сфері, адже Китай наразі розглядається як ключовий миротворець. Проте, на відміну від Китаю, Моді може мати інші підходи до встановлення миру, які можуть бути більш вигідними для України.
Тож, ймовірно, цей візит Моді до України є радше ознайомчим, першим кроком до встановлення особистих стосунків з українським керівництвом. І якщо Моді перейметься ідеєю справедливого миру, Україна може здобути потужного союзника. При цьому якими б не були плани щодо встановлення миру між Росією та Україною, вони будуть відмінними від тих, що пропонує зараз Китай.
Важливо також пам’ятати, що за Індією, яка має понад мільярд населення, стоїть значна частина країн Глобального Півдня, де вона має значний вплив. І саме задля того, щоб схилити Глобальний Південь на свій бік чи принаймні внести коливання у його ряди Зеленський і проводив перший саміт миру.
В цьому і полягає мета візиту Моді до України. Загалом, цей візит може стати поворотним моментом у відносинах між Україною та Індією. А чи вплине візит на загальну позицію Глобального Півдня щодо питання справедливого перемир'я стане відомо вже згодом.
У липні 2024 року прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді перебуває з дводенним офіційним візитом у Росії. Це також було його перше відвідування Москви після російського вторгнення в Україну. Відомо, що Моді у Москві закликав Путіна зупинити війну в Україні та перейти до перемовин. Зокрема, свою тезу щодо мирних переговорів він аргументував тим, що війна не вирішить питання.
Зустріч Моді з Путіним відбувалася на фоні одного з найбільш жахливих російських обстрілів України, коли Росія вдарила ракетами по дитячій лікарні Охматдит. Щоправда, в Кремлі Моді збрехали, що нібито впала антиракета, запущена ППО.
В той самий час російські пропагандисти видумували й інші версії. До прикладу, пропагандист Володимир Соловйов заявляв, що ціллю могло бути залізничне депо за 700 метрів від лікарні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.