Мобільні оператори встановлюють сонячні панелі на базові станції - для чого це потрібно

Київстар, Vodafone Україна та lifecell тестують сонячні електростанції в окремих областях, щоб підтримувати стабільну мережу протягом 10 годин

Сонячні панелі для вишок мобільних операторів
Сонячні панелі для вишок мобільних операторів

Цього року оператори «Київстар», «Vodafone Україна» та lifecell запустили пілотні проєкти зі встановлення сонячних електростанцій (СЕС) на своїх базових станціях. 15 липня Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) прийняв розпорядження, яке зобов’язує операторів до 1 лютого 2025 року зв’язку забезпечити автономність мобільного зв’язку та інтернету протягом 10 годин під час відключень електропостачання. Мобільні оператори сподіваються, що сонце допоможе їм досягти цієї мети.

Київстар встановив сонячні панелі в Одеській і Житомирській областях як пілотний проєкт, в який вклав 10 млн грн. Основні критерії по вибору регіонів — віддаленість від розподільчих мереж операторів розподілу та нестабільне радіопокриття, каже СТО компанії Володимир Лутченко. 

Крім того, оператор також аналізує ринок та можливості, щоб віддавати власну електроенергію в мережу. Є і проблеми. За словами СТО «Київстара», більшість базових станцій оператора у містах розташовані на дахах будівель, де обмежений простір для встановлення панелей. До того ж панелі потребують багато ресурсів для їх розміщення на майданчику й обслуговування. 

Vodafone Україна встановив три СЕС у Полтавській та Дніпропетровській областях. Остаточні висновки компанія планує роботи навесні 2025 року, а потім прийматиме рішення, чи рухатися далі в цьому напрямку, каже СЕО оператора Ольга Устинова. 

lifecell тестує сонячні батареї на вежах, повідомила пресслужби оператора.

Перші висновки

Встановлення СЕС — рішення виключно для сонячних періодів року: взимку вони не виробляють достатньо енергії для живлення базових станцій. Але за певних погодних умов СЕС можуть продовжити час автономної роботи базових станцій при відключеннях світла.

Оператори тестують реальну економію, щоб зрозуміти, чи є сенс розширювати географію. Наприклад, у «Київстар» кажуть, поки що економія мінімальна. Інша мотивація операторів іти в СЕС — впровадження 5G. Для цього потрібне додаткове живлення, але отримати його в мережі може бути проблематично, каже Сергій Шакалов, CEO KNESS. «Операторам краще подумати, як взяти його з іншого джерела», — додає він.

Чому разом зі світлом зникає зв'язок

Українці скаржаться, що разом з відключеннями світла зникає мобільний зв'язок. Причина в тому, що робота вишок зв'язку також залежить від електропостачання. Обладнанню необхідне постійне живлення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube