Працівники ТЦК зізналися, що мають план щодо мобілізації, який треба виконати, але зробити це дуже непросто через те, що військовозобов'язані масово уникають призову
Мобілізація в Україні перетворилася на жорстку гру у "кішки-мишки". Працівники ТЦК мають план, який їм слід виконати щомісяця, а тому шукають військовозобов'язаних всюди, де це лише можливо. Чоловіки, яких забирають у бусики, практично одразу проходять ВЛК. Військкоми ТЦК не особливо "перебирають" тими, кого можна долучити до армії - вони забирають всіх, кого лише вдалося упіймати.
Про справжні реалії жорсткої мобілізації в Україні виданню The Telegraph розповів працівник ТЦК Артем. Він підкреслив, що ніхто з його друзів і навіть рідних не знає, де він насправді працює, пояснюючи це тим, що "бусифіковані" чоловіки часто погрожують помстою як військкомам, так і їхнім родинам.
За словами Артема, щоранку після короткого інструктажу його команда вирішує, куди йти: декого відправляють у кафе, ресторани, навіть нічні клуби – туди, де можуть зустрітися молоді люди бойового віку. Далі починається важка робота.
"Іноді це все одно, що мати справу із загнаним у кут щуром", — зізнається Артем The Telegraph.
"Вони продовжують битися навіть у машині. Ті, хто чинить опір, завжди погрожують помститися нашим хлопцям або їхнім родинам", – додав він.
Українські військові переживають хронічну кризу живої сили, оскільки російська армія просувається найшвидшими темпами з початку війни. Зараз Вашингтон тисне на Київ, щоб той знизив вік мобілізації з 25 до 18 років, щоб компенсувати втрати на полі бою та допомогти протистояти наступу Росії. Саме виживання країни залежить від того, скільки додаткових людей команда Артема зможе відправити до окопів.
"Через нестачу персоналу ми майже не обираємо, кого зупиняти — тепер під перевірку підпадає майже кожен. Майже завжди адреналін говорить сам за себе. Навіть ті, чиї документи в порядку, все одно демонструють страх", — каже він.
Екстрений набір тепер перетворився на гру в "кішки-мишки", коли спостереження за співробітниками TЦК публікуються в групах онлайн-чату, щоб попередити тих, хто відмовляється. Молоді люди в групах чату застерігають, щоб обмежити кількість виходів з дому та уникати метро чи жвавих центрів міст, де їх можуть схопити. Таких офіцерів TЦК, як Артем, малюють як жорстоких і безжальних викрадачів, готових піти на крайні заходи, щоб досягти своєї місячної квоти новобранців. Деякі офіцери йдуть до військових блокпостів у ключових точках в’їзду та виїзду з міста, тоді як інші патрулюють вулиці та зупиняють усіх чоловіків, яких вони зустрічають.
"Деякі бригади пересуваються містом на транспорті в режимі постійного пошуку. У нас є райони, де наші групи працюють майже постійно — переважно транспортні вузли, але іноді ми залишаємо ці місця, щоб люди не звикли їх уникати", — каже він.
За словами Артема, офіцери часто працюють на входах до ринків, у парках, на пляжах, у кафе та на територіях біля заводів чи інших підприємств, де працюють чоловіки. Він підтвердив, що у нього є цілі, які потрібно досягти, і сказав: "Через нестачу персоналу ми ледь вибираємо, кого зупинити – тепер майже всі підлягають перевірці".
За словами Артема, коли він тільки почав працювати в TЦК, він не зупиняв чоловіків, які здавалися "очевидно слабкими людьми", але зараз він це робить.
Ті, хто має документи в порядку, як правило, мають серйозні травми, які не дозволяють їм служити, є студентами чи волонтерами або працюють з міжнародними журналістами. Однак іноді документи підробляють, і деякі чоловіки платять тисячі доларів, щоб отримати їх. За їх перевірку відповідає команда Артема.
Після того, як чоловіків посадили у фургони, за словами Артема, їх змушують одразу пройти військово-медичний огляд. Тих, хто проходить, відправляють у навчальний центр, щоб підготуватися до відправки на передову.
"Раніше ми дозволяли людям йти додому і пакувати речі, але останнім часом вони не повертаються добровільно. Вони ховаються і не показуються. Іноді залежно від ситуації нам доводиться конфіскувати їхні телефони", — сказав він.
Деякі чоловіки не мають можливості повідомити рідним і друзям, де вони. Telegraph отримав непідтверджені історії в Instagram від джерел, які показують, як люди несамовито шукають когось, хто міг нещодавно спілкуватися з їхніми близькими, і додають, що вони бояться, що їх викрали TЦК.
Одна жінка в Києві повідомила, що розшукує свого колишнього хлопця, який пропав безвісти кілька днів. Через кілька годин вона опублікувала другу історію про те, що знайшла його – він уже був на передовій.
Артем працює офіцером TЦК більше півтора року і каже, що пішов на цю роботу, тому що йому подобається "бути частиною системи". Він сказав, що коли він тільки почав працювати, - то відчував жалість і співчуття до своїх "цілей".
"Я навчився контролювати свої емоції під час роботи, і тепер для мене це просто робота. У мене завжди є аргумент: або вони, або я. Я вважаю, що краще працювати на TЦК, ніж ховатися від неї", — сказав він.
Останнім часом у Google побільшало реклами, яка пропонує послуги виїзду за кордон, розв'язання питань з ВЛК та ТЦК, а також пристойну роботу у Європі. Як з'ясувалося, реклама орієнтована на здебільшого на українських чоловіків, які шукають способів незаконного виїзду у воєнний час з України. Рекламна кампанія має всі ознаки шахрайської, а поширюється вона фірмою-посередником з Казахстану, що рекламує продаж старлінків для армії РФ і бере оплату російськими рублями.
Працівники Державного бюро розслідування 25 листопада викрили масштабну схему з відстрочками від мобілізації в Одеському ТЦК та СП. Військкоми цього ТЦК за гроші пропонували уникнути призову чоловікам, яких затримували спеціально на блокпостах. При цьому сума стартувала з одразу $4,5 тис. Скільки часу працювала така схема - не повідомляється, але відомо, що "спалилась"вона на одному із чоловіків, який мав родичів серед зниклих безвісти військових ЗСУ, і тому мав цілком законне право на відстрочку від призову. Що більше - під час обшуків в одного з ймовірних учасників схеми - він націлив пістолет на слідчих ДБР, вимагаючи вийти з приміщення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.