Наразі студенти фактично не можуть виїхати за кордон, а для отримання відстрочки треба звертатися до ТЦК
Після 1 травня в Україні тривають як воєнний стан, так і мобілізація. Частина студентів мають відстрочку від призову, але деякі все ж можуть її втратити. Цього місяця також очікуються масові перевірки студентів. За невеликими винятками, студенти взагалі не можуть вихати за кордон.
Про те, кого зі студентів можуть мобілізувати у травні 2025 року, повідомив адвокат Роман Сімутін для "Уніан". За його словами, якщо урядовці не внесуть зміни до законопроєкту №13193 - мобілізувати студентів не будуть.
"Урядовий законопроєкт передбачає скорочення категорій студентів, які мають право на відстрочку, але втілення положень документа в життя, я думаю, точно не станеться з 1 травня", – сказав він.
Фахівець також пояснив, що аспіранти, викладачі та здобувачі докторського ступеня теж не можуть бути мобілізовані до війська. Утім Сімутін нагадав і про додаткову вимогу для аспірантів — відтепер вони складатимуть іспит на знання англійської мови. Перевірки аспірантів Сімутін пов'язав із намірами скоротити їхню кількість.
В Україні питання щодо категорій студентів, які не підлягають мобілізації, визначається законом №10449. Згідно з ним, від призову звільняються аспіранти, студенти та докторанти, які навчаються на денній або дуальній формі здобуття першої вищої освіти, навіть якщо навчання здійснюється дистанційно.
Сімутін зазначив, що для отримання відстрочки студент має звернутися до ТЦК, у якому перебуває на обліку. Для цього потрібно надати довідку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти, яка підтверджує безперервність навчання, а також військово-обліковий документ.
Він підкреслив, що проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) не потрібно, за винятком тих випадків, коли особа має статус обмежено придатного. Крім того, студенти можуть оформити відстрочку через сервіс Резерв+.
"Якщо людина отримує непослідовну освіту, на думку Міносвіти, то вона для оформлення відстрочки не може подати довідку з ЄДЕБО, а надає в ТЦК пакет документів про те, що проходить навчання, їй відмовляють у відстрочці, а після цього вона звертається до суду для того, щоб домогтися оформлення відтермінування. І зараз цю законодавчу "прогалину" влада хоче закрити законопроєктом №13193", – додав він.
Сімутін зазначив, що наразі студенти практично позбавлені можливості виїздити за кордон. Утім є винятки.
"Існує виняток — урядова програма академічної мобільності, яка дозволяє студентам-чоловікам віком від 18 до 22 років виїхати за межі країни з метою навчання. Однак нею можуть скористатися лише кілька десятків осіб", — підсумував адвокат.
В Україні вирішили прикрити популярну схему з відстрочками від мобілізації для студентів професійно-технічних закладів освіти. Зміни у мобілізації стосуються чоловіків, віком від 25 років, які навчаються у профтехах.
Планується, що такі студенти більше не матимуть відстрочки від мобілізації. Щоправда, законопроєкт, яким регламентуються такі зміни, спершу має погодити парламент.