Мобілізація в Україні у 2025 році: за скільки часу треба прийти у ТЦК після отримання повістки

Терміни прибуття до ТЦК вказані у повістці, а якщо їх проігнорувати — виникне загроза штрафу

Повістка, ТЦК
За скільки часу треба прийти у ТЦК після отримання повістки

У січні 2025 року в Україні продовжує діяти воєнний стан та відбувається мобілізація до лав ЗСУ. Військовозобов'язаним громадянам розсилають повістки. Термін прибуття  за ними до ТЦК та СП чітко вказаний у самому документі, а от за його ігнорування може прийти штраф від 17 тис. грн. При цьому неявку до ТЦК мають обґрунтовувати важливі причини.

Про те, за скільки часу слід прийти до ТЦК після отримання повістки, пояснила адвокатка "Діксі Лекс" Олена Бірюч для "РБК Україна". За словами адвокатки, терміни та адреса прибуття до ТЦК по повістці вказані у самому документі. Зобов'язання з'явитися по повістці до ТЦК випливають зі ст. 22 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Коли треба прийти по повістці до ТЦК

Фахівець наголошує на важливості звернути увагу на правильність заповнення повістки. Правильно виписана повістка містить:

  • ПІБ та дату народження особи;
  • назву ТЦК та СП, що видав повістку;
  • мету виклику;
  • адресу, день і час явки за повісткою;
  • підпис посадової особи, яка видавала повістку;
  • реєстраційний номер повістки;
  • роз’яснення наслідків неявки та обов’язок повідомити про причини відсутності.

Поважні причини неявки по повістці

Військовозобов'язані громадяни можуть не з'явитися по повістці до ТЦК. Утім, для цього мають бути поважні причини неявки. Поважними причинами неявки по повістці дл ТЦК вважають:

  • стихійні лиха чи інші перешкоди природного характеру;
  • хворобу громадянина;
  • воєнні дії на відповідній території або їх наслідки;
  • смерть близького родича.

Про неявку по повістці до ТЦК через поважні причини слід повідомити протягом трьох днів з моменту отримання повістки. Сповістити ТЦК можна як особистим візитом, так і електронною поштою чи листом. При цьому після сповіщення протягом семи днів до ТЦК слід прийти особисто. 

Яка відповідальність за неявку по повістці до ТЦК — розміри штрафів

Відповідно до статті 210-1 КУпАП, неявка до ТЦК по повістці у правовий режим воєнного стану карається штрафом. Його розмір коливається від 17 тис. грн до 25,5 тис. грн. При цьому варто пам'ятати: якщо штраф не було сплачено добровільно протягом 15 днів, справа про стягнення переходить до виконавчої служби. Відтак до штрафу додаються ще й виконавчі витрати. Постанову ТЦК та СП про накладання штрафу за неявку по повістці можна оскаржити у суді. 

Які повістки вручатимуть українцям у 2025 році

Раніше Інформатор зібрав дані про повістки, які надходитимуть військовозобов'язаним у 2025 році. Передбачається, що їх буде три види:

Повістка на уточнення даних. Це перша повістка, яку вручають військовозобов'язаним. За нею не обов'язково передбачений призов до війська. Такі документи вручають і задля розуміння загального мобілізаційного резерву. Повістка передбачає, що чоловік має уточнити у реєстрах персональну інформацію про себе: вказати актуальну адресу проживання, телефон, е-mail. Якщо таку повістку проігнорувати  - пройде штраф від 17 до 25, 5 тис. грн. 

Повістка на військово-лікарську комісію (ВЛК). Таку повістку присилають тим, хто має пройти медкомісію для визначення придатності до військової служби. За нею медики визначають фізичну та психологічну готовність служити. За такою повісткою як і призивають до ЗСУ, так і формують мобрезерв. Як відомо, з 2025 року існує лише два статуси ВЛК "придатний" і "непридатний". Статус "обмежено придатний" скасували. Відтак, чоловіки, які мали такий статус до 4 лютого мають повторно пройти ВЛК. Якщо проігнорувати повістку на ВЛК — прийде штраф від 17 тис. 

Бойова повістка, або її ще називають "мобілізаційне розпорядження". Це найсерйозніша повістка зі всіх. Якщо проігнорувати її — наступає розшук та кримінальна відповідальність. Бойова повістка означає, що військовозобов'язаний за нею направляється на службу. Вона також означає, що у зазначений час і місце треба прибути до лав ЗСУ. 

Варто пам'ятати, що якщо військовозобов'язаний пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК), але не з'явився до ТЦК за так званою "бойовою" повісткою, у такому випадку загрожує кримінальна відповідальність, що передбачає ув'язнення до 5 років в'язниці. Щоправда, суд може взяти до уваги обставини, чому військовозобов'язаний не прийшов до ТЦК, і пом'якшити покарання у вигляді умовного чи випробувального термінів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube