Миротворці VS МАГАТЕ: хто може припинити провокації росіян на Запорізькій АЕС

Читать на русском

Коли допомагають миротворці, а коли утримувачі миру

Читать на русском
Миротворці VS МАГАТЕ: хто може припинити провокації росіян на Запорізькій АЕС

Коли допомагають миротворці, а коли утримувачі миру

З 4 березня найбільша в Європі Запорізька атомна електростанція перебуває під контролем російських загарбників, що ставить під загрозу безпеку не лише України, а й усього світу. Впродовж останніх тижнів окупанти почали обстрілювати ЗАЕС, а також сусідні з Енергодаром населені пункти, щоб спровокувати українських військових на відповідь. Експерти заявляють, що у разі серйозного пошкодження ЗАЕС в Європі настане техногенна катастрофа.

Інформатор розбирався, чи можуть тут зарадити миротворці, якщо профільна міжнародна організація МАГАТЕ виявилась безсилою.

Коли допомагають миротворці?

Загалом існує два види миротворчих місій - контингенту НАТО та ООН. Щодо першого варіанту, генсек НАТО Єнс Столтенберг майже одразу після широкомасштабного вторгнення росії на території України відкинув можливість відправки контингенту Альянсу в Україну. 

«Ми обговорювали низку питань, і меседж такий, що ми повинні бути об’єднані, а також надавати підтримку Україні. Водночас у нас є відповідальність забезпечити, щоб цей конфлікт не став війною між НАТО і росією», – пояснив Столтенберг.

Щодо миротворців ООН, то тут ситуація дещо інша. Загалом міжнародна організація створювалася для того, щоб запобігати війнам після Другої світової. У підсумку, звичайно, ми бачимо іншу картину. Росія не тільки нападає на інші країни, зокрема Україну, а ще й залишається у складі Радбезу ООН з правом ветування. 

«Досі, наприклад, не розумію, чому в ООН склалася мовчазна згода на те, щоб ігнорувати дію 27 статті Статуту ООН, яка передбачає скасування права вето для країн, які є стороною конфлікту. У цьому документі цілком однозначно написано, що рішення Радбезу ухвалюється глосами дев’ятьох його членів плюс п’яти постійних. Цитата: «причому сторона, яка бере участь у суперечці, повинна утриматися від голосування…» І от текст, починаючи від слова «причому», стосується усіх перед цим згаданих персонажів, а не лише непостійних членів Ради Безпеки», - каже директор воєнних програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

Але навіть якщо ООН почала виконувати свої безпосередні функції у питанні російсько-української війни, питання щодо ефективності цієї організації залишаються. Для прикладу, всього ООН було проведено понад 70 миротворчих місій, у 18 випадках контингенти і досі перебувають на місцях дислокації. Всупереч тому, що деякі місії тривають роками і навіть десятиліттями, більшість місій вважається вдалими. 

Позиція України

До того ж, між місіями НАТО та ООН є велика різниця. Альянс - це так звані peacemakers (тобто миротворці), а от ООН - це так звані peacekeepers (тобто утримувачі миру). А це означає, що у разі введення миротворців ООН на Запорізьку АЕС відбудеться «замороження» конфлікту. 

«Який миротворчий контингент, якщо це наша територія? Хай забирають свої війська і хай ідуть звідси геть. Це те, що ми маємо робити, те, що має вимагати весь світ, щоб вони залишили нашу територію. Коли світ проковтнув у лютому 2014 року, коли забрали територію нашої країни, всі мовчали. Після цього ці терористи збили літак, я нагадую, вбили 298 невинних людей. 8 років пройшло, весь світ мовчить. Якщо ми і надалі потокатимемо таким терористам, то я не розумію, що в світі надалі може відбуватися», - прокоментував ідею введення миротворчих сил на ЗАЕС секретар Ради Нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов. 

За словами експерта з питань енергетики Володимира Омельченка, Україна має наполягати на приїзді представників МАГАТЕ на об’єкт. 

«В ідеалі приїзд інспекції МАГАТЕ на ЗАЕС може призвести до фіксації фактів порушення правил ядерної безпеки з боку російських окупантів та тиску міжнародної спільноти на Кремль стосовно виведення російських підрозділів із Енергодару й повернення ЗАЕС під практичний повний контроль НАЕК «Енергоатом», - каже Володимир Омельченко. 

Коли Україні можуть знадобитися миротворці? 

Проте відкидати саму ідею введення миротворців Україні не варто, вважає політичний технолог Ігор Павленко. Враховуючи те, що завдання №1 для нашої країни - повернути всі окуповані та анексовані території, за словами Павленка, Україна може використати досвід Кіпру. 

«Хоч тут до вирішення конфлікту між Грецією та Туреччиною далеко, але вже майже 45 років там суперечка вирішується на дипломатичному фронті. Тобто, коли Україна відкине ворога до адміністративних кордонів нашої держави, там можна виставити миротворців, які будуть тримати той кордон та не дозволяти агресору знову напасти на нашу державу», - пояснює свою точку зору політтехнолог. 

Також, за його словами, ще одним механізмом використання миротворців може бути застосування їх для фіксації військових злочинів у гарячих точках. Але врегулювати військовий конфлікт за допомогою миротворчих сил точно не вийде, якщо українці хочуть зберегти всю територію своєї держави.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.