Трамп і Путін, ймовірно, намагатимуться домогтися припинення вогню до Великодня, що відзначається 20 квітня, або до 9 травня, коли Росія святкує перемогу СРСР над нацистською Німеччиною
Початковий план Володимира Путіна захопити Україну за кілька днів завершився повною катастрофою. Але після того, як Дональд Трамп організував прямі мирні переговори з Москвою, минаючи Київ та європейських союзників, російський президент тепер знаходиться ближче, ніж будь-коли, до того, щоб отримати те, що бажав від трирічної інвазії. при цьому нову мирну угоду можуть укласти або до Великодня 20 квітня, або ж до 9 травня - Дня перемоги.
Як пише FT, за словами осіб, що мали змогу поспілкуватися з Путіним протягом війни, його головною амбіцією є встановлення нової системи безпеки, яка б забезпечила Росії сферу впливу в Європі – подібно до того, як конференція в Ялті заклала основи для СРСР наприкінці Другої світової війни.
Зараз, як видається, США можуть бути готові дозволити йому це. Міністр оборони Піт Гегсет відкидає амбіції України щодо вступу до НАТО та повернення своїх територій від Росії. Путін і Трамп обговорювали "двосторонню економічну співпрацю", що свідчить про готовність США поступово пом'якшувати санкції проти Москви.
При цьому Трамп, здається, налаштований скоротити військову та дипломатичну підтримку США для НАТО, залишаючи завдання забезпечення миру на плечах європейських країн.
"Ситуація зараз виглядає значно сприятливішою для Путіна, ніж у будь-який інший момент протягом останніх трьох років війни. Якщо США односторонньо припинять свою військову, дипломатичну підтримку та обмін розвідданими, Україна опиниться у дуже важкому становищі. І навіть за активнішої участі європейців вийти з нього буде надзвичайно складно", – зазначив Олександр Габуєв, директор Carnegie Russia Eurasia Center у Берліні.
У Москві після розмови між Трампом і Путіним у середу відчувався справжній ентузіазм. "Одна єдина розмова може змінити хід історії — сьогодні лідери США та Росії, можливо, відчинили двері у майбутнє, яке буде визначатися співпрацею, а не протистоянням", – прокоментував Кирило Дмитрієв, голова російського суверенного фонду, який бере участь у закулісних перемовинах із США щодо обміну заручниками.
Цей дзвінок став драматичним поворотом у зовнішній політиці США порівняно з епохою Джо Байдена, попередника Трампа, який обіцяв підтримувати Україну "стільки, скільки потрібно", працюючи разом із західними країнами для ізоляції Росії. Зараз же США заявили, що перемога на умовах України є "нереалістичною" — зміна, яку Москва зустріла як повернення до здорового глузду.
"Нарешті, американці починають сприймати все серйозно, без безглуздих ілюзій, якими вони насичували українців від початку війни. Це здоровий глузд і шанс зупинити війну", – сказав колишній високопосадовець Росії.
"Путін позбавив себе будь-яких ілюзій вже через три дні, коли Росія усвідомила, що її плани блискавичної перемоги зазнали краху», – додав він. "Але європейці та американці перебували під впливом цих ілюзій увесь цей час, і тепер лише починають бачити реальність"
Високопосадові представники України та західних країн зазначають, що Трамп і Путін, ймовірно, спробують узгодити припинення вогню на одну з двох значущих дат: Великдень, який цього року святкуватимуть як православна, так і католицька церкви (20 квітня), або 9 травня, коли Росія відзначає перемогу СРСР над нацистською Німеччиною.
"Путін, напевно, домагатиметься укласти угоду саме у таку визначну дату", – зазначив український чиновник.
У Москві ринки відреагували з ентузіазмом: рубль підсилювався на 5% проти долара, а головний індекс біржі Москви виріс на 2,8%, досягнувши найвищого рівня за останні дев’ять місяців.
Жорстко налаштовані проросійські діячі зустріли дзвінок як знак того, що перемога Росії стає неминучою.
"Має бути справді боляче для ЄС та України чути це, але їхня думка вже більше не має значення", – сказав Костянтин Малофеєв, магнат, який очолює кілька російських добровольчих підрозділів, що борються в Україні. "Україна є лише привід для масштабного діалогу між двома великими країнами про початок нової ери в історії людства".
Путін повідомив Трампу, що хоче "вирішити причини конфлікту", що свідчить про те, що Росія не відмовилася від своєї мети зупинити прагнення України вступити до Заходу та скасувати пост-холодновоєнний режим безпеки.
Москва також вимагає, щоб Україна передала контроль над чотирма частково окупованими південно-східними регіонами, жоден із яких Росія не контролює повністю, та очікує від Заходу скасування всіх санкцій щодо війни.
За словами Дмитра Треніна, дослідницького професора в Вищій школі економіки в Москві, оскільки Росія має перевагу на полі бою, Путін може продовжувати війну, якщо Трамп не погодиться з усіма його вимогами.
"Росія серйозно ставиться до вирішення українського питання. Вона не клопочеться про мир за будь-яку ціну. Єдині гарантії, на які вона може розраховувати, – це ті, які може надати сама. Угода, що не відповідатиме життєво важливим вимогам безпеки Росії, лише гарантуватиме, що незабаром спалахне нова війна. Росія не допустить цього", – підкреслив Тренін.
Він додав: "Бої не припиняться з початком переговорів; а якщо угоди не буде, вони продовжаться".
Варто відзначити, що делегація, яку Трамп призначив для перемовин з Росією, не включає його власного спеціального представника з цього питання – Кіта Келлога, який був одним із найголосніших американських чиновників, що закликали посилити санкції проти Москви та підтримувати постачання зброї Україні.
"Це свідчить про те, що адміністрація не збирається сприймати основні інтереси України серйозно. Путін сприйняв би це як схвалення свого світогляду та крок до реалізації своєї мрії про створення справді глибокого протистояння між США та Європою", – зазначив колишній високопосадовець США.
Намагаючись швидко закінчити війну, Трамп поставив Україну у скрутне становище. Київ сподівався, що зуміє переконати Трампа розробити спільну позицію для приведення Росії за стіл переговорів, і навіть запропонував надати доступ до своїх запасів рідкісних земельних металів в обмін на підтримку США.
Голова ОП Андрій Єрмак розповів Financial Times, що налагодження тісних відносин із командою Трампа було "викликом" і що для встановлення такої ж співпраці, як за епохи Байдена, знадобиться час. Наразі Київ та його європейські союзники дивляться здивовано і з острахом здалеку, побоюючись, що США можуть укласти невигідну угоду з Путіним для завершення війни – а потім залишити їх із рахунком.
"Трамп виявляється таким же поганим, як ми боялися. Він готовий укласти угоду з Путіним за рахунок України, і при цьому хоче, щоб Україна виплатила йому свої ресурси, зокрема рідкісні метали.Питання в тому, що робитимуть Україна та Європа", – зазначив Володи́мир Кулик, професор політології Київської школи економіки.
Додаткові деталі з інтернет-джерел свідчать, що ця нова хвиля переговорів та перегляду санкцій викликала значний резонанс як у західних, так і у російських ЗМІ. На фоні зміцнення рубля та підвищення біржових індексів у Москві, проросійські діячі відзначають, що "перемога вже на порозі". З іншого боку, експерти в Києві висловлюють занепокоєння щодо можливих наслідків для української безпеки та суверенітету, якщо США дійсно вирішать переформатувати свою підтримку у відповідності до нових геополітичних умов.
Таким чином, ситуація навколо переговорів між Трампом і Путіним відкриває нову главу у тривалій війні, де питання безпеки, енергетичної політики та стратегічного впливу стають вирішальними як для Росії, так і для Заходу.
Видання Politico повідомило, що останні заяви президента США Дональда Трампа щодо його розмов з російським правителем Володимиром Путіним і українським президентом Володимиром Зеленським, у ході яких американський глава озвучив жахливі умови припинення війни в Україні, зокрема відмову від вступу до НАТО, неможливість вийти на кордони 2014 року, а також другорядну участь Києва у переговорах з Москвою, стали для багатьох політиків та дипломатів на Заході "холодним душем", шоком і "чорним днем". Дехто вважає, що у Кремлі "п'ють горілку з горла", адже США не просто підіграють Росії, а цілком і повністю зливають Путіну Україну. Щобільше США, як дехто зазначає, у першу чергу, зливають й інтереси Америки.