Ізраїль та ХАМАС досягли угоди про припинення вогню та звільнення заручників, але внутрішньополітичні розбіжності в Ізраїлі можуть поставити під загрозу її виконання
Ізраїль і ХАМАС досягли угоди про припинення вогню в Секторі Газа, але виконання цієї угоди знаходиться під великим питанням. Згідно з коментарями військового оглядача Давида Шарпа, підписання угоди - це ще не гарантія її виконання. Оскільки внутрішньополітичні розбіжності в Ізраїлі можуть спричинити зрив домовленостей.
"В Ізраїлі є дві коаліції, і одна з них, зокрема, радикально проти цієї угоди. Більша партія ставить умови: готові підтримати угоду лише за умови, що перший етап буде реалізований, а потім можна буде повернутися до подальшої реалізації цілі", — пояснив Шарп.
Він також наголосив, що перший етап угоди, хоча й складний з технічної точки зору, все ж має шанс бути виконаним. Однак, зважаючи на політичну нестабільність, повне зривання угоди неможливо повністю виключити.
Важливим є і той факт, що угода передбачає звільнення заручників, часткове виведення ізраїльських військ із Гази та міжнародну гуманітарну допомогу. План дій складається з трьох етапів, і перший етап має розпочатися 19 січня.
Проте, ізраїльський уряд на чолі з прем'єром Біньяміном Нетаньяху ще не погодив всі деталі угоди. Ізраїль очікує на остаточну згоду ХАМАС, після того, як бойовики відмовилися від частини умов. Таким чином, мир, хоча й наближений, може бути дуже коротким і нестабільним, якщо обидві сторони не знайдуть способу стабільно реалізувати угоду.
Мирова угода між Ізраїлем і ХАМАС містить практичні процедури та механізми виконання Угоди. Цей договір на подив короткий. Вочевидь, краще коротко, але влучно. Зазначається необхідність обміну ізраїльськими заручниками та палестинськими полоненими та повернення до сталого спокою. Перший етап підготовки має досягти постійного припинення вогню між двома сторонами.
Другий етап підготовки. Метою сторін і посередників є досягнення остаточного консенсусу щодо виконання Угоди про обмін заручниками та полоненими від 27 травня 2024 року та повернення до стійкого спокою, який би забезпечив постійне припинення вогню між сторонами. Усі процедури на першому етапі триватимуть на етапі 2, доки тривають переговори щодо умов виконання етапу 2, а гаранти цієї Угоди працюватимуть над тим, щоб переговори тривали до досягнення згоди.
2. Виведення ізраїльських військ. Виведення ізраїльських військ на схід із густонаселених районів уздовж кордонів сектора Газа, включаючи Ваді-Газа (вісь Нецарім і кільце Кувейту). Ізраїльські сили будуть розгорнуті по периметру 700 метрів, за винятком 5 локальних точок, які будуть збільшені не більше ніж 400 додаткових метрів, які визначить ізраїльська сторона на південь і захід від кордону та на основі карт узгоджені обома сторонами, які супроводжують угоду.
3. Обмін полоненими:
4. Філадельфійський коридор:
5. Прикордонний пункт Рафах:
6. Виїзд хворих і поранених мирних жителів:
7. Повернення неозброєних внутрішньо переміщених осіб (коридор Нецарім):
8. Протокол гуманітарної допомоги:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.