Міноборони закуповувало продукти для ЗСУ за завищеними цінами ще з осені

Читать на русском

Через три тижні після публікації контракту на 13 мільярдів гривень Міноборони нарешті дало ще кілька минулорічних каталогів з закупівель

Читать на русском
Міноборони закуповувало продукти для ЗСУ за завищеними цінами ще з осені
Відомство закуповувало продукти за цінами, вищими ніж ринкові

Через три тижні після публікації контракту на 13 мільярдів гривень Міноборони нарешті дало ще кілька минулорічних каталогів з закупівель

Ціни на базові продукти у закупівлях Міноборони "стрибнули" ще восени 2022 року. Вартість картоплі та капусти в каталогах оборонного відомства значно відрізняються від середніх споживчих цін на ці ж овочі за даними Держстату. Подекуди навіть удвічі. 

Про це повідомила голова антикорупційного комітету Верховної ради Анастасія Красносільська. Вона опублікувала каталоги цін на продукти за договорами Міноборони із постачальниками за 2022 рік. Жоден із цих документів не позначений як державна таємниця чи документ з обмеженим доступом. 

Результат можна побачити на графіку. Так, зокрема, з початку осені ціни на картоплю і капусту в каталогах Міноборони значно відрізнялися від середніх споживчих цін на ці ж овочі за даними Держстату.

Графік цін на капусту та картоплю 
Графік цін на капусту та картоплю 

Можна побачити, що у перші місяці повномасштабного російського вторгнення ціни на картоплю і капусту з каталогів Міноборони подекуди були в кілька разів нижчими, аніж ціни на ці ж овочі у каталогах, датованих осінню — після збору врожаю, коли на ринку ціна на них найнижча. І все ж таки, перший стрибок ціни на всі види продуктів відбувся на початку березня. 

"Я свідомо не ставлю питання щодо цін у перший місяць війни — за тих обставин пріоритетом було зберегти постачання за всяку ціну. Важливо: договори містять лише загальний список продуктів. Які саме товари постачалися по факту і коли — невідомо, для цього потрібно також дослідити видаткові накладні", - прокоментувала Красносільська.

Вона наголосила, що оприлюднює ці контракти не для роздмухування скандалу. За її словами, потрібно демонструвати прозорість та вирішувати проблему. 

"Вважаю, що обов'язок влади у ситуації із закупівлями продуктів для військових — проактивно демонструвати прозорість, ... вживати заходів для вирішення проблеми (а не замітати її під килим чи чекати наступного копняка від журналістів-розслідувачів). І саме в такому ключі зараз працює команда Мінекономіки", - додала Красносільська.

За її словами, у парламенті працюють над законопроєктом №8381, який вже ухвалено в першому читанні. Зокрема, це дозволить запровадити "стелі" для закупівельних цін на продукти на рівні споживчих цін за замірами Держстату (бо ціна супермаркету також включає і доставку, і охолодження, і багато чого іншого, а готують страви для військових не постачальники, а кухні частин чи самі військові).  

Як пишуть "Наші гроші", Міноборони України вже три тижні відмовляється показати накладні на поставку товарів безпосередньо на військові кухні. Ці документи є повноцінними доказами для кримінальних проваджень. І тоді українцям не доведеться вірити на слово, що за яйця платили по 17 гривень за одну штуку, а за картоплю у розпал сезону копання платили по 20 гривень за кіло. Також відомство досі не показало контрактів на 2023 рік, у яких були нібито виправлені нібито технічні помилки. 

Що було раніше 

1 лютого працівники ДБР повідомили про підозру нещодавно звільненому заступнику Міністра оборони України, який відповідав за тилове забезпечення. Він лобіював укладення договорів про постачання продуктів для військових за завищеними цінами, а також закупівель бронежилетів, касок, одягу та інших речей для потреб Збройних сил України низької якості на загальну суму понад 1 мільярда гривень. Всі договори укладалися за повною передплатою. Посадовець не тільки знав про факти постачання неякісної продукції, а й здійснював тиск на підлеглих для прийняття неякісної продукції на військові склади та організацію повторних проведень лабораторних випробувань бронепластин, які не витримали первинних випробувань. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль доручив створити оновлену систему закупівель для армії. Для реалізації цього завдання з'явиться робоча група. За його словами, це буде "оновлена система, яка забезпечить дотримання секретності та публічний контроль за закупівлями".

Раніше ми писали, що заступник Резнікова подав у відставку. Крім того, Резніков прокоментував скандал з завищеними цінами на продукти для військових.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.