Вартість фляг виявилась втричі більше за ринкову. Державний оператор тилу розповів, що двічі тендер вигравала українська компанія, але результати скасовували
У вівторок NGL.media опублікувало розслідування, згідно з яким Міноборони закупило для ЗСУ пластикові фляги за ціною, що втричі перевищує ринкову. У 2024 році Міністерство оборони витратило понад 54 мільйони гривень на придбання 153 тисяч армійських таких фляг з Китаю. Для ЗСУ одна фляга обійшлася в 355-354 гривні, тоді як на сайті alibaba.com аналогічна фляга натівського зразка коштує 154 гривні.
Наступного дня в агенції "Державний оператор тилу" (ДОТ), яка займається забезпеченням нелетальних потреб ЗСУ, заявили, що не змогли придбати дешевші фляги. Вони пояснили це тим, що український виробник не отримав відповідного акту від управління Міноборони, яке відповідає за матеріальне забезпечення ЗСУ. Про це пише "Українська правда".
В ДОТ пояснили, що під час закупівель фляг переможцем аукціону двічі ставав український виробник. Однак обидва рази результати були скасовані через те, що Головне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ (ГУРСМЗ) не надавало виробнику акт відповідності вимогам технічної специфікації. Через це результати тендеру було скасовано.
У ДОТ також зазначили, що виділили два місяці між першою та другою закупівлями, щоб український виробник встиг отримати цей акт та міг бути законтрактований. Однак документ так і не був виданий, додали в агенції.
Зазначимо, що в розслідуванні йдеться про те, що фляги зараз поставляють компанії "Колтрейн" та "Суперформ". Вони почали працювати нещодавно і відразу ж стали отримувати замовлення на сотні мільйонів гривень. Водночас в цих компаніях немає потужностей.
Через це вони закуповують фляги у китайських виробників. Зазвичай такі фірми "прокладками", а умови, які в Міноборони створюють для їх перемоги - "заточками". На це вказують й строки доставки фляг - впродовж 19 днів з моменту укладання контракту. Виконати ці вимоги можна лише тоді, коли є гарантія отримання контракту. Посередництво дозволило "Колтрейну" заробити до 24 млн грн, а "Суперформу" - до 11 млн грн на тендерах в 54 млн грн. Маржа в обох випадках склала близько 200%.
На початку цього року міністр оборони Рустем Умєров після масштабних скандалів із закупівлями заявив про боротьбу із корупцією в Міноборони. Він повідомив, що відомство впроваджує нову архітектуру закупівель за стандартами НАТО та перебудовує закупівельні механізми так, щоб не зашкодити безперервному постачанню зброї та тилового майна ЗСУ.
Наприклад, наприкінці січня в державний бюджет повернули майже 1,5 мільярда гривень, які намагалися вкрасти на закупівлі артилерійських снарядів для Збройних Сил України. Кошти були виведені за кордон під час придбання оптової партії боєприпасів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.