Росія організовувала розгалужені мережі протидії мобілізації, а помилки української влади їй тільки допомагали
За час війни випадків нападів на військових ТЦК були десятки. Та 31 січня вперше такий напад закінчився смертю військовослужбовця. Трагедія сколихнула суспільство, а Командувач Сухопутних військ ЗСУ Михайло Драпатий заявив, що “вбивства військових у тилу — це червона лінія, яку не можна перетинати”. Ця історія не лише про смерть одного військового, а про можливий початок внутрішнього збройного конфлікту в Україні.
Громадський діяч Юрій Гончаренко, керівник аналітичної групи InfoLight_UA, розповів, як російські окупанти намагаються знищити українську армію зсередини, перехопивши управління мобілізацією в української влади. Він також пояснив, чого саме такими втручаннями хоче досягти ворог.
“Спочатку ворог створював реальність, якої не існувало. В момент, коли під ТЦК були черги, він запускав канали про роздачу повісток. Травень 2022 року був насправді першим піком цієї активності. І хоча примусова мобілізація була, жодної силової не існувало ніде, окрім постановок Росії. Але вигадана реальність була зернами, які проростали”, - пише Гончаренко.
Приблизно у серпні 2022 року влада зробила першу помилку - повістки почали роздавати порушникам правил дорожнього руху, комендантської години, мажорам - як покарання. Тоді російські мережі протидії мобілізації розгорнулися на повну.
“Мережа адвокатів стали гостями навіть на єдиному марафоні, а також щоденно цитувалися в ЗМІ. "Блогери та правозахисники" почали свою розкрутку через ТікТок, і поки всі в Україні дивилися в бік Телеграм, справжня загроза розгорталася в іншому місці, бо з ТікТок всіх прихильників збирали в закриті групи Viber”, - згадує громадський діяч.
На початку 2023 року сталося одночасно дві взаємопов'язані помилки, пише Гончаренко. “Українська влада заявила про закінчення війни до кінця 2023 року, а діячі громадських організацій, які були зав'язані на США, розпочали кампанію атаки на українські державні інституції під загальним гаслом "Ми вже перемогли, час боротися за вплив і посади". Саме тоді прозвучав інерційний сценарій перемоги та було написано маніфест сталого миру, який став квінтесенцією перебування в ілюзорному світі”, - нагадує автор.
Станом на осінь 2023 Росія організувала розгалужену мережу протидії мобілізації: кілька автономних мереж, що мали координаторів в кожному великому місті, десяток юристів на кожну область і по 2-10 тисяч учасників на кожну область. Було створено кілька додатків, головна мета яких була надавати юридичні поради та подавати сигнал про допомогу. Переважно це була автоматизована розсилка смс всім хто знаходився в радіусі 5 км від події, а отже на спеціальному сервері розгорнули окрему систему. Один з варіантів додатка копіював державну Дію, тільки для "в статусі людина".
Влітку 2023 року мало не щодня в Мережу вкидували відео про силову затримку чоловіків, значна частина яких була постановкою. Та тема військового обов’язку стала трендом у Твіттері, а Маск особисто закликав припинити допомогу Україні через силову мобілізацію, згадує Гончаренко.
“Заклики чинити силовий спротив мобілізації з'явилися масовано восени 2023 року. Тоді ж російська агентура почала формувати списки працівників ТЦК, викладати їх персональні дані, в ТікТок вірусилися відео "повернувся з фронту і покарав працівника ТЦК, який тебе мобілізував". Мені здається, що через упередження, що вся російська пропаганда в Телеграм, мислителі з Фейсбук та активісти з Твіттера не помічали як формуються ці зловмисні наративи в місці, яке вони сприймали зневажливо і несерйозно”, - пише активіст.
В грудні 2023 під час обговорення змін до мобілізації заговорили про демобілізацію. Її очікування спочатку стимулювало військових, а після квітня 2024-го вбило мотивацію і на фронті, і в тилу, каже Гончаренко.
Найбільш фатальною помилкою влади Юрій Гончаренко називає запровадження у травні 2024 року сервісу Резерв+. Адже тоді почала формуватися паралельна реальність з тих, хто в цілому був готовий йти служити, проте якому не дали оновити дані, або після оновлення даних через Резерв+ чомусь забрали з вулиці. А з липня 2024 року ще й штрафували за те, що ТЦК були фізично не спроможні охопити всіх військовозобов’язаних.
“До речі, саме тоді мені стало най шкода саме працівників ТЦК, бо я бачив як на них скерована ненависть через помилки Міноборони та в цілому держави. І саме тоді на них почали каналізувати ненависть і російська агентура, і українська влада, уникаючи відповідальності за неспроможність, і журналісти, і антикорупціонери на гроші USAID, і самі військовозобов'язані”, - наголошує автор.
З літа 2024 року на тлі цих суспільних настроїв Росія почала розгортання мереж силового спротиву, які закликали до вбивств. Спочатку це також були фейкові, але поступово це перетворилося на рух реальних людей, наголошує Гончаренко. В кожній області України, за його словами, є від 500 до 3000 активних учасників, які брали в руки ножі, сокири, таранили автівками, кидали коктейлі та інше.
Після вбивства військового ТЦК, що сталося на Полтавщині, ворог очікує, що у відповідь буде вогонь на ураження по цивільних. “Зараз по всім каналам несеться підтримка "народного месника". І заклик робити так далі”, - зазначає автор.
Розрахунок росіян йде на створення такого середовища в Україні, де пануватимуть настрої, що Україна програла війну і що сидіти за вбивство військового недовго. Що людину або обміняють на українського полоненого, або звільнять окупанти.
“Насправді ж мета - внутрішній збройний конфлікт. Хаос. Громадянська війна, елементами підготовки до якої є і деструкція вертикалі ЗСУ. Додатковий розрахунок - що держава не має ідей щодо змін в мобілізації”, - завершує Юрій Гончаренко.
1 лютого стало відомо, що напередодні на заправці у Пирятині Полтавської області чоловік і балаклаві застрелив із мисливської рушниці працівника районного ТЦК та СП. Напад трапився у момент, коли працівник ТЦК супроводжував мобілізованих до 199 навчального центру. В області було оголошено розшук як стрілка, так і одного з мобілізованих, також запроваджено план-перехоплення "Сирена". Згодом поліція оперативно затримала нападника.
Цього ж дня у Рівному пролунав вибух у будівлі обласного ТЦК та СП. Нацполіція повідомила, що в результаті вибуху загинула одна людина. Ще шестеро осіб отримали поранення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.