Під час вивезення росіян почався обстріл населеного пункту, де вони були, тому операція була на межі зриву
Інформатор дізнався подробиці повернення десятків мешканців Суджі та околиць Курської області до Росії, яке відбулося у пʼятницю, 22 листопада. Про евакуацію повідомляли раніше лише російські ЗМІ, проте джерело у військових структурах України розповіло нам деталі цієї надважкої операції.
Рішення про повернення було ухвалено трохи понад тиждень тому, коли відбулася нарада за участі українського Генштабу, Міноборони, Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій та Червоного Хреста. Там і було прийняте рішення, що треба розпочати евакуацію суджанців через територію Білорусії до Росії. З російською стороною перемовини йшли вкрай важко, проте вдалося дійти згоди та здійснити евакуацію першої групи.
Після цього мешканців Суджі по 3-4 особи, всі - у бронежилетах, почали вивозити медики. Везли на територію приблизно у 50 км від кордону, допоки їх не зібралося близько тридцяти осіб (зазначимо, що російські джерела вказують на кількість у 46 евакуйованих). Спочатку їх всіх завозили до лікарні, де вони проходили медичне обстеження, отримували медичні документи, а потім їх відвозили на місце тимчасового проживання.
Евакуація відбулася вранці 22 листопада о шостій ранку. І саме в цей час у місці, де вони перебували, відбувся масований обстріл військовими дронами ворога. Самі ж ці суджанці навіть стали свідками дрона, котрий пролітав над їхніми головами. Під час евакуації вони запанікували, після чого постало питання, чи виїжджати взагалі. Проте зрештою було прийнято рішення завершити операцію. Вивозили їх, ймовірно, через територію Білорусі, де, власне, потім передали росіянам.
Уся ця операція проводилася в умовах суворої секретності. Її організатори боялися провокацій з боку росіян, особливо обстрілу машин з росіянами, котрих евакуювали. Але оскільки все пройшло вдало, то, скоріш за все, подібні евакуації будуть продовжуватися, повідомило джерело.
Велика кількість людей, яких будуть евакуювати знаходяться у будинку у центрі Суджі (до якого у жовтні їздили українські журналісти). У підвалі цієї будівлі знаходяться понад сотня осіб. У них є дві "буржуйки" та генератори, які привозили співробітники української військової комендатури. Проте можливі проблеми з їжею та водою, оскільки під час своїх контрнаступальних дій росіяни почали рівняти Суджу та околиці з землею, через це українські військові не мають змоги постачати мешканцям укриття якісну гуманітарку.
Інформатору стало відомо, що між мешканцями Суджі та околиць (загалом їх близько тисячі осіб) йдуть величезні конфлікти за продукти. Через загострення ситуації у листопаді у місті частим явищем стали бійки та сутички за їжу, котрої залишилось зовсім мало. Зазначимо, що товари з місцевих магазинів та аптек вже давно розібрані.
Нещодавно навіть відбулася ситуація, коли сімейна пара росіян зайшла до будинку, де залишилися чотири кілограми цукру, а вже там на них накинувся незнайомий чоловік з заточкою та криками, "що це будинок його кума".
Додамо, що серед суджанців є як і ті, хто хочуть виїжджати та вже навіть записалися на виїзд. Проте є й ті, хто боїться - російська пропаганда переконує їх, що Україна начебто може відібрати дітей, або ж змусити копати окопи для бійців ЗСУ чи стати живим щитом перед російськими окупантами. Тим часом, як розповідає джерело Інформатора, серед майбутніх евакуйованих ширяться чутки щодо похмурого майбутнього - вони бояться, що Російська Федерація планує їх поселити знову у фронтовій Курській області, з котрої їх власне й вивозять.
У Курській області РФ, в тому числі й у Суджі, чимало українців. Наразі вони стали заручниками ситуації, адже у більшості чоловіки чи дружини є громадянами РФ, а їм закритий в'їзд на територію України. Як, наприклад, Марина, з якою журналісти Інформатора поспілкувалися під час поїздки за лінію. Вона хоч і мешкає у Росії, але досі є громадянкою України. Проте повернутись до рідної країни не може, бо має доглядати хворого чоловіка.
Але жити у Суджі й навколишніх селах під постійними обстрілами, у якому гостро стоїть проблема з їжею, водою і ліками, доволі складно. Аптеки та магазини не працюють. Зв'язку, світла, газу та води теж немає. Місцеві мешканці звертаються за допомогою до наших військових, адже російська влада просто втекла, лишивши громадян напризволяще. Проте й українським воїнам все складніше доставляти найнеобхідніше у цей регіон через обстріли.
Прессекретар Суджанської військової комендатури Олексій Дмитрашковський заявив, що у районному центрі та прилеглих селах перебуває близько 2 тисяч людей. У тому числі діти. До речі, наймолодшій із них, Дарині, менш ніж два місяці, й з'явилася на світ вона у Сумах.
Україна могла б вивезти з Курщини жінок, літніх людей та дітей, але не все так просто. Справа в тому, що в умовах війни це може вважатися незаконною депортацією. Саме тому наші військові організували притулок для мешканців в одній з адміністративних будівель, щоб максимально їх убезпечити. Там є підвал, у якому можна переховуватись під час обстрілів. Також їм привозять ліки й пайки.
Відомо, що у перші дні Курської операції наші військові евакуювали із Суджі шістьох людей. Всі вони є громадянами України, тому жодних порушень Женевської конвенції не було. Вони опинилися в Росії через літніх родичів, які потребували догляду. Потім люди похилого віку померли, а українці застрягли в чужій країні.
Варто зазначити, що Росія не дозволяє своїм громадянам покинути зону бойових дій на Курщині. А ті хто зміг виїхати до Курська та інших населених пунктів, вже почали виходити на мітинги. Вони вимагають від влади визнати війну у Курській області, а ще провести евакуацію мешканців з Суджі.
Мешканці Курщини похилого віку зазомбовані російським телебаченням. Вони відмовляються визнавати, що їх обстрілює їхня ж армія та заводять стару добру пісню про "8 років бомбили Донбас". Українські військові пробували проводити з ними бесіди про те, що насправді відбувається, втім марно.
Натомість молоді громадяни Росії, які залишилися в Суджі на Курщині, заявляють про бажання евакуюватися на територію України. На додачу хочуть ще й отримати українське громадянство. Таке рішення вони пояснюють тим, що саме під час боїв побачили реальне ставлення влади до населення. Людське життя в Росії нічого не варте.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.