Маск - усьо! Трамп каже: його політична карʼєра згасла

Стало відомо, куди подівся Ілон Маск і чому найвідоміший техномагнат перестав бути у фокусі політики США

Ілон Маск, Дональд Трамп
Ілон Маск випав з політичного радару, навіть республіканці мовчать про мільярдера. Фото: Getty Images

Американський мільярдер Ілон Маск, колись постійний гість політичного і медійного ландшафту Вашингтона, раптово випав з центру уваги. Ще зовсім нещодавно генеральний директор Tesla був чи не головним ньюзмейкером поряд із Дональдом Трампом. Однак нині його майже не згадують ані в Республіканській партії, ані в самій адміністрації.

Як пише Politico, колись Трамп регулярно писав про Маска на своїй платформі Truth Social, але вже понад місяць – жодної згадки. Його ім’я зникло з електронних листів команди зі збору коштів, а також із брифінгів Білого дому. Навіть конгресмени Республіканської партії припинили використовувати Маска в комунікаціях із виборцями. А ще зовсім нещодавно він був на виду: від засідань у Білому домі до спільних фото з Трампом біля Tesla на газоні резиденції.

Та як виявив аналіз видання Politico, цей період завершився. Присутність Маска у Вашингтоні стрімко згасла. Його вплив на новинний порядок денний і республіканський дискурс фактично зник - частково через зміну політичної кон’юнктури, частково через зниження його особистої популярності.

Деякі вважають, що така "пауза" вигідна для Республіканської партії. Рейтинги Маска падають, навіть порівняно з не надто популярним Трампом. Наприклад, у Вісконсині Маск виступав як головний донор, але радше ускладнив кампанію республіканців. Його антикризова ініціатива DOGE, попри певний успіх у скороченні витрат, поступилася увазі іншим пріоритетам - митам і бюджетним баталіям. Хоча республіканці загалом висловлюються про нього прихильно, деякі вже обережно припускають: краще б Маск залишався у тіні.

"Якщо він допомагає зсередини, це ефективніше, ніж на передовій кампанії", - каже Девід Макінтош із консервативного Club for Growth.

Такий підхід ускладнює демократам спроби атакувати опонентів через зв’язки з Маском, хоч вони й досі розглядають його як образ негативного героя. Маск все ще залишається потужною фігурою - завдяки мільйонам підписників у соцмережі X, колишньому Twitter. Але республіканці наразі уникають прямої асоціації з ним у публічному просторі.

Ілон Маск не став авторитетним політиком в команді Трампа. Фото: Getty Images
Ілон Маск не став авторитетним політиком в команді Трампа. Фото: Getty Images

Відхід від Маска особливо помітний у зборі коштів: якщо в лютому його ім’я фігурувало майже щодня, то від березня - майже повна тиша. Єдиний виняток - згадка про бейсболку, яку він носив, у травневому листі. Натомість у Білому домі його більше не показують ані на фото, ані в офіційних каналах. Президент США Дональд Трамп відповідає, що політична кар'єра Ілона Маска поки що завершилася. 

Рівень інтересу до Маска впав не лише в політиці, а й у пошукових системах і ЗМІ. Репутаційні проблеми посилились: опитування демонструють зростання антипатій, навіть серед незалежних і менш освічених виборців. Згідно з даними Data for Progress, більшість виборців вважає, що Маск повинен завершити свою роботу в уряді достроково.

Навіть республіканські стратеги визнають: боротьба з корупцією в уряді, яку вів Маск, потрібна, але форма її подачі - контроверсійна. Маск більше не "зірка" правих кампаній. І хоча демократи продовжать використовувати його образ у своїй риториці, його реальна роль у політичному процесі, схоже, відходить у минуле.

Маск пропав з найближчого оточення Трампа. Фото: Getty Images
Маск пропав з найближчого оточення Трампа. Фото: Getty Images

Що не так з Маском, чому у світі палили автівки Tesla

У світі на тлі недовіри до Ілона Маска у березні почалася хвиля протестних акцій - у деяких країнах власники демонстративно підпалювали електрокари Tesla. У мережі поширювалися відео з Австралії, Франції, Німеччини та навіть Канади, де автомобілі з логотипом Tesla перетворювали на палаючі символи протесту проти Маска.

Цікаво, що підтримати Маска наважився хіба що сам Дональд Трамп - президент США, відомий своєю прихильністю до гучних жестів. Він публічно придбав Tesla Model S і назвав Маска "національним активом", що потребує підтримки, а не цькування. Він розкритикував тих, хто атакував та псував майно Tesla. А паліїв електрокарів назвав терористами. Їх можуть відправити до в’язниці у Сальвадорі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube