Лубінець заявив про початок розслідування проти людей, які зловживають правом на інформаційні запити

Українець надіслав 891 запит на інформацію в державні органи протягом двох робочих днів, в омбудсмена вважають це провокацією і шукають російський слід

Дмитро Лубінець
Дмитро Лубінець пояснив, що таке зловживання правом на запит

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що його офіс спільно з партнерами проведе окреме дослідження щодо випадків зловживання правом на інформацію та звернення. Наслідком цього стане ухвалення конкретних кроків. Адже одна справа, коли людині справді потрібна інформація, і зовсім інше - спам з антидержавною риторикою.

У своєму каналі в Telegram омбудсмен пояснив, що шквал листів - це часто однотипні звернення, які містять вимогу надати однакову інформацію. В окремих випадках – у зверненнях викладається широке коло питань або конкретна тема. За законом, органи державної влади мають на них реагувати. Але мета очевидна - йдеться про звичайний тролінг і намагання заблокувати роботу того чи іншого відомства. 

"Кількість таких листів протягом певного часу може бути більше тисячі! Яскравий приклад – 891 запит на інформацію протягом двох робочих днів направила одна особа до органу місцевого самоврядування, а надалі ця цифра збільшилась до 1497. До Офісу Омбудсмана лише за перший квартал 2024 року надійшло 268 звернень від таких людей. Ця кількість фактично може блокувати роботу державних органів. Що є зловживанням правом на інформацію та звернення!", - написав він. 

Омбудсмен пояснив, що ці люди мають безліч подібностей:

  • їхні висловлювання заперечують існування України як держави, вони не визнають наявних органів влади та національного законодавства;
  • називають себе особами без громадянства, або не ідентифікують себе як громадяни України;
  • доволі часто поширюють антиконституційну риторику;
  • їхні звернення містять однаковий шаблон листів, характер оформлення, схожість “порушених” прав;
  • багато з них мають канали на YouTube з численною аудиторією, на них розповсюджуються відео, які становлять загрозу національній безпеці України, містять заклики до повалення конституційного ладу;
  • багато з цих осіб – порушували законодавство.

Листи від таких людей зазвичай однотипні та містять вимогу надати однакову інформацію. В окремих випадках – у зверненнях викладається широке коло питань або конкретна тема.

Їхня діяльність потребує більшої уваги зі сторони правоохоронних органів. Ось чому щодо спамерів проводять розслідування. 

 Доступ до правди

Нагадаємо, відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації  цим правом може скористатись будь-яка людина. Але є випадки, коли розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту від державних органів.

Раніше Лубінець прокоментував новини ЗМІ про те, що Україна подала до Ради Європи заяву про частковий відступ від дотримання Європейської Конвенції про захист прав і свобод людини. Він зазначив, що насправді йдеться не про обмеження прав людини, а про часткове скасування обмежень, які були застосовані раніше. Люди, які вважають, що їхні права порушені, можуть звернутися до Європейського суду з прав людини. Суд виносить рішення, чи було порушено права людини, і може зобов'язати уряд виплатити компенсацію.

Також Інформатор повідомляв, що Лубінець пояснив, чому Росія відмовляється від обміну полоненими.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube