Ленд-ліз: яка зброя потрібна Україні і чому на неї так довго чекати

Розповідаємо про те, як Україні допомагають іноземні партнери та яка зброя потрібна, щоб ЗСУ змогли піти у контрнаступ

Ленд-ліз: яка зброя потрібна Україні і чому на неї так довго чекати

На шостий місяць війни в ЗСУ вже визначили, яка зброя їм необхідна для контрнаступу, а яка слугує лише для оборони існуючих територій. В залежності від цього і визначається хід бойових дій. Як нам допомагають іноземні партнери?

Про ленд–ліз і актуальні потреби в Українському кризовому медіа-центрі розповів директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак. Тезисно про головне читайте в Інформаторі.

Забезпечення української армії сьогодні

За словами фахівця, Захід серйозно допомагає Україні, але й Україна рятує Захід. Взагалі по лінії нашої країни проходить геостратегічний розлом. Ми бачимо, що є Китай - він надає росії щось з комплектуючих. Є Іран - надає навіть безпілотники. Але є інший світ, який намагається забезпечити Україну зброєю. Для того, щоб Україна могла підготуватись до контрнаступу, їй потрібно отримати системи, які будуть на покоління перевершувати російські. Якраз реактивна система залпового вогню (РСЗП) і є фактично “першою ластівкою”. Звісно, “Джавеліна”, “Стінгер” - це так само дуже високий рівень, але це тактичні оборонні системи маленької дальності.

Що потрібно

Валентин Бадрак погодився з модератором у тому, що перед Заходом зараз стоїть вибір - допомогти нам стримувати росію чи перемогти її. Він переконаний - рішення у Заходу немає. Україні потрібно отримати системи ППО - без цього забезпечити контрнаступ неможливо. В чому проблема поставок?

"І американо-норвезькі системи NASAMS, і Iris-t, які виробляють в Німеччині, - все це йде через виробництво. Це означає, що все це ми можемо отримати в найкращому випадку в кінці року. А значить, потужного контрнаступу до кінця року може і не відбутися", - зазначив Валентин Бадрак.

За його думкою, ситуація була б іншою, якби ми отримали хоч аб 10 штурмових американських літаків або F16. По-перше, наші пілоти вже показали можливості використання таких літаків. По-друге, є певні напрацювання і рішення щодо їхнього базування. 

Однак після Рамштайну-4 генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, сказав, що немає остаточного рішення щодо літаків. Хоча Палата представників США вже висловилася за те, щоб виділити з бюджета українським пілотам 100 мільйонів доларів саме на підготовку українських пілотів. 

Під час розмови директор Центру зазначив ТОП-3 моделі іноземної зброї, яка потрібна Україні:

  • система ППО NASAMS
  • протикорабельні ракети NSM, які дозволять фактично розстріляти Чорноморський флот
  • оперативно-тактичні ракети ATACMS для установок HIMARS.

"Що стосується дронів, - звісно, вони нам потрібні, але ми не можемо використовувати великі дрони, якщо не буде прикрите небо. Так само важко буде з літаками, але такі, як F-16, мають активні головки самонаведення з дальністю понад 100 км, і вони могли б на випередження знищувати російську техніку і літаки", - сказав Валентин Бадрак. 

Він пояснив, що американська і радянська концепція відрізняються. В першому випадку - “небо має бути за літаками”. В другому - “небо має захищатися з землі”. За словами спеціаліста, поки що в нас більше радянських традицій, тому краще взяти зазначену зброю. Він також звернув увагу на психологічний аспект - для поставок американо-норвезьких комплексів слід буде розблокувати європейські поставки. В такому випадку долучитися можуть і Франція з Німеччиною і давати те, що нам потрібно. 

Чому так довго доходить зброя

За думкою фахівця, весь західний світ усвідомив, що Україна здатна на вдалу оборону. Вона має і свої виключні можливості, зокрема, відродження спецпризначенців. Все це робить для заходу швидку атаку на росію небезпечною.

Але Валентин Бадрак звернув увагу на нещодавні слова посла США пані Брінк про можливість визнання росію спонсором тероризму з боку США. Це може свідчити про створення реальної антипутінської коаліції. Директор Центру сподівається на ланцюгову реакцію, внаслідок чого зміняться позиції Франції та Німеччини, “які є дуже стримані і які не розглядають досі фактичну ситуацію, коли режим путіна буде знищений”. Антипутінська коаліція була б ознакою фактичного наступу. Днями Китай вже припинив інвестиції у потужний проект “Один пояс, один шлях” і почав більше співпрацювати з країнами Близького Сходу - в тому числі, із Саудівською Аравією. Це каже про те, що в Китаї може змінитися сприйняття української війни. 

Окрім того, підготовка інженерних споруд і оборони можу бути добрим знаком для України, адже це означає, що там великі побоювання контрнаступу. З іншого боку, все це робиться повільно саме через недостатню кількість і якість отриманої зброї. Але росія має багато ресурсу. Вона досі торгує нафтою і газом.

Інформаційно-психологічна операція

В цій війні російські спецслужби успадкували традиції радянського союзу, тому на початку мали певні переваги. Сьогодні світ орієнтується на правдиві дані та ознаки того, як використовується зброя. І хоча Макрон під час візиту в Київ сказав про існуючу домовленість не давати Україні танки і штурмові ударні літаки, Польща днями підтвердила передачу партії танків ПТ-91. Тут доречно нагадати про збори коштів на Байрактари у Литві, забезпечення БПЛА і танками з боку тієї ж Польші. Ситуація поступово змінюється. Світ дивиться на правду, а не на фейки. На правдиві епізоди і їх висвітлення – як роблять ЗСУ, коли показують відео філігранного і точного викоритання артилерії, снайперської зброї і установок HIMARS.

Раніше ми писали про те, що Україна отримала перші зенітні установки Gepard від Німеччини і польські танки РТ-91 Twardy. Також читайте про надсучасну зброю світового рівня, яку створили українські конструктори

Софія Єлагіна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube