Лачен-блискавичник: як влада намагається відволікти увагу від бусифікації скандалами з Тищенком, Содолем та іншими

Судячи з усього, керівники держави знайшли спосіб, як зміцнювати свій рейтинг на тлі насильницької мобілізації в Україні

Мобілізація, Тищенко, Содоль
Чи надовго вистачить цієї стратегії, сказати важко

Протягом останніх декількох днів влада досить оперативно відреагувала на низку гарячих скандалів. Наприклад, у вівторок затримали нардепа Миколу Тищенка, чия охорона у Дніпрі побила колишнього бійця Kraken Дмитра "Сина" Павлова та зашкодила його маленькій дитині. Також затримали мера Мукачева Андрія Балогу, який може бути повʼязаний з масштабною земельною махінацією.

А напередодні президент Володимир Зеленський звільнив командувача Обʼєднаних сил Юрія Содоля, якого звинувачують у нехтуванні життями українських військових. Всі ці дії викликали великий резонанс на тлі того, як обертів набирає так звана "бусифікація" на вулицях українських міст. Інформатор розбирався, що це - співпадіння чи операція влади з відволікання уваги від примусової мобілізації.

Спочатку коротко напгадаємо хронологію останніх скандалів. 20 червня в Дніпрі охорона Миколи Тищенка разом з поліцейським напала на колишнього військового Дмитра Павлова та його малолітню дитину. На учасника бойових дій вдягли кайданки та били, також пошкодження отримало немовля. Вже 25 червня до Тищенка завітало ДБР - йому оголосили про підозру в незаконному позбавленні волі особи та тепер хочуть помістити під домашній арешт. А поліцейського, який брав участь у нападі на Павлова, звільнили.

23 червня начальник штабу "Азова" Богдан "Тавр" Кротевич у телеграм-каналі розкритикував командувача Обʼєднаних сил ЗСУ Юрія Содолія, заявивши, що той на своїй посаді "вбив більше українських військових, ніж будь-який російський генерал". Наступного дня президент Зеленський звільнив Содоля.

Щодо Балоги - то його 25 червня затримали разом з екс-регіоналом Ланьо через продаж стадіону "Авангард" компанії останнього за безцінь. До речі про можливу корупційну схему було відомо ще у жовтні 2023 року, коли з обшуками до мера Мукачева та його спільників ДБР прийшло з обшуками. Але не тільки ця історія з трьох наведених у матеріалі не є новою.

Операція Блискавичник

Насправді що Тищенко, що Содоль дратували українців вже тривалий час. Наприклад колишній "слуга народу" та ведучий шоу "Ревізор" регулярно потрапляв у скандали. Його вже зачинений ресторан "Велюр" став імʼям загальним для порушень ковід-карантину в Україні. Вже у розпал повномасштабної війни Тищенко "спалився" на кришуванні шахрайських колцентрів під виглядом боротьби з ними. Також багатьох обурила його поїздка до Таїланду під час російської агресії.

До Содоля претензії ще у травні висловлювали нардепка Марʼяна Безугла та активіст Сергій Стерненко. Генерал-лейтенанта звинувачували в тому, що він призначав на посади некомпетентних осіб, відправляв морпіхів без забезпечення на смертельні завдання та не взагалі рахувався з втратами.

Тобто, ми зʼясували, що скандальну поведінку цих осіб було відомо задовго до середини-кінця червня. Через це виникає питання, а чому саме зараз влада вирішила відреагувати на ці проблеми. Відповідь може критися в іншій кричущій проблемі, з якою зіштовхнулися українці, зокрема, чоловічої статі - "бусифікація".

Темпи примусової мобілізації в Україні збільшуються. Якщо раніше йшлося лише про окремі випадки на Закарпатті та в Одесі, то тепер ТЦК заштовхує чоловіків в мікроавтобуси в Харкові, в Дніпрі, в Києві та інших містах. Також останнім часом частішають випадки, коли жертва насильницької мобілізації "раптово" помирає, як стверджують у ТЦК, від нібито епілепсії. Хоча насправді лікарі діагностують таким особам значні тілесні ушкодження, які могли бути завдані саме у військкоматах.

"Бусифікація" дратує суспільство ніяк не менше, ніж скандальні Содоль, Тищенко та інші, а то й набагато більше. Однак якщо влаштувати марафон з покарань цих осіб у стислий період (як це сталось тут - протягом декількох днів) - можна сподіватись на те, що увагу українців, хоча б на якийсь час, вдасться відволікти від проблем з мобілізацією. Ймовірно, на це і сподівається влада.

Цей процес можна порівняти з тим, як працює блискавичник (або, якщо висловлюватися калькою з російської - громовідвід). Блискавичником в цьому сенсі виступають звільнення чи затримання суперечливих осіб. Він приймає на себе суспільну напругу (удар блискавки) та відводить його руйнівний ефект (струм) в землю. За допомгою такої тактики влада й намагається себе захистити від невдоволення українців.

Крім цього варто зауважити, що запит на справдливість у суспільстві дійсно є. І він є не тільки у цивільної її частини, а й у військових. Особливо враховуючи, що скандали з Содолем та Тищенко безпосередньо стосуються них. Тож таким чином влада може вбити одразу двох зайців - одночасно і заспокоїти наших захисників, і перенести увагу цивільних з примусової мобілізації.

Також цікаво те, як виглядає ця ситуація в українському інформаційному просторі. Зокрема відомий блогер, кумир молоді Ігор Лаченков - автор телеграм-каналу "Лачен пише" - 24 червня опублікував пости з закликами вирішити актуальні проблеми. Зокрема йшлося про скандали з Содолем та Тищенком. І вже того ж дня або наступного зʼявилась реакція влади - генерала звільнили, а "ревізора" обшукують.

Пости Лачена
Пости Лачена

Не вдаючись в конспірологію можна зробити висновок, що дії керівників держави з цих питань були вчасними. Адже Лаченков та інші дружні йому канали "розігріли" величезну аудиторію українців в очікувані відповідей. І ось, влада дала суспільству рішення і, ймовірно, зміцнить свій рейтинг. Чи надовго вистачить такої тактики, наразі сказати важко. Оскільки насильницька мобілізація триває і вирішувати цю проблему в Києві наразі не квапляться.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube