«Приїхав генерал Келлог. І після його прибуття дві ночі поспіль не було жодних масованих бомбардувань. Люди вже жартують... Кажуть, нам слід дати генералу Келлогу український паспорт і залишити його тут».
Звичайний елемент кухонного інтер'єру став легендою
Символ стійкості українців – кухонна шафа з керамічним півником із деокупованої Бородянки стала музейним експонатом. Шафу з дозволу власниці обережно демонтували, щоб зберегти кожну деталь, аж до шурупів, на які шафка кріпилася до стіни.
Він буде розміщений у Національний музей Революції Гідності, передає Інформатор.
У Бородянці провели культурну "спецоперацію" з музеєфікації легендарної кухонної шафи та збереження всього її вмісту. Разом із шафою передали до музею декоративного керамічного півника, який вистояв під час вибуху рашистської авіабомби.
Близько двох тижнів минуло з моменту визволення Київської області від окупанта. Настане час, і ці трагічні сторінки обов'язково будуть меморіалізовані та осмислені, пам'ять про безвинно загиблих стане частиною нашої національної пам'яті та історії. Як і свідчення героїзму та стійкості у боротьбі за свободу українського народу проти низинного та цинічного ворога.
Одним із символів цієї стійкості стала кухонна шафка на стіні повністю зруйнованої бомбою багатоповерхівки у Бородянці. Вціліла там, де шансів, здавалося б, жодних. З усім своїм вмістом: фарфоровим посудом, скляними віконцями дверцят, баночками для спецій, традиційними сувенірами. І навіть керамічною декоративною посудиною для напоїв у вигляді півня, виготовленою у 1960-х роках видатними майстрами художньої кераміки з Василькова Валерією та Надією Проторйових.
Звичайний елемент кухонного інтер'єру став легендою завдяки фото київської фотокореспондентки Єлизавети Серватинської, яке облетіло весь світ.
Фото півня з шафкою, що вціліла з усім начинням, на останках багатоповерхівки стало ілюстрацією найпоширенішої сьогодні переклички серед українців: «Ти як? – Тримаюся…».
Будівля, на якій тримається шафка, знаходиться в аварійному стані, стіна ось-ось може впасти. Тому виникла потреба врятувати та зберегти цей унікальний символ опору українців. 14 квітня з дозволу власниці квартири Надії Сватко шафку дбайливо демонтували.
Важливо було зберегти кожну деталь, аж до шурупів, на які шафка кріпилася до стіни. Навколишня місцевість, руїни будівель та сама стіна з шафкою були задокументовані за допомогою дрону для створення 3-D моделі, зафіксовано розміщення кожної деталі, що в майбутньому дозволить відтворити розташування та середовище з максимальною точністю.
Це перша експедиція, в якій Штаб порятунку спадщини разом із партнерами розпочали системну роботу із збирання історії цієї війни рф проти України. Їхнє завдання – фіксувати та зберігати матеріальні та нематеріальні свідчення стійкості та сміливості українців, їх здатності до взаємодопомоги, взаємопідтримки та непоступливості перед ворогом, героїчну боротьбу українців за гідність та свободу.
«Музейники, культурні діячі, військові та активісти нині активно працюють над збереженням пам'яті про війну, намагаються не прогледіти миті, не втратити важливі предмети та символи, йдуть гарячими слідами наших трагедій і перемог, щоб зберегти історичну пам'ять про саму визначальну подію сучасної історії. Прийде час, і ті, хто захищав Україну та пережив з нею пекло війни, поведуть своїх дітей та онуків до музеїв, щоб вшанувати наших людей та побачити не лише історію боротьби, а й те, заради чого ми боролися», - заявили у музеї Революції Гідності.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.