Відкриті кордони дозволяють позбутися незадоволених, - вважають експерти
З 21 вересня, після оголошення путіним часткової мобілізації з росії виїхала 261 тисяча чоловіків. Таку цифру називають в адміністрації російського президента. Чому росія не закриває кордони? Чому дозволяє чоловікам призовного віку таким чином ухилитися від мобілізації? Інформатор зробив огляд ситуації та поспілкувався з експертами.
Це єдина суміжна з РФ країна, куди можна попасти без закордонного паспорту. Для багатьох росіян цей фактор став ключовим. На кордоні росії і Казахстану розташовано десятки пропускних пунктів. Тоді як для тих, хто вирішив виїхати, наприклад, в Грузію на кордоні діє лише один пропускний пункт «Верхній Ларс».
Міграційна служба Казахстану 27 вересня повідомила, що з початку мобілізації на територію країни в’їхало 98 тисяч громадян РФ. Втім у ці ж дні 64 234 громадянина росії покинули Казахстан. Прямуючи транзитом в інші країни, в тому числі – у Киргизстан та Узбекистан.
«Приїжджим з-за кордону буде надаватися допомога, але вони не отримають ніяких преференцій», - заявив президент Казахстану Касим-Жормат Токаєв.
При цьому у жителів Казахстану відношення до російських мігрантів зовсім не однозначне. Якась частина вважає цих людей зрадниками, а інша - потенційним тригером у розпалюванні міжнаціональних конфліктів і загрозою для стабільності країни.
МВС Грузії оприлюднило статистику відносно кількості росіян, які протягом тижня в’їхали до країни. Всього, починаючи з 17 вересня – це 78 742 громадянина росії. Одночасно виїхали з Грузії 51 643 росіянина. Таким чином, на території країни залишилося за останні 10 днів 27 099 громадян росії.
26 вересня Грузія припинила впускати в країну машини з іноземними номерами. Також на КПП залучили додаткові сили поліції для забезпечення правопорядку . З боку російського кордону 27 вересня ввели режим надзвичайної ситуації. На цей час кількість машин у черзі з боку Північної Осетії перевищило 5500 автомобілів.
"Більшість громадян Грузії дуже занепокоєні, бо ми ж знаємо, яка пропаганда, доктрина у Кремля, Путіна — він постійно "захищає" російськомовне населення, — каже депутатка парламенту Грузії Хатія Деканоїдзе. - Ми всі в Грузії вважаємо, що це — паніка Путіна, і остаточна хвиля, коли Росія впаде від рук України, й дуже скоро. Але є велика загроза безпеці Грузії. Ми в Грузії вважаємо, що ці громадяни РФ, які втікають від мобілізації, повинні залишитися в Москві, Пітері та інших містах, щоб боротися проти Путіна, а не їхати в Грузію пити вино, насолоджуватися в Батумі".
Даних про те, скільки росіян в’їхало в країну за останній тиждень киргизстанські чиновники не озвучують.
Але у Мінцифри країни повідомили, що за останні 8 місяців в Киргизстані зареєструвалося 170 тисяч росіян.
За оглядом киргизстанських ЗМІ, жителі країни занепокоєні «імперськістю та шовінізмом, які росіяни вважають нормою». Крім того, в Киргизстані різко зросли ціни на житло.
В Монголію кинулися жителі регіонів Східного Сибіру. У сусідню країну поїхали з Бурятії, Тиви, Забайкалля, Іркутської області і Якутії.
Найзавантаженіший пункт пропуску розташований в районі бурятського міста Кяхта. За спостереженнями громадських активістів, потік охочих кинути росії тільки зростає. В чатах по виїзду в Монголію – 3,3 тис. чоловік. Головною причиною від’їзду вказують те, що не хочуть помирати на війні, бо дуже багато тувінців і бурятів там вже загинули.
Естонія, Латвія, Литва і Польща з 19 вересня припинили впускати російських туристів, але заявивши, що надаватимуть притулок дисидентам і розглядатимуть інші особливі випадки, наприклад, робочі поїздки чи відвідування родичів.
Естонський міністр закордонних справ Урмас Рейнсалу у роз’ясненні для агентства Reuters заявив, що країни Балтії не надаватимуть автоматичного притулку російським втікачам від мобілізації.
Уряд Фінляндії повідомив, що прийме у четвер, 29 вересня, постанову, яка істотно обмежить право громадян Росії на в'їзд до країни в якості туристів і використання її як транзитної країни для поїздок в інші частини Шенгенської зони.
23 серпня уряд Німеччини оголосив, що відмова від служби в російській армії, як і дезертирство з неї, буде визнаватися у ФРН переконливою підставою для отримання політичного притулку. Ця заява викликала неабиякий резонанс у суспільстві.
В росії чутки про можливе закриття кордонів для чоловіків призовного віку стали поширюватися с першого дня мобілізації 21 вересня. Але пройшло вже більше тижня, а десятки тисяч росіян все ще мають можливість покинути батьківщину та уникнути від участі у військових діях рідної росії проти України. Чому кордони не закривають?
Одна з версій, що влада росії вирішила поки не закривати кордони, бо на них скупчилися великі черги, Мовляв, у випадку обурення людей силовиків не вистачить, щоб стримати натовп. При цьому від думки закрити кордони в кремлі поки не відмовляються.
А 28 вересня спікер держдуми В'ячеслав Володін був змушений спростувати свою ж заяву про те, що виїзд з країни для військовозобов'язаних заборонений через мобілізацію. Міністерство оборони росії нагадало йому, що мобілізація «часткова» і норма про повну заборону не розповсюджуються на нинішніх мобілізованих.
Політолог Олег Постернак вважає, що путін таким чином позбавляється від потенційно критично налаштованої до його режиму публіці. «Ця мета 100% реалізовується кремлем», - підкреслив він.
Згоден з ним політолог Володимир Фесенко. Він вважає, що в кремлі та у відповідних структурах дійшли висновку, що нічого страшного не відбувається.
«Ті, хто явно не хоче воювати і має якісь фінансові резерви, нехай біжить. Менше буде потенційно незадоволених. Тобто, буде природна селекція. Хто готовий йти, як баранчик на забій, те підуть. Хто боїться – нехай тікають», - сказав політолог. При цьому експерт зазначає, що закриття кордонів – це питання часу. Поки залишається вікно можливостей. «У мене глибока підозра, що і в міністерстві оборони і у різних інших органах причетних, банально заробляють. Є корупційні мотиви. І поки немає прямої вказівки, там збирають гроші з тих, хто ухиляється від мобілізації і намагається виїхати з країни», - вважає політолог. Він додав, що поки міграція від мобілізації це стихійний процес. Інша справа, що в рамках цього процесу спецслужби росії можуть заслати агентуру. Так. Але для Європи це не буде потрясінням. Потік прямує в Турцію, Казахстан, Грузію», - припустив Володимир Фесенко.
Про те, що Євросоюз захистив себе від напливу російських мігрантів висловився і політолог Сергій Биков. При цьому, він рекомендує іншим країнам, куди мігрують зараз росіяни вживати більш рішучих заходів, щодо збереження свого суверенітету.
«Тим, хто хоче вижити, треба вжити більш рішучі заходи з встановлення національного суверенітету своїх республік. Взяти приклад того ж Дагестану. Якщо російська влада вирішила усі захоплені народи відправити на смерть, то чому б цим народам не вирватися з кремлівського полону і не відстоювати свою свободу?», - вважає політолог.
Раніше інформатор повідомляв, що в Криму масово роздають повістки до військкоматів. І в першу чергу - кримським татарам. Про це повідомляє "Крим SOS". Також, за даними Інформатора, на півострові зростають панічні настрої, навіть серед тієї частини населення, яка підтримує збройну агресію проти України. Про це нам розповіли мешканці Криму, яким вже наполегливо телефонують з військкоматів.
Тетяна Самойлова